Kriz 'geliyorum' dedi

M

Monera

Forum Okuru
Kriz 'geliyorum' dedi
Kriz 'geliyorum' dediİşte bildiri gerilimini hazırlayan 5 önemli olay

5olaykucukkkk.jpg
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, hükümetin tepkisine yol açan bildiri için, ‘Görüş bildirmek doğal hakkımız. Biz bu konularda doğrudan tarafız’ diye konuştu. Kulislerde, Yargıtay’ın tepkisinin 5 ayrı süreçten kaynaklandığı görüşü hâkim
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, hükümetin tepkisine yol açan Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisi için, “Görüş bildirmek en doğal hakkımız. Biz bu konularda doğrudan tarafız” dedi.
Kulislerde, Yargıtay’ın hükümete yönelik tepkisinin 22 Temmuz seçimi öncesi ve sonrası yaşanan 5 ayrı süreçten kaynaklandığı belirtildi. Kaynaklar, bu süreçleri şöyle sıraladı:
1- HSYK KRİZİ: Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı olduğu dönemde, Yargıtay’ın boş üyeliklerine seçim yapılması gerekmesine rağmen Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu’nu (HSYK) toplamadı. Çiçek’in, istediği isimleri Yargıtay’a seçtiremeyeceği için kurulu toplamadığı öne sürüldü.
2- ANAYASA TASLAĞI:AKP’nin akademisyenlere hazırlattığı anayasa taslağında, tüm yargı organlarının yapısının değiştirilmesinin öngörülmesi ve cumhuriyetin temel değerleri konusunda tartışma yaratan hükümlerin yer alması Yargıtay’ın tepkisine neden oldu. Yargıtay, bir açıklama yaparak kırmızı çizgilerini açıkladı. Aynı dönemde hükümetin Yargıtay Kanunu Tasarısı’nı TBMM’ye sevk etmesi de tepki yarattı.
3- TÜRBAN DEĞİŞİKLİĞİ: Üniversitelerdeki türban yasağını kaldırmak için yapılan anayasa değişikliği Yargıtay’ın tepkisini çekti.
4- KAPATMA DAVASI: AKP’nin, Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’yı hedef alan eleştirileri, Yargıtay’ın tepkisine yol açtı. Bazı Yargıtay mensupları, Yalçınkaya’ya destek için açıklama yapılmasını istedi. TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın “3. yol bulunsun” açıklaması başta olmak üzere Anayasa Mahkemesi’ni hedef alan mesajlar da tepkileri artırdı. AKP’lilerin, AB’nin davaya tepki göstermesi için temasta bulunduğu iddiası ve AB yetkililerin açıklamaları da dikkatle izlendi.
5- STRATEJİ TASLAĞI: Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in Yargı Reformu Strateji Taslağı’nı yargı organlarının görüşünü almadan AB temsilcilerine sunması tepki çekti. Durumu eleştiren Yargıtay Başkan Vekili Osman Şirin’e Şahin’in sert biçimde yanıt vermesi de tepkiyi artırdı.
Yargıtay Başkanlar Kurulu, geçen hafta taslağın Rehn’e sunulmasına kurumsal tepki gösterilmesi kararı aldı. Ancak Yargıtay’daki birikim, hazırlanan bildirinin kapsamlı ve sert olmasına yol açtı. Bir Yargıtay üyesi, bu durumu, “Durmadan kovalanan, dövülen kedi gibi yargı da en sonunda kendini savundu” diye açıkladı.
‘Replik-düplik olmaz’
Hükümetin bildiriye verdiği sert yanıt ise Yargıtay’da, “Bu hukuk davası değil. Replik-düplik olmaz” şeklinde karşılandı ve bu aşamada sessiz kalınması benimsendi. Bildirinin mimarlarından Yargıtay Başkanvekili Şirin ise hükümetin yanıtı için, “Toplum önce bir değerlendirsin. Biz yargıçlarız. Bildirilere ayaküstü cevap vermeyiz. Ayaküstü verilen cevaplara da ayaküstü karşılık vermeyiz” dedi.
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in, hükümetin yanıtı konusunda yakın çevresine “Strateji taslağında yer alan konularda biz doğrudan tarafız. Yetkili kurullarımız eliyle açıklama yapmak en doğal hakkımız. Derdimiz, yargının bağımsızlığının zarar görmemesi. Yargı ile ilgili konularda konuşma yetkisi bize ait. Ancak bu kişisel bir tartışma değil” dediği öğrenildi.

MİLLİYET

 
Üst