1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Küresel ısınma Akdeniz havzasını yakacak

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Küresel ısınma, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz havzasında 2025 yılında 0.7-1.6 derecelik sıcaklık artışına neden olacak.

  Yaz aylarında yaşanan aşırı sıcaklar ve kuraklıkla etkisini giderek daha fazla hissettiren küresel ısınmanın, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz havzasında 2025 yılında 0.7-1.6 derecelik sıcaklık artışına neden olacağı, 2045-2075 yılları arasında ise sıcaklık artışının 2 dereceyi bulabileceği bildirildi.

  WWF Türkiye Su kaynakları Program Müdürü Buket Bahar Dıvrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küresel ısınmanın en önemli etkilerinden olan kuraklığın son yıllarda yalnızca Türkiye’yi değil, Avrupa’nın birçok bölgesini de etkisi altına aldığını belirterek, kuraklıktan en çok İspanya, Türkiye, Portekiz ve İngiltere’nin zarar gördüğünü söyledi.

  Avrupa Çevre Ajansı’nın verilerine göre Avrupa’da kuraklıktan en çok etkilenecek kesimin Akdeniz havzası olduğunu anlatan Dıvrak, Türkiye’de ise Karadeniz ve Marmara bölgelerinin bir kısmının düşük su sorunuyla karşı karşıya kalacağını, Ege ve Orta Anadolu bölgelerininde ise çok ciddi su sıkıntısıyla baş etmek zorunda kalacağını bildirdi.

  "Sıcaklıklar 5 dereceye kadar artabilecek"

  Buket Bahar Dıvrak, 20. yüzyılda dünya sıcaklığının ortalama 0.6 derece, Avrupa sıcaklığının ise 0.95 derece arttığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

  "Özellikle Akdeniz havzasında gelecekteki gelişmelerin etkilerinin, dünya ortalamalarından daha vahim olacağı öngörülmektedir. 2025 yılında, küresel ısınmanın 1 derece olacağı tahmin edilmektedir ve böyle bir durumda Akdeniz havzasında sıcaklıklar 0.7-1.6 derece arasında artacaktır. 20-50 yıl sonra sıcaklık artışının 2 dereceyi bulabileceği tahmin edilmektedir. 2 derecelik bir artışla Akdeniz iklimi daha da ısınacak, kuraklık geniş ölçüde hissedilecek ve iklimde değişiklikler görülecek. Yani bölgedeki sıcaklık artışı şu anki koşullardan 1-2 derece daha artacak. Ancak, İtalya ve Türkiye’nin, denizin hafifletici etkisinden uzak kalan iç kesimlerinde sıcaklıklar 5 dereceye kadar artabilecek."

  Aşırı sıcak günlerin sayısında artış

  Buket Bahar Dıvrak, Akdeniz’de özellikle iç kesimlerde aşırı sıcak günlerin sayısının artması ve bölgenin kuzeyinde yaz mevsiminde yağış miktarının yüzde 30 azalmasının beklendiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

  "2 derecelik sıcaklık artışı, Güney Akdeniz’de yıl boyunca orman yangını tehlikesini de beraberinde getirecek. Akdeniz’in diğer bölgelerinde ise orman yangını tehlikesinin altı haftaya kadar uzayacağı bildiriliyor. Sıcaklık ve kuraklık tarımsal verimde düşüşe yol açacak.

  Sıcak hava dalgalarındaki artış ve orman yangınları, yaz aylarında Akdeniz’in tatilcileri kaybetmesine neden olacak. İlkbahar ve sonbahar bazı tatilciler için halen cazip olmaya devam etse de aileler yaz tatillerini başka yerlerde geçirmeyi tercih edecek."

  Bitkilerde büyük kayıp olacak

  Kuraklığın etkilerinin hissedilmeye başlandığı bölgede, daha kurak iklim, yağış miktarında düşüş, tarımda su tüketiminin giderek artması, yüzey sularının kaybedilmesi gibi sorunların şimdiden büyük sıkıntı yaratmaya başladığına değinen Dıvrak, yapılan son çalışmaların 2 derecelik sıcaklık artışının Kuzey Akdeniz’de bitkilerin yüzde 50 oranında kaybedilmesine yol açacağını gösterdiğini, bu kaybın İspanya’nın kuzeyi, dağları ve özellikle Fransa’da yüzde 80’e kadar çıkabileceğini kaydetti.

