Etiketler:
 1. dj_oznur_24

  dj_oznur_24 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Ekim 2007
  Mesajlar:
  84
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  antalya

  Kronik Yorgunluk Sendromu nedir

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında dj_oznur_24 tarafından paylaşıldı.

  Kronik Yorgunluk Sendromu
  miyalji nedenleri ellerde şişme ellerde şişme nedenleri ellerin şişmesinin vücut şişmesinin
  Size de mi “hastalık hastası” dediler ilk başta. O kadar dil dökmenize rağmen inanmadılar mı ağrılarınıza.
  Hiç üzülmeyin, yalnız değilsiniz. Sadece Türkiye’de değil, Amerika’da bile on onbeş yıl önce, bankada çalışan memurlar, sekreterler bilgisayar operatörleri, telefon memurları tıpkı sizde olduğu gibi boyun ağrılarından, sırt ağrılarından, ara sıra vücudun belirli yerlerinde oluşan gezici ağrılardan şikayet ederlermiş. Doktorlar bir sürü tetkik tahlil sonrası herhangi bir bulguya rastlamayınca “Sizin birşeyiniz yok” diyerek göndermek durumunda kalıyorlarmış.
  Oysa siz de biliyorsunuz ki, böyle ağralarınız var ve rahatsız oluyorsunuz. Hatta bu rahatsızlığı iki üç yıldan beri çekiyorsunuz.
  Biz, uzutmadan size bu rahatsızlığınızın ne olduğunu söyleyeyim. Sonra da hastalık hakkında sohbetimizi sürdürürüz.
  Rahatsızlığınız, “fibro miyalji” adı verilen bir sendrom. Yani rahatsızlığınızın tek bir sebebi yok. Sebepleri okuyunca “Tıpkı bendeki gibi” diyerek onaylayacağınız birçok sebepi var.
  Örneğin, hastanın “Ağrı var” dediği bölgenin kan ölçümünü yapıyorlar. Bakıyorlar ki o bölgede, normal olması gereken kandan daha az kan var. Diyelim ki omuz bölgesi onbeş birim kan olacaksa, on birim kan var.
  Sonra sebebini araştırıyorlar. Ortaya çıkan sonuç ilginç. Hareket azlığından kaslar yeteri kadar çalışmıyor. O bölgeye yeteri miktarda kan gitmeyince vücut tepkisini mini mini ağrılarla belirtmeye başlıyor. O bölge kan alamayınca gerilmeler, sertlikler oluyor. Daha başka neler oluyor?
  -Bu sefer baş ağrısı,
  -Kulak uğultusu
  -Çınlama,
  -Göz kararması,
  -Yorguluk,
  -Gaz,
  -Kabızlık,
  -Hazımsızlık,
  -Şişkinlik gibi belirtiler olratay çıkıyor. Bunlar da tekrar kısır döngü halinde vücuda ek rahatsızlıklar üretiyor. Yine bir örnek verelim; vücut kabız olunca vücuttan atılamayan toksik maddeler tekrar zehir olarak vücuda gönderiliyor. Gaz olduğunda kalbe baskı oluyor, kalbin çalışması etkileiyor. Göz kararması oluyor, çalışma temposu azalıyor. O zaman stres oluyor. Bu kez beyin etkileniyor... Bunun sonu yok... Düzen bir bozulmaya görsün, insanın hayatı alt üst oluyor...
  Ağrı bazen omuzda, bazen boyunda, bazen sırtta oluşur. Bazen gezinir oralarda. Kimi zaman da vücudun eklem yerlerinde olur. Ama genellikle fibro miyalji sırtta daha ağırlıklı olur.
  Eğer vücudun eklem yerlerinde, bileklerde oluyorsa, bu ileride açığa çıkabilecek immünolojik bağışıklık sistemiyle ilgli iltiaplı romatizmanın aynı zamanda habercisidir. (Kalbe vuran akut eklem romatizması değil. O ayrı bir konu.)
  Bu tür ağrılar üç yıl dört yıl hatta beş yıl boyunca sürer gider. Hasta doktora gitmiştir kaç defa. Her seferinde yapılan tetkiklerde MR çekimlerinde, tahlillerde herhangi bir sonuç elde edilemez. Romatizma tahlilleri normal çıkar.


