KÜresel Isinmaya TÜrk Önerİsİ

PaSikA

Yeni Üye
Üye
KÜresel Isinmaya TÜrk Önerİsİ
Göksu, küresel ısınmanın oluşturacağı kötü sonuçlardan, doğaya saygılı, ekolojik, tüm sistemi güneş enerjisi ve diğer doğa dostu alternatif enerji kaynaklarıyla çalışan, 'güneş kent' modeliyle korunabileceğini söyledi.


ODTÜ öğretim üyesinden küresel ısınmaya çözüm önerisi geldi.. Küresel ısınmaya karşı "Güneş Kent" önerisi
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Göksu, küresel ısınmanın oluşturacağı kötü sonuçlardan, doğaya saygılı, ekolojik, tüm sistemi güneş enerjisi ve diğer doğa dostu alternatif enerji kaynaklarıyla çalışan, "güneş kent" modeliyle korunabileceğini söyledi.
Çetin Göksu, "olası bir iklim felaketinin" artık tüm bilim adamlarınca ortaya konulan gerçek olduğunu vurguladı.
"İklim felaketi senaryolarının" hem hükümetlerin hem de diğer sorumluların ciddiye alması gereken çalışmalar olduğunu belirten Göksu, "Ancak, nedense bu durum kimsenin umurunda değil. Hiçbir etkisi olmayan popülist çözümler önererek bunun önüne geçebileceklerini sanıyorlar. Evde düdüklü tencere kullanarak, muslukları kısarak küresel ısınmanın önüne geçemezsiniz" dedi.
Küresel ısınmayla ilgili ciddi anlamda politikalar oluşturulması gerektiğini vurgulayan Göksu, "Bu politikaların başında, bu işi yönetecek bir merkezin kurulması geliyor. Biz bunu 1.5 yıl önce üniversite olarak ilgili bakanlığa proje olarak sunduk. Güneş araştırmaları merkezi kurulsun dedik ama tabii ki bizi duyan olmadı" diye konuştu.
Güneş enerjisiyle ilgili çalışmaların sonucunda bir "Güneş kent modeli" oluşturduklarını anlatan Göksu, Güneş kentlerin, "doğaya saygılı, ekolojik, tüm sistemi güneş enerjisi ve diğer alternatif enerjilerle çalışan kent ortamları" olarak tanımlandığını kaydetti.
 
Üst