  Buket Bahar Dıvrak, orman yangınlarındaki artışın, istilacı türlerin ve otların yayılmasına, dolayısıyla orman yangınlarının daha geniş alanlara sıçramasına neden olacağını belirterek, "WWF’nin 2006 yılında yayınlanan raporuna göre, küresel iklim değişikliği Akdeniz havzasını kuraklıkla vuracak" dedi.

  Tüm Akdeniz havzasında yağışların son 25 yılda yüzde 20 azaldığının görüldüğünü, 2050’ye gelindiğinde deniz seviyesinin 20-40 santimetre oranında artmasının beklendiğini dile getiren Dıvrak, bu durumun en çok Türkiye ve Cezayir gibi ülkeler ve deltalarının zarar görmesine neden olacağını vurguladı.

  Doğal bir olay olan kuraklığın, küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle gelecekte daha sık görülmeye başlanacağına işaret eden Dıvrak, "Eğer su kaynakları hem yağışlı hem kurak dönemlerde iyi yönetilmezse, kuraklık kronik bir sorun haline gelecektir ve etkileri artacaktır.

  Kuraklığın kronik bir sorun haline gelmesini önlemek için, sürekli artan su talebini yönetmek, bütün sektörlerde verimliliği artırmak, entegre havza yönetimi yaklaşımını hayata geçirmek gerekiyor" diye konuştu.
   
Küresel ısınma Akdeniz havzasını yakacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Küresel ısınmaya karşı bisiklet

  Küresel ısınmaya karşı bisiklet

  Küresel ısınmaya dikkati çekmek isteyen Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi öğrencisi 2 genç, bisikletin ulaşım aracı olarak yaygın kullanılması için çok uzun mesafelerin kısa sürelerde kat edilebileceğini göstermek amacıyla 36 günde Avrupa’yı bir uçtan bir uca pedal çevirerek geçecek. Küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkati çekmek isteyen AÜ Tıp Fakültesi öğrencisi Berke Özkan ve...
 2. Küresel ısınma

  Küresel ısınma

  Küresel ısınmanın etkileri daha önce hiç olmadığı kadar hissediliyor. Bilimadamlarının uyarıları da tehdidin ciddiyetini açıkça ortaya koyuyor. NASA: FELAKETLERE YOL AÇACAK KRİTİK EŞİĞE YAKLAŞILDI Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Kolombiya Üniversitesi’yle yaptığı bir çalışma, dünyanın kritik eşiğe zannedilenden daha da yakın olduğunu gösteriyor. Bilimadamları, 10 yıl boyunca...
 3. Küresel Isınma Nedir

  Küresel Isınma Nedir

  İnsan tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor. Sera etkisinin artması, atmosferin üst bölümünün yani stratosferin soğumasına, alttaki troposferin ise ısınmasına yol açıyor. Sera etkisi doğal Sera etkisi doğal bir süreç aslında. Sera etkisi, dünyada yaşam olması için gereken sıcaklığı sağlıyor. • Su...
 4. 'küresel ısınma' turnesi yapacak

  'küresel ısınma' turnesi yapacak

  BİR SÜRE ÖNCE 'KİM GALİP ÇIKAR' ADLI ALBÜMÜNÜ PİYASAYA ÇIKARAN ZEYNEP CASALİNİ, 'TÜRKİYE ÇAPINDA KÜRESEL ISINMAYLA İLGİLİ BİR TURNE YAPMAK İSTİYORUM' DEDİ. Çok yakında dünyada köklü değişimler yaşanacağına dikkat çeken Zeynep Canislini, 'Dünya bu kadar pisliğe dayanamaz! Bireysel çözümler de artık fayda etmiyor' diye konuştu. 2 saat önce. kaynak:haberler.com
 5. Küresel ısınma hakkında bilgiler

  Küresel ısınma hakkında bilgiler

  küresel ısınma öyküleri küresel ısınma ile ilgili öykü Yazı bir arkadasıma ait.Bir yarışmada 1. seçilmiş , paylaşmak istedim ... Kaşları ve saçları dökük bir erkek çocuğu, kalan son enerji damlalarını da, üzerinde dünya haritası olan küreyi döndürmek için harcadı. Dünyanın durmasından korkuyormuş gibi küreyi var gücüyle döndürmeye çabalıyordu. Gözlerini sonuna kadar açarak farklı kareleri...

Sayfayı Paylaş