  Hastanın hiçbir kabahati yoktur. Çünkü vücudunun sesini dinlemiş ve ağrıları iin doktora gitmiştir. Ancak bulgu olmayınca kendisine “sizde bir şey yok” denilmiş ve geri gönderilmiştir. Ta ki, beşinci senede tekrar doktora gidene kadar.
  Beş sene sonra artık hangi doktora giderse gitsin, yapılan bir tetkik neticesinde sonuç bulunacaktır. Kan değeri yükselmiş olacaktır. Romatizmal bulgular ortaya çıkmış olacaktır. Dokor üzülerek hastasına sonucu açıklayacaktır:
  -Romatizmal rahatsızlık başlangıcı..
  Kim ister bir zaman sonra eklemde şişme olmasını,
  Yürüme zorluğu çekmeyi,
  Avuçları açıp kapamayacak hale gelmeyi,
  Ceketini giyemeyecek, düğmesini ilikleyemeyecek hale gelmeyi,
  Kafasını sağa sola çevirmekte zorlanacak hale gelmeyi,
  Sandalyeye bile oturup kalkarken zorlanmayı kim ister?
  Dolayısıyla erken teşhis ile ileride açığa çıkabilecek örneğin yüzbin kişinin en az doksan bini bu hale gelmeden önce kurtarılmış olur.
  .Fibro miyalji vakası, daha çok 25 ila 40 yaş arası bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır.
  Bu kadınlar ağrı şikayetiyle doktora gittikleri halde bir bulgu elde edilemeyince “hastalık hastası” olarak yorumlanır. Oysa bu kronik ağrıların sebebi fibro miyalji sendromudur.
  Fibro miyalji rahatsızlığı olanlardan % 5 ila 20’si romatizmal rahatsızlığa adaydır. Diğer bir ifadeyle, on milyon fibro miyalji sendromu vakası varsa, bunun en az bir milyon kadarı romatizmal rahatsızlığa adaydır.
  Hastaların şikayetleri çok çeşitli olmakla birlikte birkaçını burada belirtmekte yarar var. Örneğin,
  Ev işi ya da masa başında herhangi bir şekilde çalışırken hissedilen ağrılar.
  Boyun ve sırt ağrıları,
  Uyku bozukluğu,
  Yorgunluk,
  Tüm vücutta tutukluk,
  Baş ağrısı,
  Kabızlık,
  Bayanlarda ağrılı adet görme,
  Ellerde ve ayaklarda karıncalanma,
  Ellerde ve ayaklarda şişme gibi şikayetler görülmektedir.
  Ama bugüne kadar hasta hangi uzman doktora giderse gitsin, bu tür ağrıların nedeni henüz saptanmış değildir.
   
Kronik Yorgunluk Sendromu nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kronİk BronŞİt nedir

  Kronİk BronŞİt nedir

  Kronİk BronŞİt kronik bronşit geçer mi Kronik bronşit sessiz başlayıp yavaş bir ilerleme göstererek yıllar boyu süren ve sonunda ağır solunum yetmezliğine yol açan bir hastalıktır, iki yıldan uzun bir süre zaman zaman yinelemelerle aylarca süren öksürük ve balgam yakınmaları olan bir hastaya, verem gibi aynı belirtileri veren başka bir hastalık olasılığı elendikten sonra kronik bronşit tanışı...
 2. Kronik Yorgunluk Sendromu

  Kronik Yorgunluk Sendromu

  AIDS, son on yılda tıp camiasını alt üst etti. Önce eşçcinsel hastalığı olarak ilan edildi. Sonra herkes mahçup oldu. Kadın, erkek, çocuk, heteroseksüel tüm insanların risk altında olduğu belirlendi. Bulaşma yolları tespit edildi. Tedavide de epey yol katedildi. Ömür uzadı, üçlü tedavilerle önemli başarılar elde edildi. Hatta anne karnındaki bebek korunmaya başladı. Kronik Yorgunluk Sendromu...
 3. Kronik yorgunluk sendromu

  Kronik yorgunluk sendromu

  Kronik yorgunluk sebebleri ve tedavi yollarıyla ilgili önerilerin hepsini sizler için uzmanlardan derleyip sundugum aşağıdaki bilgilerde bulabilirsiniz Kronik yorgunluk, insanların kendini yorgun hissettiği zamnlar olur fakat her yorgunluk kronik yorgunluğa kanıt değildir. Uzman doktorlar kronik yorgunluk sendromuyla alakalı bilgiler verdi. Sabahları yataktan zor kalkma ve kendine gelememe,...
 4. Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir Nedenleri ve Tedavi Yolları Hakkında Bilgiler

  Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir Nedenleri ve Tedavi Yolları Hakkında Bilgiler

  kronik yorgunluk sendromu kronik yorgunluk nasıl geçer Sebepsiz olarak çektiğiniz ağrılar, halsizlik, sabahları zor uyanma gibi belirtiler kronik yorgunluk sendromu belirtileri olabilir melekler. Uzmanların yağptığı açıklamalara göre gündelik hayatta ettiğimiz pek çok şikayetler kronik yorgunluk belirtisi olabilir. Bu yazımzıda kronik yorgunluk nasıl geçer, nelere dikkat etmek gerekir...
 5. Kadınlarda Kronik Yorgunluk Nedenleri

  Kadınlarda Kronik Yorgunluk Nedenleri

  kronik yorgunluk nedir,kronik yorgunluk nedenleri,kronik yorgunluk belirtileri,kronik yorgunluk tedavisi ,kronik yorgunluk hakkında bilgiler Kadınlarda Kronik Yorgunlukla Başa Çıkmak İçin 10 Öneri “Sabahları uyanıp işe gitmek istemiyorum” “ Akşam olunca bir halsizlik çöküyor” “ Enerjik hissetmek için denemediğim yol kalmadı ama bir türlü kendime gelemiyorum”… Bunlar son zamanlarda...

Sayfayı Paylaş