gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.322
  Beğenilen Mesajlar:
  2.275
  Ödül Puanları:
  113

  Kuala Lumpur Bilgileri

  Konu, 'Avrupa Tatil Beldeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  malezyanın giyimi kuala hakkında bilgiler malezyada tatil malezyada giyim malezya yöresel kıyafetleri Para birimi : Ringgit olup kisaca RM diye ifade edilir. 1$= 3,8 Ringgit
  Saat farkı : Saatlerinizi 5 saat ileri almayı unutmayın!
  Resmi dil : Bahasa Meyalu (Malay) dilidir. Ancak İngilizcede yayagın olarak kullanılır.
  Sıcaklık : Tropikal bir iklime sahip olan şehirde en sıcak ay, Nisan ve Mayis
  (22-38° C), en soğuk ay ise; Aralık (22-32° C)
  Nüfus : Yaklaşık 1,145 milyon
  Vize : Ülaaae girişte 3 aylık turist vizesi alıp Malezya'ya giriş yapabilirsiniz

  Malezya'nın Kuzeyinde Tayland, Güneyinde Endonezya ve Singapur ile çevrilidir. Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur Gombak ve Klang nehirlerinin kesişme noktasında bulunmaktadır.


  Kuala Lumpur, Güney Asya'nın bütün özelliklerini bir arada yaşayabileceğiniz bir şehir. Modern ve doğallığın bir arada yaşandığı, metropol şehirlerde ki gibi göklere uzanan gökdelenler, lüks havaalanı, şık restoranları, geceleri ışıl ışıl olan mağazaları, caddeleri, sokakları ve bütün bu gelişmişliğin ortasından özünden doğal güzelliklerinden yağmur ormanlarından hiçbir şey kaybetmemiş olan bir şehir...
  Ulu Camii
  Şehirde bulunan teknolojik yapılar yaşayan halkı çok fazla özünden kopartmıştır. Malezyalılar, yüksek binalarda çalışırken, işlerinden evlerine giderken bahçelerin ve yeşillerin içinde ki sokaklardan evlerin ulaşırlar. Yaşanan bu ikilimler şehre bambaşka özelliler katmaktadırlar. Bir tarafta modern yapılar bir tarafta ise özünden ve yaşam kültürlerinden bir şey kaybetmemiş olan Malezyalılar...

  Kuala Lumpur kelime anlamı olarak "çamurlu kavşak" anlamına gelmektedir. Ancak bu isme bakıp da bu şehrin çamurlu ya da derbeder bir şehir olduğunu düşünmeyin! Aksine şehir tam anlamıyla teknolojinin bütün nimetlerini kullanan ancak doğal güzelliklerinden de bir şey kaybetmemiş bir şehirdir.

  Malezya'da, insanlara hayvanlara, doğaya verilen saygı ve önem gerçekten imrendirici boyuttadır. Bu şehirde insanları yüksek binaların arasında yaşamaya mahkum olmadan, doğal güzellikler bozulmadan yaşamlarını sürdürmektedirler. Bir çok yerde bulunan kelebek parkları, hayvanat bahçeleri, orkide ve ambar çiçeği bahçeleri hayvanlara ve doğaya olan saygının birer göstergesidir.

  NEREYİ GEZSEK?

  Petronoz İkiz Kuleleri
  Merdeka Meydanı: Her şehrin her bölgenin oldukça meşhur bir meydanı vardır. Şehirlerde yaşamlar bu meydanlar da yaşanır. Bu meydanlar buluşma noktası ilan edilir, yol tarifleri "meydandan sola dön, ya da meydanın yakınında" gibi tabirlerle yapılır. Ve Kuala Lumpur'da da böyle bir meydan bulunuyor. Ve bu meydanın bir diğer özelliği ise 31 Ağustos 1957 yılında İngiliz bayrağı göklerden indirilip yerine Malezya bayrağının asıldığı yer olarak tarihi bir anlamı vardır.

  Petronoz İkiz Kuleleri: Bu ikiz kuleler Kuala Lumpur'un modern şehir yakıştırmasına neden olan en büyük nedendir. Bu ikiz kuleler, 425 metre yüksekliğinde 88 katlıdır. Ve iki kuleyi birleştirmek için üst katlarında bir köprü bulunmaktadır. İkiz kuleler dünyanın en yüksek binalarında biri olarak bilinmektedir. Bu binalar özellikle gece ışıklandırıldığında görünen manzara insanın gözlerini kamaştıracak şekildendir.

  Kauala Lumpur'da Milli Bilim Merkezi, Ulusal Camii, Golden Horses Sarayı gibi oldukça modern yapıların hepsini bu şehirde görebilirsiniz.

  NE YESEK?

  Kuala Lumpur'da yemek yemek konusunda Malezya yemeklerinden ve Malezya mutfağından bahsetmek gerekir. Malezya mutfağı, Tayland ve Endonezya yemeklerine benzemektedir. Hatta Çin yemeğinin bile andırdığını söylenebilir, bir çok Asya ülkesini yemek tarzları bir birine benzemektedir. Genel anlamda yemekler çeşitli soslar ve baharat karışımlarından yapıldığı için ilk bakışta biraz ağır gelecektir. Özellikle Kuala Lumpur'da ki yemeklerin içine katılan köri sosu sayesinde yemekler oldukça farklı lezzetlere bürünmektedir. Yemeklere katılan bol baharat ve soslarla ağı bir yemek tarzı Kuala Lumpur'da, özellikle Malayların oldukça severek tükettikleri 'Rendang Tok' isimli yemek hindistan cevizi sosunda pişirilen bir balık çeşididir. Bu yemeğin diğer soslu yemeklere nazaran daha hafif bir yemek olduğu söylenebilir.

