1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kurtulan Hırsız

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Kurtulan Hırsız
  Akif Efendi, yine iç dünyasıyla başbaşa olduğu gecelerden bir gece gözü, bahçe duvarına tırmanmakta olan bir kimsenin gölgesine ilişmişti. Bu beklenmedik ziyaretçinin bir hırsız olduğuna şüphe etmeyen Şeyh Efendi süratle aşağı inerek her tarafı kilitledi. Yalnız odasına çıkılacak kapıyı açık bırakarak eline de bir urgan alıp odasında bir köşeye saklandı.


  Hırsiz ise gecenin geç saatinden bütünüyle uyumakta olduğunu zannettiği evde, açık bulduğu tek kapıyı kolayca aralayıp Akif Efendi'nin odasına girdi. Girmesiyle de arkadan sarılarak bağlanması bir oldu.


  Gece misafirini bir müddet bağlı tutan Şeyh Efendi, nihayet hısıza sordu:


  "Evime niye girdin?"


  Neye uğradığını şayıran adam, beklenmedik bir açık yüreklilikle cevap verdi:


  "Açım !"


  Bu defa da Akif Efendi, hırsızın beklemediği sıcak ve yumuşak bir sesle:


  "Öyleyse benimle aşağıya gel" dedi.


  İpler çözüldü ve ev sahibiyle hırsız aşağı indiler.


  Mevcut yemeklere ilave olarak reçel, peynir gibi kahvaltılıklarla da donatılan tepsi yukarı çıkarıldı ve ölesiyle aç olan hırsız, az önce urganla bağlandığı odada önüne konulanları son kırıntısına kadar yiyip bitirdi.


  Fakat yemeğin bitmesiyle macera bitmemişti. Bu defa da ev sahibi:


  "Oğlum" dedi, "bu gece seni bırakmam. Misafirimsin. Hadi sen şu minderde yat, ben de burada yatayım."


  İtaatli ve minnettar iki göz, Şeyh Efendi'ye bakarak, düşünmeye dahi gerek görmeden:


  "Peki..." dedi ve karşılıklı yattılar; çok geçmeden de uyudular.


  Yine güneşin üstlerine doğmasına kalmadan uyanan insanlardan olan Akif Efendi, ferahlayan bir yürek gibi gökyüzünün karanlığı ağarmayan başlarken uyandı ve bir çocuk rahatlığı ile uyumakta olan misafirine:


  "Haydi kalk, abdest al. Sabah namazını kılalım..." dedi.


  Bu gece misafiri, belki de sokakta çelik çomak oynayan ve mezarlık içlerinde çitlembik toplayan bir çocuk iken, mahallelerindeki mescide gidenleri görmüş hatta fırsaz buldukça, arkadaşlarıyla safların arasında kovalamaca oynamış ama namaz kılmamıştı.


  Akif Efendi'nin misafiri de ömrü boyunca namaz kılmamıştı ama kılanları seyretmişti. Hele anneannesi gibi benzeri az bulunur, yumuşak ve tatlı bir insandan dudağında bir artık lezzet, bir haz artığı kalmıştı.


  Şimdi ise bir ses onu namaza, eski günlerin derinlerde boğulup kalmış bir hazza davet ediyordu. Süratle yerinden fırladı. Gerçeklere teslim olmanın sarhoşluğu, belki de güvenli onuru içindeydi.


  Üç beş saat önce sanki bir deprem, varlığı çatısını çökertip taş üstünde taş bırakmamıştı. Şimdi ise şu güçlü kuvvetli iman adamı, o enkazdan bir bina kuracaktı.


  Beraber namaz kıldılar ve tekrar kilere indiler. Bu defa da Şeyh Efendi:


  "Oğlum" dedi, "benim yaptığım helvayı herkes beğenir. Gel sana bir tepsi helva yapayım, götür sat, karşılığı senin olsun. Akşama yine gel buraya."


  Akif Efendi misafirine üç gün kendi eliyle helva yaptıktan sonra:


  "Eh" dedi, "artık işi öğrendin. Yağ, şeker ne lazımsa hepsi kilerde var. Artık kendin yapar, gider satar, yatmaya da yine buraya gelirsin."


  Geldi. Hem de öylesine geldi ki, gözünde dergahından başka bütün dünya silinmiş olan genç adam, buraya tam 40 sene geldi. Daha doğrusu 40 yıl bu kapıdan ayrılmadı.


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Kurtulan Hırsız
  emeğine sağlık
   
Kurtulan Hırsız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Zavallı hırsız

  Zavallı hırsız

  Japonya'da bir hırsız, Osaka kentinde kilitli olmayan bir kapı bulduğuna sevinmişti ki bir sürpriz sevincini kursağında bıraktı. 1,80 metre boyunda, 131 kilo ağırlığında bir sumo güreşçisi... Hırsız, dün gece girdiği evde karanlıkta yavaşça ilerlerken 1,80 metre boyunda, 131 kilo ağırlığında bir sumo güreşçisiyle karşılaştı. Sumo güreşçisi, hırsızı yakaladı ve kollarını hırsıza doladı....
 2. Latif Doğan - Kurtulam Gitsin

  Latif Doğan - Kurtulam Gitsin

  içiyorum hergün dertten kederden Bugün farklı değil evlki günden Al canımı yarab birgün ezelden Gurtulam bu dertten gurtulam gitsin Bitsin artık çektiğim bunca çileler Hep yoklukla geçti bütün seneler Üstüme çığ gibi çöken geceler Son bulsun artık gurtulam gitsin Gurtulam gitsin gurtulam gitsin Usandım bu candan gurtulam gitsin Bezmişim bu candan gurtulam gitsin Baharı görmeden kışlar...
 3. At Hırsızı

  At Hırsızı

  Asalet & Terbiye Firavun'un kahinleri, saltanatı yıkacak çocuğun dünyaya geldiğini kendisine haber verdiler. Firavun ölmemek için öldürmek sevdasına kapıldı. O sene dünyaya gelen erkek çocuklarını, kılıçtan geçirtmeye başladı. Cellatlar; sokak sokak, ev ev dehşet ve ölüm saçıyorlardı. Kadının biri, doğum sancıları başlayınca, mağaraya vardı ve çocuğunu orada dünyaya getirdi....
 4. Çöl hırsızı

  Çöl hırsızı

  Çölde yaşayan zengin ve muktedir bir kabile reisinin dillere destan, eşi-menendi az bulunur bir atı varmış. Günün birinde kabile reisi, bu pek sevgili atına atlayarak tek başına çöle gezmeye çıkmış. Hayli zaman at koşturduktan sonra dönmek üzere iken uzaklarda bir kımıltı dikkatini çekmiş. Bir insan, yerde yatıyor. Belli ki çok hasta veya ölmek üzere. Yardıma muhtaç. Hemen oraya yaklaşıp...
 5. Kurtulan asker konuştu

  Kurtulan asker konuştu

  Allah hiçbir anaya-babaya evlat acısı yaşatmasın ve milletimiz huzur içinde yaşasın.Bizi bekleyen Mehmetçiğimize binlerce kez teşekkürler... Tokat’ın Reşadiye ilçesindeki terörist saldırıda ağır yaralanan Uzman Çavuş Yusuf Öztürk, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden (GATA) taburcu edildi. Adana’nın Tufanbeyli ilçesindeki baba evine gelen Uzman Çavuş Öztürk, AA muhabirine...

Sayfayı Paylaş