Kulağa Su Kaçması

TİTAN

Forum Okuru
Kulağa Su Kaçması
kulağa su kaçması, nedir, belirtileri, tedavisi, ne yapmak lazım, ile ilgili bilgiler burada meleklerkulak-288.jpg

Özellikle yaz aylarında en çok görülen sıkıntılardan biri kulağa su kaçmasıdır melekler .Denizde ya da havuzda meydana gelen bu durum bir hayli canımızı yakabilir.Bu durum da dış kulak yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.Aşağıda ki makalede bu durum daha açık bir şekilde izah edilmektedir melekler :)

Kulak, dış kulak yolundaki salgı bezleri ile bir salgı üretir. Bu salgının dış kulak yolunu enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır. Salgı dış kulak yolunda ki hücre hareketi ile dışarı doğru itilir ve normal şartlarda kulakta birikmez. Ancak bazı durumlarda örneğin dış kulak yolunun kemik çıkıntılar ile daralması, aşırı kıllanma ve ya dış kulak yolu cildini tutan egzema gibi hastalıklarda hem salgının niteliği değişir hemde kulak dışına doğru taşınması bozulur. Bazen de kulak çubuklarının veya benzer amaç için kullanılan malzemelerin kulak kanalının iyice içine sokularak bu salgıyı kulak zarına doğru iter. Dış kulak yolunu tamamen tıkamadıkça çok fazla farkedilmeyen bu birikinti de yüzerken veya duş alırken kulağa kaçan su ile şişip dış kulak yolunu tıkadığında hastada kulakta dolgunluk hissi ve işitme kaybına yol açarak sıkıntıya sebep olur. Enfeksiyon gelişmediği sürece ağrı yoktur. Bu durumda bir KBB hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir. Tıkalı kulağı açmak için kulağı kulak çubuğu veya havlu, kağıt mendil gibi cisimler ile karıştırmak son derece yanlıştır.

Bu şekilde travmaya uğrayan dış kulak yolu enfeksiyonlara açık hale gelir ve tıkanıklığın üstüne bir de son derece ağrılı bir hastalık olan dış kulak yolu iltihabı eklenir. Daha önce bu tip sorunlar yaşamış hastaların tatile çıkmadan önce KBB uzmanına kontrole gelmeleri varsa dış kulak yolundaki cilt probleminin tedavisi ya da birikmiş kulak kirinin temizlenmesi onları tatilde karşılaşabilecekleri tatsız sürprizlerden koruyacaktır. 
Üst