Kurtuluş Savaşı son gazisi son yolculuğuna uğurlandı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Kurtuluş Savaşı son gazisi son yolculuğuna uğurlandı
kurtuluş savaşı gazileri isimleri kurtuluş savaşı gazileri gazilerinin isimleri listesi savaşındaki gazilerin

Mustafa Şekip Birgöl için dün de TBMM'de bir tören düzenlenmişti.


Kurtuluş Savaşı'nın son gazisi Albay Mustafa Şekip Birgöl, son yolculuğuna uğurlandı.
Son Gazi Albay Mustafa Şekip Birgöl'ün cenazesi, Selimiye Camisi'nde düzenlenen törenin ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi. Törene, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile kuvvet komutanları da katıldı.

Son gazinin törenine İstanbul ve Ankara'daki askeri erkanın tamamı, genelkurmay eski başkanları, son gazinin ailesi, işadamları ve yazarlar da katılıyor. İstiklal Madalyası sahibi emekli Albay Mustafa Şekip Birgöl, Türk Milleti’ne yakışan bir törenle son yolculuğuna uğurlanıyor. Naaşın arkasında, ''Son Gazi Emekli Albay Mustafa Şekip Birgöl 1903-2008'' yazısı ile etrafı kırmızı beyaz çiçeklerle bezeli gazinin üniformalı gençlik fotoğrafı yer aldı. Katafalkın önüne ise gazinin İstiklal Madalyası konuldu.

Mustafa Şekip Birgöl'ün tabutuna sarılan Türk bayrağını, 23. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Bülent Dağsalı öperek, Birgöl'ün ikinci eşi Ayşe Birgöl'e teslim etti. Ayşe Birgöl de bayrağı öperek teslim aldı. Bayrak tesliminin ardından mezarlık çıkışında Ayşe Birgöl, kızı İpek ve damadı Bekir Artunç, taziyeleri kabul etti.

guncel.net
 
Üst