küçük ve ucuz detaylarla şık bir banyoya sahip olabilirsiniz

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
küçük ve ucuz detaylarla şık bir banyoya sahip olabilirsiniz
Banyonuzda değişiklik yapmayı düşünüyorsanız, onu komple değiştirmenize gerek yok. Sadece vitrifiyeleri ya da dolaplarınızı yenileyerek de farklılık yaratabilirsiniz. Hatta bazen tek bir armatür bile banyonun gözünüze farklı görünmesini sağlayabilir.

Eski banyonuzdan sıkıldınız, ancak çok fazla masrafa da girmek istemiyorsunuz. Banyonuzda yapacağınız ufak değişikliklerle farklı bir banyoya adımınızı atabilirsiniz. Eğer bütün vitrifiyelerinizi değiştirmek için yeterli paranız yoksa, klozetinizi ya da lavabonuzu bütçenize uygun ve pratik bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Günümüzde mütevazı banyo ve tuvaletlerin yerini tasarım üssü gibi görünen mekânlar aldı. Klozet için asma rezervuarlılardan gömme rezervuarlılara, arkadan rezervuarlılardan köşe rezervuarlılara kadar birçok seçeneğiniz var. Aynı şeyler lavabo seçenekleri için de geçerli. Lavaboların birçok farklı formu mevcut.

Vitrifiye satın alırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Ürünün garanti belgesini istemeyi unutmayın. Garanti şartları ile süresini öğrenin. Montaj parçalarının eksiksiz olduğundan emin olun. Ürünün görünen bölgelerinde çizik, çatlak, sırlanmamış yüzey, döküm deliği veya kopma olup olmadığını kontrol edin. Montaj bölgelerinde deformasyon, montaj deliklerinde çapak olmamasına dikkat edin.

dek0508a.jpg
Ürün seçimi aşamasında uygulama yapılacak banyo, wc gibi ıslak hacmin ölçülerini kontrol edin ve mekâna uygun boyutta olan ürünü seçin. Asma rezervuarların montajı sırasında askı sistemi ile seçilen asma klozetin boyutlarının birbiri ile uyumlu olması gerekir. Vitrifiye montajı sırasında donarken genleşen çimento gibi ürünleri kesinlikle kullanmayın. Vitrifiyeler ile birlikte kullanılan batarya, rezervuar takımı, sifon, ara musluk gibi yardımcı gereçlerin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat edin.

Vitrifiyeleri uzun ömürlü ve sorunsuz kullanmak için aşındırıcı özelliği olan toz ve sıvı deterjanlarla temizlemeyin, temizleme işlemini arap sabunu ve aşındırıcı etkisi bulunmayan temizleyicilerle yapın.

Küvet keyfi
Küvetler çeşitli form ve ebatları ile banyolarda size kusursuz bir keyif yaşatırlar. İki kişilik kullanıma da uygun olan dikdörtgen, köşe, yuvarlak ve altıgen küvetler, büyük mekanlara ekstra konfor sağlıyor. Dilerseniz küvetlerin hidromasajlı olanlarını da tercih edebilirsiniz.

Tek bir armatür bile fark yaratabilir
Banyonuzun havasını değiştirmek için sadece bir armatür bile işe yarayabilir. Şık bir armatür ile lavabonuz ışıltılar saçacaktır. Ancak armatür alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var:

Su ve enerji tasarrufu, sessiz kullanım ve hijyen sağlamak için armatürünüzde ısı ve debi ayarlı plus kartuş olup olmadığını öğrenin.
Armatürünüzün su çıkış ucunda perlatör bulunup bulunmadığına dikkat edin. Perlatör size su tasarrufu ve köpük şeklinde su akışı sağlayacak, sıçramaları önleyecektir.
Satın alacağınız armatürün su giriş kısmında veya armatürün ara musluk bağlantı hortumunda sesi azaltıcı aparat olup olmadığını öğrenin.
Armatür montajı için filtreli ara muslukları tercih edin.
Seçeceğiniz armatürün ellerinizi rahat yıkamak için lavabonuzdan yüksek olmasına dikkat edin.
Armatürün gövdesinde çizik, kararma ya da herhangi bir deformasyon olup olmadığına bakın.
Armatür kutusunun içindeki parçaların tam olduğunu kontrol edin.
Montaj föyünün kutunun içinde olup olmadığını mutlaka sorun.
Armatürünüzün mutlaka garanti süresini öğrenip yanında garanti belgenizi isteyin. Armatürlerinizin uzun ömürlü olması için bakımı çok önemlidir ve düzenli olarak yapılmalıdır. Onları asit içermeyen sıvı deterjanlarla temizleyin. Sert ve çizici maddelerden kaçının.


Banyo dolapları
Banyonuzda değişikliği sağlayacak en önemli unsurlardan biri de banyo dolaplarıdır. Dolaplarınızı yenileyerek banyonuzun havasını farklılaştırabilirsiniz. Açık renk dolaplarla küçük banyonuzda ferah bir görünüm yakalamanız mümkün. Banyonuz küçükse lavabo altını dolap olarak değerlendirebilirsiniz.

dek0508b.jpg
Aksesuarları unutmayın
Aksesuarlar her zaman için banyonuza renk katacaktır. Sabunluklar, havlular, renkli çamaşır sepetleri, klozet fırçaları ya da paspaslar banyonuzun görünümünü bir anda değiştirebilir.

Duşakabin seçerken
Kalitesiz camlarla, ucuz plastikle yapılmış duşa kabinlerde kırılma, çatlama, patlama gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı kaliteli malzeme seçimi çok önemli.
Duşakabin alırken fiyatının yanı sıra satış yapan bayiye ve alacağınız markanın ciddi, güvenilir olmasına dikkat edin.


Birkaç ipucu
Alışveriş yapmadan önce almayı düşündüğünüz ürünlerle ilgili edinebildiğiniz tüm bilgileri showroom'a giderek maddeler halinde kâğıda dökmek faydalı olacaktır. Hatta ürünleri internetten almayı düşünüyorsanız bile aynı yöntemi kullanmanızı öneririz.

Ancak böyle bir araştırmaya kalkıştığınızda alternatişeri sınırlı tutmanızda fayda var. Aksi halde çok sayıdaki alternatifi aynı anda incelemeye kalkışmak sizi yıldırabilir hatta ne alacağınızdan çok emin olsanız bile kafanızı karıştırarak sonradan pişman olacağınız bir ürünü almanıza neden olabilir.

Kaynak: Evim Dergisi
 

esra

Yeni Üye
Üye
Cevap: küçük ve ucuz detaylarla şık bir banyoya sahip olabilirsiniz

paylaşımın için teşekkürler canım ama vitrifiyelerle banyo dolaplarını değiştirmek pek de öyle küçük ve ucuz bi işdeğil malesef:( fiyatlar malum hele birde gömme rezevuardan bahsediliyorki bunun için kırıp dökmek tesisatı değiştirmek yani tamamen yanilenmek gerekiyor gelelim sadece armatür bile bir çok şeyi değişrmesi için bi o kadar lüx ve kaliteli olması lazım yani para para paraaa
 
Üst