1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Kur'an-ı kerimin mucize oluşu

  Konu, 'Kuran'ın Mucizeleri' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  kuranı kerimde geçen kız isimleri kuranı kerimde geçen kız bebek isimleri dini oglan dini oglan adlari kuranın mucize oluşu Kur'an-ı kerimin mucize oluşuSual: Diğer kutsal kitaplar, Allah tarafından gönderildiği halde, niye Kur’an gibi mucize değildir?
  CEVAP
  Kur’an-ı kerim, Muhammed aleyhisselam efendimizin mucizesidir. Allahü teâlâ, âlemlere rahmet olarak gönderdiği sevgili Peygamberine bu mucizeyi verdi ve kıyamete kadar devamlı kıldı.

  Musa aleyhisselam zamanında sihir büyü zirvedeydi, Allahü teâlâ Musa aleyhisselama kâfirlerin sihirlerini bozacak, yaptıklarını yutacak şekilde asasının ejderha olması mucizesini verdi.

  Hazret-i İsa zamanında tıp zirvedeydi. Hemen her hastalığın çaresi biliniyordu. İsa aleyhisselama her hastalığı tedavi etme, ölüleri diriltme mucizesi verilmişti.

  Peygamber efendimiz zamanında ise edebiyat zirvede idi. Kur’an-ı kerim mucize olarak indi. Âyetleri dinleyen, okuyan şairler hayret içinde kalıyorlar, bu insan sözü değil, diyorlardı. Kur’an-ı kerim 23 senede parça parça indi. Diğer semavi kitapların hepsi, bir anda indi, insan sözüne benziyordu ve lafızları mucize değildi. Onun için çabuk bozuldu, değiştirildi.

  Kur’an-ı kerimde icaz ve belagat vardır. Yani az söz ile ve pürüzsüz ve kusursuz olarak, çok şey anlatılmaktadır. Harfleri ve kelimeleri, arab harflerine ve kelimelerine benzediği halde, sözler ve cümleler, onların sözlerine ve şiirlerine ve hutbelerine hiç benzemiyor. Kur'an-ı kerimin yanında onların sözleri, cam parçalarının elmasa benzemesi gibidir. Dil uzmanları bunu pek iyi görüyor ve teslim ediyor.

  Kur’an-ı kerimde bir vezin ve kalıp vardır. Bazı kelimeler çıksa veya eklense bu ölçü bozulur. Ehli bunu hemen fark eder. Aruz vezni ile veya hece vezni ile yazılan şiirlerde de ölçü ve kafiye vardır. Bunlar değişince şiir değişmiş olur. Hazret-i Mevlana, yazılarının değişmemesi için, eserlerini şiir ile yazmıştır. Kur’an-ı kerimde bu vezin olduğu için ve ayrıca Allahü teâlânın koruması altında olduğu için değiştirilmesi mümkün olmaz. Diğer kitaplar için, böyle bir vaat yoktur. Onların vezinleri de yok idi. İnsan sözü gibi idi. Bu bakımdan kolayca değiştirildi. Şu hatıra gelebilir: Niye Allahü teâlâ, o kitapları öyle indirdi de, Kur’an-ı kerimi farklı indirdi? Mülk Onundur, dilediğini dilediği gibi tasarruf eder, buna hiç kimse karışamaz. Musevilere iç yağını haram edip, müslümanlara serbest bırakmıştır. Niye bırakmıştı? Hiç kimse Allahü teâlâya niye böyle yaptın diye sual soramaz. Hazret-i Âdem zamanında evlilik farklı idi. Niye değiştirdin demeye de hakkımız yoktur. Yaratıcının işine karışamayız.

  Bir insan, Kur'an-ı kerimi ne kadar çok okursa okusun bıkmıyor, usanmıyor. Arzusu, hevesi, sevgisi ve zevki artıyor. Halbuki, Kur'an tercümelerinin ve başka şekillerde yazmalarının ve diğer bütün kitapların okunmasında, böyle arzu ve lezzet artması olmuyor. Usanç hasıl oluyor. Yorulmak başka, usanmak başkadır. Allahü teâlâ, niye aynı özelliği diğer kitaplara vermemiştir denilemez. Geçmiş insanların hallerinden birçok şey Kur'an-ı kerimde bildirilmektedir. İleride olacak şeyleri bildirmektedir ki, bunlardan çoğu zamanla meydana çıkmış ve çıkmaktadır. Kimsenin hiçbir zamanda, hiçbir suretle bilemeyeceği ilimlerdir. Bu özellikleri Allahü teâlâ diğer kitaplara vermemiştir.

