1. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Kücükten herseyi anliyorlar...

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

  Araştırmalar bebeklerin daha konuşmaya, oturmaya, emeklemeye bile başlamadan, 6 aylıkken çevrelerindeki insanların niyetlerini sezebildiğini, dostu düşmanı ayırdettiğini gösteriyor.
  ABD’de yapılan bir araştırmada uzmanlar, bebeklerin yaşamlarının ilk aylarında sosyal algılama yetisi geliştirdikleri sonucuna vardılar.
  Nature adlı bilim dergisinde sonuçları yayımlanan araştırmaya göre, bu ilk algılamalar sonraki yıllarda oluşan ahlaki değerler ve davranışlara da temel oluşturabilir.

  Araştırmanın başkanı Kiley Hamlin “Bebekler daha altı aylıkken çok şey öğrenmiş ve içselleştirmiş oluyor” diyor.

  “Bunların doğuştan bilgiler olduğunu söyleyemeyiz, ama konuşma öncesi dolaylı eğitim yoluyla edinildikleri sonucuna varabiliriz” diyen Kiley Hamlin şöyle devam ediyor:
  “Bu araştırma bebeklerin ahlaki değerlere sahip olduğu anlamına gelmiyor ama iyi şeyler yapan insanlar hakkında olumlu, kötü şeyler yapan insanlar hakkında olumsuz duygular hissetmelerine yol açan temel bilgiyi edinmiş olduklarını gösteriyor. Bu daha sonraki yıllarda daha bir rasyonellik kazanacak olan değerler sisteminin önemli bir parçası gibi görünüyor.”

  SOSYAL LABARATUAR


  Bütün sosyal yaratıklar gibi insanlar da diğer insanları, başkalarına nasıl davrandıklarına bakarak yargılama yetisine sahip.

  Fakat bu davranışın kökleri ve nasıl geliştiği çok iyi anlaşılabilmiş değil.

  Kiley Hamlin ve Yale Üniversitesindeki meslekdaşları, 6 ve 10 aylık bebeklerin çevrelerindeki insanların davranışlarını değerlendirme yetisini sınayan deneyler yaptılar ve bebeklerin çoğunun iyi ve kötü insan davranışını ayırdedebilecek sosyal zekaya sahip olduğu sonucuna vardılar.

  Ancak bebeklerin diğer insanlarla gerçek bir sosyal iletişim içine girmeleri birbuçuk yaş civarında başlıyor.   
Kücükten herseyi anliyorlar... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kücük tepe

  kücük tepe

  Rüyada küçük tepe, izzet, hürmet ve rifat sahibi kimsedir. Kenarindaki yapilar, rüyayi görenin ailesidir. Bundan dolayi, yüksek ve düz bir yerde küçük bir tepe gören kimse gördügü düz yeri büyüklügü miktarinca, dünyada genislige kavusur. Tepenin etrafinda yesillik görse o gördügü yesillik, kuvvetine, dinine veyahut güzel muamelelerine delalet eder. Bir tepe veya yüksek bir yer üzerinde durup...
 2. Sima - Herseye ragmen

  Sima - Herseye ragmen

  Bugün de bitti yine sensiz Bense yatağımda yine çaresiz Ah ağrır deli başım Avucumda yorgun sessiz Ve hep her an bıkkın ümitsiz Biran bile düşünmedin belki de Yarınlar haram şu yüreğime Daha az önce dokundum son resmine Bir parça yıkık, kırgınım işte Anlat ban a nasıl terkettin acımadan Anlat hadi vurup gittin korkmadan Anlamsız bir dolusözü var dilimde bağışlan maz Yine de ben...
 3. Kücük Google ....

  Kücük Google ....

  Ilacli googleden sonra, artik kücük google'de cikmis Meleklerim :D:D:D:D buyrun :D Küçük Google | Emrah | Küçük Emrah | KüçükEmrah | Aciların Çocuğu | Emrah Fun#
 4. Kadin Erkegi uc dakikada anliyor

  Kadin Erkegi uc dakikada anliyor

  İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre kadınlar bir erkeği gördüğü ilk üç dakika içinde "hayatının erkeği olup olmadığına" karar veriyor. "Instinct" (İçgüdü) adlı kitap için 3 bin kişi üzerinde yürütülen araştırma, kadınların, erkeklerin bakışlarına, fiziksel görünümüne ve giyimine bakarak üç dakika içinde not verdiğini ve bu konudaki içgüdülerine de güvendiklerini...

Sayfayı Paylaş