1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kutsallık

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  KUTSALLIK
  Kutsallık, insanların zihinlerinde yarattığı ve birçok anlamlar yüklediği hayali bir şey.
  Yâni kutsallık gerçekte yoktur.
  Sizce saçmalıyor muyuz? Ya da beyninizi mi yıkamaya çalışıyoruz?
  Kutsallık konusuna biz ve kendiniz dâhil hiç kimsenin ve hiçbir şeyin etkisinde kalmadan bakın. O zaman gerçeği kendiniz göreceksiniz.
  İnsanlar neleri kutsal kabul eder? İnandığı dini, inandığı tanrıyı, annesini, babasını, evlendiği eşini, din adamlarını, ermişleri, evliyaları, ait olduğu dinin peygamberini, devletini, okuldaki eğitmenleri, mezarları. Başka şeyler de sayabilirsiniz. Saydıklarımızın ve sayabileceklerimizin birkaçını belki de hepsini kutsal kabul ediyorsunuz.
  Peki kutsallık sizin için nedir? Ulaşılmazlık, üstünlük, saflık, iyilik, tartışılmazlık, sorgulanması yanlış, hatta günah olan. Kutsallık sizin için budur. Gerçekte bu anlamlar ya sizin zihninizde oluşur ya da başka insanlar size tarif eder. Ve onları kutsallık olarak kabul edersiniz. Yâni sizin kabul ettiğiniz sâdece düşüncedir. Dikkatle bakın. Siz de görüyor musunuz?
  Ve her düşünce gibi kutsallık düşüncesi bölücü, sınırlayıcı, gerginlik yaratıcı ve yıkıcıdır.

  Sizin kutsal kabul ettiğiniz şeyleri kutsal kabul etmeyenler var. Onların sizin kutsal dediklerinize saldırması, sizin onlara saldırmanıza, kızgınlık, kin ve nefret duymanıza sebep olabilir. Dünyanın geçmişi, bu nedenden çıkmış sayısız kavgalar, savaşlar ve acılarla doludur. Kutsallık sâdece bir sanrıdır. Zihninizde oluşur. Hayaldir, gerçek değildir. Çünkü ulaşamayacağınız hiçbir şey yoktur. Çünkü tartışamayacağınız hiçbir şey yoktur. Çünkü sorgulayamayacağınız ya da sorgulanması günâh hiçbir şey yoktur. Çünkü siz her şeyin kaynağı ve yaratıcısısınız. Çünkü siz, her şeysiniz.
  Burada yazılanlara inanmayın. Çünkü inanmak, sizi körleştirir, gerçeği görmenizi ve tanımanızı engeller.
  Kendinizi tanıyın. Ancak o zaman söylediklerimizin gerçeği işaret ettiğini anlayabilirsiniz. Kendinizi tanıyın. Böylece tüm söylediklerimizin doğruluğuna ve daha pek çok şeye kendiniz şâhit olun.


   
Kutsallık konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. altın ve gümüş kutsallığı

  altın ve gümüş kutsallığı

  yüzyıllardır süre gelen altın ve gümüş hazinelerinin kutsallığı Altın ve gümüşün kutsal gücü Ateşin keşfi ve böylece madenlerin eritilmesiyle yeni bir döneme girildi. Geçmişten bugüne takı ve kuyumculukta kullanılan madenler başta altın olmak üzere gümüş, bronz ve bir ölçüde demir bir çok forma girdi. Yüzyıllardır altın hem takının hem de ekonominin merkezinde yer aldı. Sonsuz ömrü olan ve...
 2. Cuma Gününün Kutsallığı

  Cuma Gününün Kutsallığı

  Cuma Gününün Kutsallığı hakkında bizlerle bilgi içeren bir konu paylaşın melekler

Sayfayı Paylaş