  Misyonerler, (Madem İncil Allah kelamı ise, niye Allah onun değişmesine izin verdi de Kur’anın değişmesine izin vermiyor) diye soruyorlar. Yukarıda açıklandığı gibi, bu Allah’ın takdirine kalmış bir şey. Kur’an-ı kerime verdiği özellikleri diğer kitaplara vermemiştir. Dilediğini hidayete kavuşturur, dilediğini dalalette bırakır. Kimine oğlan verir kimine kız. Kimine de hiç vermez. Allahü teâlânın takdirine kimse bir şey söyleyemez.
   
 2. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kur'an-ı kerimin mucize oluşu
  emeğine sağlık canım.
   
 3. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Kur'an-ı kerimin mucize oluşu
  ellerine emeğine sağlık
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

 5. attga

  attga Hamiş Melek

  Kayıt:
  28 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  103
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
Kur'an-ı kerimin mucize oluşu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kur'an-ı Kerİmİ Yirtan Kiz

  Kur'an-ı Kerİmİ Yirtan Kiz

  kuranı yırtan kızın kuranı yırtmadan önceki hali yırtan kızın önceki hali eski kerimi eski yırtmadan hanımlar nette gezinirken ilginç olaylara bakınıyordum..başlığı çok ilgimi çekti ve sizlerle paylaşmak istedim.. ibretle okuyacaginiz bu olay Umman''da gerceklesmistir. Bir genc kiz odasinda müzik dinlemekteyken, anneside sesli bir sekilde Kuran-i Kerim okumakla mesgulmüs. Bu sirada annesi...
 2. Kur'an-ı kerim

  Kur'an-ı kerim

  Kuranı kerim Rüyada kuran görmek, iyiliklerin, güzelliklerin ve mutlulukların işaretidir. Çok güzel bir rüya olan Kuran görmek rüya sahibinin Tanrı tarafından i korunduğunun işaretidir. Hasta bir kimse rüyasında Kuranı Kerimi görürse, hastalıktan kurtulur. Kuranı Kerimi satın aldığını görürse, o kimse her türlü kötülükten kurtulur
 3. yatak odasında kur'an-ı kerim

  yatak odasında kur'an-ı kerim

  yatak odasında kuran YATAK ODASINDA KUR'ÂN-I KERÎM BULANDURULABILIR MI? Bulunabilir. Ancak, belden yukarı bir yükseklikte ve ayakların uzatılmadığı bir yönde bulunması edebe ve saygıya daha uygundur. Cinsel ilişki sırasında ise üzerine tülbent gibi bir örtü atılması da yine edepli olmanın gereğidir. Yoksa Müslümanlar her an Kur'ân-ı Kerîm'le içiçe yaşayacakları için, elbette yatak...
 4. Kur'an-ı Kerimi Tercüme Etmek

  Kur'an-ı Kerimi Tercüme Etmek

  rüyada kuran öğretmek rüyada kuranı kerimi yanlış okumak kuranda ah almak kuranı yanlış okumak kaybetmek Kur’an-ı kerimi kelime kelime tercüme etmek mümkün mü? Kur'an-ı kerimin tefsiri ve tevili ancak ehli olan âlimler tarafından yapılır. Fakat kelime kelime tercümesi mümkün olmaz. Tercüme ile murad-ı ilahi anlaşılamaz. Hadis-i şeriflerin de kelime kelime tercümesi çok zaman yanlış manalara...
 5. Bir Kur'an-ı Kerim mucizesi; 'Zeytin'

  Bir Kur'an-ı Kerim mucizesi; 'Zeytin'

  rüyada kuranı kerimi düşürmek kuran da zeytin rüyada kuranı düşürmek Kuran’da dikkat çekilen besinlerden biri de zeytindir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, zeytinin yalnızca lezzetli bir besin değil, bunun yanında önemli bir sağlık kaynağı olduğunu da ortaya koymuştur. Zeytinin yanı sıra zeytinin yağı da önemli bir besin kaynağıdır. Kuran’da zeytin ağacının yağına ise şu ayetle dikkat...

Sayfayı Paylaş