1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kültür ,gelecek,geçmiş ve şimdi..

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Kendini doğru tanımak, insanoğlunu, yarattığı bir çok karmaşadan kurtarıveriyor. Tek tek her insanın ve her toplumun farklı kültürleri var. Sonuçta kültür nedir ki: Gelenekler, kurallar, alışkanlıklar, kanunlar, inançlar, korkular, ıdealler, doğrular, yanlışlar, iyiler, kötüler, sevinçler, acılar, pişmanlıklar, madde düzeyinde üretilen her şey, sanat, yaşanılanlar, umutlar ve daha bir çok şey. Yâni bir insanın ya da toplumun şimdiki hâline gelmesine sebep olan her şey. Buna da zâten geçmiş diyoruz. Demek ki kültür ve geçmiş aynı şey. "Benim kültürüm" diyerek sahiplendiğiniz şey sizin geçmişinizdir.
  Sizin geçmişiniz, yaratılışın ilk anından itibaren başlar. O andan itibaren her şey kaydolur. İşte bu kayıtların hepsine birden bilinçaltı diyoruz. Bu kayıtların hepsi aynı zamanda geçmişinizdir. Yâni bilinçaltınız ile geçmişiniz .ve dolayısıyla da kültürünüz, hepsi aynı şey.
  Bedeniniz, bilinçaltınızın dolayısı ile geçmişinizin birebir yansımadır. Beden, kültür, geçmiş, bilinçaltı. Bunların dördü de aynı şeydir. Geçmiş, bitmiş ve tekrarlanmayacak olandır.
  Peki insan için gelecek nedir?
  İnsanların yaşadığı acılar onların korkularını, yaşadığı hazlar ise arzularını üretir. İşte insan için gelecek, arzularının ve korkularının oluşturduğu hayallerdir.
  Hayaller zihinde üretilir ve yaşanılandan kopuktur. O halde gerçek nedir?
  Gerçek, yaşanılandır. Yaşanılan ise sâdece şimdide olur.
  Hep taze ve hep canlı olan, sizi deneyimlemeye ve anlamaya dâvet eden, sâdece ve sâdece şimdidir.

  Geçmiş ve gelecek gerçek değildir. Geçmiş ve gelecek, zihnimizde oluşan çeşitli görüntülerden başka bir şey değildir. Bu görüntülere ilgi gösterdiğiniz anlarda şimdiden koparsınız. Yâni gerçekten koparsınız. İşte bu, ikiliktir. Bir ve tek olan şimdidir.
  İlginizi geçmiş ve gelecekten çekip tamamen özgür bırakırsanız sâdece şimdide yaşarsınız. İlginizi tamamen özgür bırakmak, kişiliğiniz ve kişiliğiniz dışındaki her şeyden özgür olmak demektir..


   
Kültür ,gelecek,geçmiş ve şimdi.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Osmanlı'da kültür ve medeniyet

  Osmanlı'da kültür ve medeniyet

  MERKEZ TEŞKİLATI PADİŞAH A)-PADİŞAHLARIN BAŞA GEÇMESİ(VERASET SİSTEMİ): Osmanlı Devletinde kimin padişah olacağı konusunda kesin bir kural yoktu. Osmanlı ailesinin bütün erkekleri taht üzerinde hak sahibi idiler. Onun için padişah ölünce oğullarının hangisinin tahta geçeceği konusunda devlet yönetimindeki etkili grupların(ümeraulema vb.) tercihleri önemli rol oynuyordu.Eski Türk Devlet...
 2. Bayburt Kültür ve Turizmi

  Bayburt Kültür ve Turizmi

  Bayburt M.Ö.3000 yıllarına kadar uzanan bir yerleşim merkezidir. Tarihte daima mücadele edilen topraklar üzerinde bulunması nedeniyle her dönemde askeri ve kültürel açıdan önemli bir merkez olma özelliğini korumuştur. Bayburt'un Tarihi ipek yolu üzerinde yer alması Trabzon-Tebriz arasında seyahat edenlerin özellikle Venedik ve Ceneviz kervanlarının emniyetli konaklama ihtiyaçlarına cevap...
 3. Bartın'da Kültür ve Turizm

  Bartın'da Kültür ve Turizm

  KÜLTÜR VE TURİZM Antik çağda, Parthenios adı verilen Bartın Irmağının kenarında kurulan Bartın Kentinin PARTHENİA adıyla anıldığı ve Bartın’a dönüştüğü yazılı kaynaklardan anlaşılmaktadır. Tarihi "Paphlagonia" bölgesindeki antik kentlerden; Sesamos (Amasra), Kromna (Kurucaşile) ve Erythinoi (Çakraz) Bartın sınırları içindedir. Bartın İli Kentsel Sit Alanı olup, sit sınırları içinde...
 4. Muğla / Kültür ve Eğitim

  Muğla / Kültür ve Eğitim

  Muğla ilindeki kültür ve eğitim durumuyla ilgili bilgileri merak edenler için buyrun :) Kültür ; Kültürümüzü tarihten alıyor, tarihi varlıklarımızı koruyup yaşatmaya çalışıyoruz. Amacımız, tarihten bizlere miras Baca, Arasta, Yayla, han-hamam, cami, müze, dokuma, kısaca tüm kültürümüzü koruyup ileriye taşımak ve bunu Anadolu'muzun kültürel değerleri ile birlikte tanıtmak. Kültür ve Sanat...

Sayfayı Paylaş