1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  'Kur fırtınası' ekonomi yönetimi ile iş dünyasını buluşturacak

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Dalgalı kur politikası uygulanırken, yoğun sıcak para girişlerinin döviz arzını artırarak dövizi aşırı ucuzlatması sürecinde gelinen aşama, ihracat yapanlar başta olmak üzere sanayicileri isyan noktasına getirdi.
  Başta ihracatçılar olmak üzere pek çok sanayicinin dile getirdiği "değerlenen YTL, kan kaybeden dolar, yüksek faiz rahatsızlığı" tartışmasına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı. Hisarcıklıoğlu, kurun geldiği noktadan dolayı "çok rahatsız" olduklarını belirtirken, gidişata el koymak için harekete geçeceklerinin işaretini verdi. Hisarcıklıoğlu, eski ve yeni Merkez Bankası ve Hazine yöneticileri, uzmanlar, ilgili kurum ve kuruluşlar ile iş dünyasının temsilcilerini bir araya getirerek, döviz politikası konusunda bir "beyin fırtınası" yapacaklarını açıkladı.

  Hisarcıklıoğlu, Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası (TATSO) Genel Kurulu ve çeşitli temaslar için 220 kişilik bir heyetle gerçekleştirdiği Almanya gezisi dönüşü, ekonomi ve siyasi gelişmelerle ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kur politikasını eleştiren Hisarcıklıoğlu, dolar kurunun 1.2 YTL'nin altına indiği bu aşamada, ihracatçılar başta olmak üzere tüm üyelerinin şikayetçi ve zor durumda olduğunu açıkladı.

  Hisarcıklıoğlu, "Kur politikasından bütün Anadolu, özellikle ihracat yapan arkadaşlarımızın rahatsızlığı var. Dövizin geldiği noktadan çok rahatsızız" diye konuştu.

  Diğer yandan faizin bu kadar yüksek olmasının da bir diğer rahatsızlık kaynağı olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Bütün sanayicilerde şikayet var. Çünkü dövizin geldiği noktada arkadaşlar zor ihracat yapıyor. Faizlerden dolayı içerdeki tüketim de kısılıyor" dedi.

  "Beyin fırtınası" için temaslara başladıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, toplantının yakında gerçekleştirileceğini ancak tarihin henüz tespit edilmediğini söyledi.

  'Yükümüzü azaltın'

  Hisarcıklıoğlu, Türk sanayicisinin rekabet gücünü artırmak gerektiğini belirtirken, sanayinin ihracat yapabilmek için ithal ara malına bağımlı hale geldiğine işaret etti. Bu nedenle YTL'nin aşırı değerlenmesine yol açan dalgalı kur politikasının gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu politikanın devamında ısrar edilecekse de sanayiciyi rahatlatacak başka mekanizmaların devreye girmesi gerektiğini anlattı ve şöyle dedi:

  "Dalgalı kur devam edecekse o zaman sanayicinin üzerindeki yükleri indirin, işçilik, vergi, enerji maliyetlerini düşürün. Ama esas hakiki çözüm bir an önce yapılması gereken, yeni bir sanayi stratejisidir. 'Neyi, nerede üretelim? Hangi ülkelere satalım?' sorularının yanıtı belirlenmeli. Öncelikle bir sanayi envanterine ihtiyaç var. Ayrıca bölgesel ve sektörel teşviklere geçilmeli. Bu olmadan cari açığı azaltmak mümkün değil."

  Bu arada Hisarcıklıoğlu, hükümetin gündeminde bulunan sosyal güvenlik priminin payının 5 puan düşürülmesi uygulamasının işverenlerin yükünü azaltmayacağını ifade etti.

  Enerjide kriz uyarısı

  Sanayide enerji maliyetlerinin aşağı çekilmesini isteyen Hisarcıklıoğlu, hükümetin gündemine aldığı elektriğe zammı konusunda ise eski ASO Başkanı, yeni kabine üyesi Zafer Çağlayan'ın bakan olmadan önce buna karşı verdiği demeçleri hatırlattı ve "Biz onun arkasındayız" dedi.

