Kültür ,gelecek,geçmiş ve şimdi..

M

Misafir

Forum Okuru
Kültür ,gelecek,geçmiş ve şimdi..
Kendini doğru tanımak, insanoğlunu, yarattığı bir çok karmaşadan kurtarıveriyor.
Tek tek her insanın ve her toplumun farklı kültürleri var. Sonuçta kültür nedir ki: Gelenekler, kurallar, alışkanlıklar, kanunlar, inançlar, korkular, ıdealler, doğrular, yanlışlar, iyiler, kötüler, sevinçler, acılar, pişmanlıklar, madde düzeyinde üretilen her şey, sanat, yaşanılanlar, umutlar ve daha bir çok şey. Yâni bir insanın ya da toplumun şimdiki hâline gelmesine sebep olan her şey. Buna da zâten geçmiş diyoruz. Demek ki kültür ve geçmiş aynı şey. "Benim kültürüm" diyerek sahiplendiğiniz şey sizin geçmişinizdir.
Sizin geçmişiniz, yaratılışın ilk anından itibaren başlar. O andan itibaren her şey kaydolur. İşte bu kayıtların hepsine birden bilinçaltı diyoruz. Bu kayıtların hepsi aynı zamanda geçmişinizdir. Yâni bilinçaltınız ile geçmişiniz .ve dolayısıyla da kültürünüz, hepsi aynı şey.
Bedeniniz, bilinçaltınızın dolayısı ile geçmişinizin birebir yansımadır. Beden, kültür, geçmiş, bilinçaltı. Bunların dördü de aynı şeydir. Geçmiş, bitmiş ve tekrarlanmayacak olandır.
Peki insan için gelecek nedir?
İnsanların yaşadığı acılar onların korkularını, yaşadığı hazlar ise arzularını üretir. İşte insan için gelecek, arzularının ve korkularının oluşturduğu hayallerdir.
Hayaller zihinde üretilir ve yaşanılandan kopuktur. O halde gerçek nedir?
Gerçek, yaşanılandır. Yaşanılan ise sâdece şimdide olur.
Hep taze ve hep canlı olan, sizi deneyimlemeye ve anlamaya dâvet eden, sâdece ve sâdece şimdidir.
Geçmiş ve gelecek gerçek değildir.
Geçmiş ve gelecek, zihnimizde oluşan çeşitli görüntülerden başka bir şey değildir. Bu görüntülere ilgi gösterdiğiniz anlarda şimdiden koparsınız. Yâni gerçekten koparsınız. İşte bu, ikiliktir. Bir ve tek olan şimdidir.
İlginizi geçmiş ve gelecekten çekip tamamen özgür bırakırsanız sâdece şimdide yaşarsınız. İlginizi tamamen özgür bırakmak, kişiliğiniz ve kişiliğiniz dışındaki her şeyden özgür olmak demektir..
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
778
M
T
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
T
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
533
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
7K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Üst