1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Kürtler Ergenekon'a nasıl bakıyor?

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Son kamuoyu araştırmasına göre toplumun yüzde 60'ının Ergenekon tavrı net. Medyanın ve sollaik kesimin tavrı da ortada. Kürtlerin davaya bakışı ise şöyle:


  GENAR'ın yaptığı son kamuoyu araştırmasına göre toplumun yüzde 60'ının Ergenekon konusundaki kararı net:
  "Ergenekon çıkar amaçlı suç örgütü ve darbe yapmak için bir araya gelmiş bir oluşum..."
  Elbette böyle düşünmeyen, tam aksini savunanlar da var. Hatta kendilerine "Ergenekon Avukatı" diyenler, "faso fiso çıkacak" yorumu yapanlar da...
  Bu yaklaşımı gösterenlerin başında da sollaik kesimler geliyor.
  Dikkat edilirse, medyanın farklı mecralarında süren tartışmaların en ateşli taraftarları da ağırlıkla bu kesimden çıkıyor.

  Peki, bu gergin Ergenekon tartışmalarına, Kürtler ve Kürt siyasi partileri nasıl bakıyor? Bir süre önce Ankara'dan İstanbul'a gelirken eski CHP Mardin milletvekili Nurettin Yılmaz'la karşılaştım.
  12 Eylül askeri darbesi döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde yaşanan insanlık dışı işkencelere maruz kalan bir siyasetçi Yılmaz . Bir dönem Cumhurbaşkanlığı'na da aday olan Yılmaz'a Ergenekon Operasyonu'nu nasıl değerlendirdiğini sordum.

  "Operasyon destek görüyor"
  "Sadece bizim gibi siyasetin içinde olup ve sık sık gözaltına alınıp işkence yapılanlar için değil, tüm Türkiye için hayırlı bir adım atılmıştır. Bizler, 12 Eylül'de darbecilerin, 1992'lerde ise derin devlet çetelerinin neler yaptığını bizzat yaşadık ve gördük. Binlerce insanımız faili meçhul cinayete kurban gitti. Artık bunlara bir son verilmeli..."
  Nurettin Yılmaz, Ergenekon operasyonlarına bölge halkının da büyük destek verdiğini belirtiyor ve şöyle diyor:
  "Türkiye bir parça dahi temizlense bu hepimiz için iyidir. AK Parti'nin bu mücadelesi bölgede büyük destek alıyor."
  Bu tespit Ergenekon olayına DTP'nin bakışındaki mesafeli duruşu da açıklıyor.
  DTP Eşbaşkanı Emine Ayna şöyle diyor:
  "AKP'nin kendine yontmaya çalıştığı bu operasyon Genelkurmay'ın bilgisi, izni, onayı ve desteğiyle gerçekleşmiştir. Ordu onayı olmadan AKP'nin özellikle de kapanma riskiyle karşı karşıya kaldığı bir süreçte böylesi bir operasyonun altına imza atması imkansızdır. En bariz örneği Şemdinli'dir."
  Benzer bir yaklaşımı Türkiye'deki sosyalist sol kesim de öne sürüyor.
  Dedikleri kısaca şu;
  "Eğer AK Parti'nin gücü yetiyorsa Şemdinli'yle, 12 Eylül'le hesaplaşsın..."