  Hisarcıklıoğlu, enerji dağıtım ihalelerindeki gecikmeyi eleştirerek, "Eğer enerji sektörünü rekabete açamazsan, verimliliği sağlayamazsın. Kayıp kaçak yüzde 20. Bunu niye 70 milyona ödetelim. Böyle devam ederse 2009'da Türkiye'yi kriz bekliyor. Enerji açığı var. Hızla özelleştirmek lazım" diye konuştu.

  'Anayasa kamplaşması toplumu gerginliğe iter'

  Hisarcıklığlu, yeni anayasa konusunun 2000 yılından bu yana gündemlerinde olduğunu, bu konuda hazırlıklarının da bulunduğunu anlatırken şunları söyledi:

  "Önümüzü açacak, Türkiye'nin rekabet gücünü artıracak yeni bir anayasaya ihtiyaç var. Ancak herhalde tartışmanın zeminini iyi açamadık biz, bunu iyi beceremedik, beceremediğimizden dolayı ülke bizim açımızdan kabul edilmez bir kamplaşmaya doğru gidiyor. Bu kamplaşma yeni bir anayasanın yapılması önünde engel olacak ve yeni bir kamplaşma, enerjimizi boşa harcayarak toplumu lüzumsuz olarak gerginliğe itecek."

  Hisarcıklıoğlu, bu olumsuzlukları gidermek ve çözüm önermek amacıyla 7 sivil toplum örgütünün anayasa konusundaki çalışmalar kapsamında 9 Ekim'de bir araya geleceğini ve hazırlayacakları anayasa çerçevesini hükümete sunacaklarını kaydetti. Hisarcıklıoğlu, "demokratik, laik, sosyal hukuk devleti" ilkesinden vazgeçilemeyeceğini, Atatürk'ün koyduğu ilkelerin dışına kimsenin çıkamayacağını da vurguladı.

  Milliyet


   
'Kur fırtınası' ekonomi yönetimi ile iş dünyasını buluşturacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Denizcilik İşletmeleri Yönetimi ne iş yapar

  Denizcilik İşletmeleri Yönetimi ne iş yapar

  denizcilik lisesi mezunları ne iş yapar Denizcilik İşletmeleri Yönetimi ne iş yapar, tanımı nedir; gelin bu yazımızda bu konu hakkında bilgi sahibi olalım Melek'lerim. TANIM Deniz yolu ile taşımacılık işlemini planlayan ve yöneten kişidir. GÖREVLER - Çalıştığı işletmenin sahip olduğu yük ve yolcu gemilerinin en verimli şekilde çalışması için işletme planı hazırlar. Bunu yaparken; - Kurumun...
 2. Kamu yönetimi mezunu iş alanları

  Kamu yönetimi mezunu iş alanları

  kamu yönetimi mezunu, ne iş yapar, iş alanları, yüksek lisans, olmak, kpss, ne yapar, öğretmen olabilir mi, hangi alanda yüksek lisans yapabilir, hakkında merak ettiğiniz tüm detaylı bilgiler burada arkadaşlar Sevgili Melek'ler, bu makalemizde kamu yönetimi mezunları hakkında detaylı bilgiler ve iş alanları hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını sizlerle paylkaşıyoruz. Kamu...
 3. Kamu Yönetimi Mezunlarının İş Alanları

  Kamu Yönetimi Mezunlarının İş Alanları

  kamu yönetimi, mezunları, ne iş yapar, iş alanları, nedir, ile ilgili bilgiler burada melekler Üniversitelerin Kamu Yönetimi bölümü hakkında bilgi vermek istiyoruz melekler :) Kamu yönetimi bölümünden mezun olan öğrenciler, başta kamu kuruluşlarının ve giderek artan oranda da özel sektör kuruluşlarının ve üçüncü sektör kuruluşlarının (dernekler, vakıflar, odalar, araştırma merkezleri,...
 4. iş kur kaydı

  iş kur kaydı

  iş kura kayıt istiyorum

Sayfayı Paylaş