  Güney Asya yemeklerinde lezzetlerinin farklılığı gibi sunumlarıyla da göz doldurmaktadır. Malezya'nın baş yemeği olan pirinci hem yemeklerin içinde hem de yemeklerin yanına garnitür olarak görebilirsiniz. Malezya'da yemeklerin görünümlerine oldukça önem verilmektedir. İlk bakışta görünümü ardından kokusu ardın da lezzeti sizi başta çıkaracaktır.

  NE ALSAK?

  Malezya'da alışveriş yapmak için bir çok seçeneğiniz mevcut gerek modern mağazalar gerekse, pazarlar gerek yöresel çizgilerden oluşan ürünlerle Kuala Lumpur'da alışveriş yapmak ayrı bir aaaiftir.

  Bu şehirde yöresel ürünlerden bahsetmek gerekirse bir çok turistin oldukça ilgisini çeken "batik" ürünlerden bahsetmek gerekir. Düz kumaşlara özellikle de keten kumaşlara değişik tekniklerle oldukça egzotik desenler ve renkler kullanılarak ortaya oldukça şık ve özel ürünler çıkmaktadır.

  Eğer sizde Malezya'da el yapımı ürünlerin nasıl yapıldığını merak ediyor ve bu ürünlerin yapılışlarını kendi gözlerinizle görmek isterseniz, batik ürünlerin haricinde kalay ve maden fabrikalarını gezebilirsiniz. Kalay ve maden yatakları bulunmadan önce ufak bir köy olan Kuala Lumpur bu yer altı zenginlikleri sayesinde bu kadar modern bir şehir olmuştur. Bir ülke ekonomisine bu kadar yararlı olan bir ürünün nasıl işlendiğini görmek heyecan verici olmaz mı? Kuala Lumpur'da da bazı fabrikalara düzenlenen turlar sayesinde bir çok insan burada bu ürünlerin nasıl yapıldığını seyrederek kendi gözlerini önünde yapılan bir ürünü satın lama lüksüne de sahip oluyor.

  Tabii Çin Pazarlarını da unutmamak gerekir, bu ülkenin belli bir çoğunluğunu oluşturan Çinliler, belli merkezlere kurduklara Çin pazarıyla incikten boncuğa kadar bir çok ürünü size sunmaktadırlar.

  Alışveriş konusunda son bir hatırlatma yapacak olursak, Kuala Lumpor'da ve tüm Malezya ülkelerinde satın alacağınız ürünlerin fiyatları sizi şaşırtmasın! Bu ülke oldukça ucuz bir ülke olarak ün yapmıştır.

  Nüfusun belli bir çoğunluğunun Çinlilerin oluşturması bu ülkede satın alınacak ürünler hakkında size ufak bir bilgi, vermiştir sanırım! Bu şehirde ve daha genel anlamda bakarsak, Malezya'da yöre halkının yapmış olduğu ürünlerin dışında Çin ürünlerinden de satın alabilirsiniz.

  Gör: İkiz kuleleri gör.
  Gez: Kelebek parklarını gez.
  Şaşır: Bu güzelliklere bu kadar ucuz bir ülke olmasına şaşır.
  Seyret: Kalay fabrikalarında kalayın nasıl işlendiğini seyret.
  Satın al: Batik ürünlerden satın al.
  Tadına bak: Körü sosuyla yapılmış olan yemeklerin tadına bak.
  Hayran kal: Doğal güzelliklerini ne kadar iyi koruyabilen bir şehir olmasına hayran kal.

   
Kuala Lumpur Bilgileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bilgin

  Bilgin

  Bakınız; Alim.
 2. Pa-Kua Gayeleri

  Pa-Kua Gayeleri

  pa kua pa kua haritası bagua haritası nasıl kullanılır bagua yön nasıl kullanılır pakua Pa-kua, evimizin olumlu ve olumsuz yönlerinin belirlemenin yanı sıra hepimizin sahip olduğu gayelerimizi de bulmaya yarar. Herkes zengin, mutlu, başarılı olmak ve takdir edilmek ister. Hem sevmek hem de sevilmek isteriz. Pa-kua'nın gayeleri tüm bunları temsil eder (Şekil 3K). Şekil 3K: Pa-kua Gayeleri -...
 3. Pa-Kua Kullanımı

  Pa-Kua Kullanımı

  kua hastalıgı kua hastalığı hastalığı nedir pa feng shui Doğum yılınızdan türeyen kendi kişisel Ch'i'nizi evrenin Ch'i'sine yönlendirerek çevrenizde kusursuz bir uyum sağlayabilir, bolluk ve iyi bir talih yaratabilirsiniaz. Pa-kua kullanılarak her ev bir trigramla ilişkilendirilir. İnsanlar da doğum yıllarına göre trigramlarla ilişkilendirilirler. Sizinle aynı trigrama sahip bir evde çok daha...
 4. Kuala Lumpor'da Tatil

  Kuala Lumpor'da Tatil

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 5. Malezya Kuala Lumpur Sepang Pisti

  Malezya Kuala Lumpur Sepang Pisti

  Yapılış tarihi: 1999 İlk GP: 17/10/1999 Grand Prix sayısı: 9 Kapasitesi: around 130000 Organizatör: Abdul Hamid Mohd Ali Tel: (+60) 3 85262000 Fax: (+60) 3 85261000 Adres: Sepang International Circuit 64000 KLIA Selangor Darul Ehsan Malaysia Pist uzunluğu: 5.543 km Tur: 56 (310.408 Km) Viraj sayısı: 15 (left 5) (right 10) Hız: 330 Km/h Start çizgisi: 0 m Downforce setup: orta 2007 hava...

Sayfayı Paylaş