  Önemli olan başlamaktı
  Bir anlamda Ergenekon operasyonunu küçümseyen bu yaklaşıma Gazeteci Yazar Ümit Fırat sert bir cevap veriyor:
  "Onlar AK Parti hükümetine olumlu yazacak herhangi bir olayın yanında yer almayı istemiyorlar. İki de bir diyorlar ki Şemdinli de, 12 Eylül de dahil edilsin.
  Burada açıkça bir körlük var. Bir yerden başlamak gerekiyor. Ötekisi işi yokuşa sürmektir."
  Evet, doğrusu da bu "işe bir yerden başlamak..."
  "Ergenekon Çetesi" veya ne derseniz deyin bu yapılanmayı yargı önüne getiren olaylar silsilesi bu ülkede yaşandı ve buna hepimiz tanık olduk.
  Ama ilk kez "bir yerden başlanıyor"sa bunu görmezlikten gelmenin ya da olduğundan fazla göstermenin de hiç gereği yok.
  Doğrusu "Ergenekoncular" ne tek başına son 50 yıllık kirli tarihin sorumlusudur, ne de akıllarından "darbe ve suikast" geçmeyen günahsızlardır.
  Biliyoruz ki, bu coğrafyada her dönem o "Ergenekon zihniyeti" taşıyan karanlık yapılar oldu, halen de var.
  Bir yerden başlamak gerekiyordu, başlandı...
  Gerisi de pek kolay görünmese de gelecek.
  Susurluk'tan 10 yıl sonra buraya geldik, bundan sonraki 10 yılda ben daha iyi yerde olacağımıza inanıyorum.

  haber7.com


   
Kürtler Ergenekon'a nasıl bakıyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. acaba nasıl bakıyorlar bu saçlara?çok ilginç!

  acaba nasıl bakıyorlar bu saçlara?çok ilginç!

  şunların saçlarına bakın:)
 2. yaşama nasıl bakıyorsunuz...

  yaşama nasıl bakıyorsunuz...

  Fransa’da, ağır işçilerin işleri hakkında ne düşündüklerini incelemek üzere araştırmayı yürüten bir görevli, bir inşaat alanına gönderilir. Görevli, ilk işçiye yaklaşır ve sorar : “Ne yapıyorsun?” “Nesin sen, kör mü?” diye öfkeyle bağırır işçi. “ Bu parçalanması imkansız kayaları ilkel aletlerle kırıyor ve patronun emrettiği gibi bir araya yığıyorum.Cehennem sıcağında kan ter içinde...
 3. Dünyaya nasıl bakıyorsunuz?

  Dünyaya nasıl bakıyorsunuz?

  Pembe gözlük Hayata pembe gözlükle bakanlardansınız. Ya sorunsuz bir ortamda yaşıyorsunuz ya da safsınız! İşin aslı, hayata karşı onu hafife alan bir tutumla kendinizi savunuyorsunuz. Sizin için önemli olan muhabbet ve herkes tarafından sevilmek. Bu nedenle karşınızdaki kim ya da ne olursa olsun, ondan iyiyi ve eğlenceyi çıkartmak istiyorsunuz. Ama bunun da bir bedeli var: Yanılmak, hatta...
 4. Yaşama nasıl bakıyorsunuz?

  Yaşama nasıl bakıyorsunuz?

  Yarısı su dolu bir bardak var. Bu bardağa boş tarafından mı yoksa dolu tarafından mı bakarsınız? Bu soruya vereceğiniz cevap sizin hayata karşı bakış açınızı gösterir. Cevabınız “Bu bardağın yarısı dolu.” ise; hayata pozitif yönlerinden bakabiliyor, mümkün olduğunca bu doğrultuda düşünüyorsunuz ve hareket ediyorsunuz demektir. Cevabınız “Bu bardağın yarısı boş.” ise; hayata negatif...
 5. Hazal Kaya Saçlarına Nasıl Bakıyor?

  Hazal Kaya Saçlarına Nasıl Bakıyor?

  hazal kaya saç modeli feriha saç modeli feriha nasıl yapılır hazal kaya, saç bakımı, nasıl, neler kullanıyor, 2011, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, ''Adını Feriha Koydum'' dizisiyle ekranlarımıza konuk olan Hazal Kaya'nın saçlarının güzelliğini bilmeyen yok.Işıl ışıl gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak için bakın Hazal Kaya'nın tarçınlı bakım yaptırdığını biliyor...

Sayfayı Paylaş