1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kuzey Kore füzesi dünyayı ayağa kaldırdı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Kuzey Kore'nin bu sabah yaptığı füze denemesi, uluslararası toplumdan büyük tepki çekti. Güney Kore'deki KBS televizyonu, Güney Kore Devlet Başkanlığı'ndan bir yetkiliye dayanarak verdiği haberde, Kuzey Kore'nin bir uzun menzilli füze fırlattığını duyurdu.

  Japon yayın kuruluşu NHK de Japon hükümeti tarafından yapılan bir açıklamada, alıntılar yaparak Kuzey Kore'nin bir füze fırlattığını belirtti.

  Japonya Başbakanlık Bürosundan yapılan açıklamada ise ''Kuzey Kore tarafından bugün fırlatılan füze görünüşe göre Japonya'nın üzerinden geçerek Büyük Okyanus'a doğru gitti'' ifadeleri yer aldı.

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Fred Lash de basına yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin, TSİ 05.30'da bir füze fırlattığını teyit etti.


  Kuzey Kore yönetimi ise uzun menzilli füze denemesi olduğu endişelerine yol açan çok başlıklı roketle uzaya bir telekomünikasyon uydusu gönderdiğini savundu. Kuzey Kore haber ajansı KCNA, Kuzey Kore bilim adamlarının "Unha-2 roketiyle uzaya taşınan Kwangmyongsong-2 iletişim uydusunu" başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştirdiklerini, uydunun Kuzey Kore'nin kurucu liderleri General Kim Jong-il ile General Kim İl-sung için yazılan şarkıları yayınlamaya başladığını iddia etti.
  BM GÜVENLİK KONSEYİ ACİL OLARAK TOPLANDI

  BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin füze denemesinin ardından Japonya'nın isteğiyle acil olarak toplandı.

  Diplomatik kaynaklar toplantıdan hemen bugün yeni bir Güvenlik Konseyi kararının çıkması ihtimalinin yüksek olmadığını, ancak Kuzey Kore'yi kınayan bir bildirinin kabul edilebileceğini belirtiyor. Konsey'in daimi üyeleri Rusya ve Çin'in, Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar getirilmesine sıcak bakmadığı ifade ediliyor.

  OBAMA: KUZEY KORE KURALLARI YIKTI

  Denizaşırı ilk gezisinde ABD-AB zirvesi için Çek Cumhuriyeti'nde bulunan ABD Başkanı Obama ise Kuzey Kore'nin ''kuralları yıktığını ve bu hareketin uluslararası bir cevabı gerektirdiğini'' söyledi.

  Prag'da geniş kalabalıklara hitaben bir konuşma yapan Obama, ''Mevcut kurallara karşı çıkanlara yaptırım getirilmeli. Kuzey Kore, kuralları yıktı. Bir kere daha, uzun menzilli füze kullandı. Bu bir provokasyondur. Bu silahların yayılması önlenmeli. Sözcüklerin bir anlamı olmalı. Kuvvetli uluslararası cevap gerekiyor. Kuzey Kore bilmeli ki, güvenlik ve uluslararası itibar yasal olmayan silahlarla sağlanamaz. Omuz omuza durmalıyız ve Kuzey Kore'yi yönünü değiştirmeye zorlamalıyız'' diye konuştu.

  ABD Başkanı, ''uluslararası cevaptan'' bahsederken, bunun BM Güvenlik Konseyinde alınacak kuvvetli bir kararla başlayabileceğine işaret etti.

  TÜRKİYE 'ENDİŞEYLE' KARŞILADI

  Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin BM Güvenlik Konseyi'nin konuya müdahil olmasına yol açan, "deneysel iletişim uydusu" olarak tanımladığı bir füze denemesi yapmasının endişeyle karşılandığı belirtildi.

  Açıklamada, başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere, uluslararası toplumun, bu konuda ortak bir tutum benimseme yolunda ortaya koyduğu çabanın desteklendiği kaydedildi ve "Tarafların bölgede barış ve istikrar için iyi niyetle yürütülen çabalara katkı sağlamayacak adımlardan kaçınmalarını arzuluyoruz" ifadesi kullanıldı.

  AB KINADI, ÇİN İTİDAL ÇAĞRISINDA BULUNDU

  Avrupa Birliği dönem başkanı Çek Cumhuriyeti'nden yapılan açıklamada da Pyongyang yönetimi kınandı. Açıklamada, Kuzey Kore'nin, henüz çözülmemiş bir nükleer program sorunu bulunduğu dönemde füze denemesi yapmasının bölgede ayrı bir gerginlik yarattığı ifade edildi.

  Çin ise taraflara itidalli davranmaları çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jiang Yu, "Tüm tarafların soğukkanlılığını koruyacağını ve itidalli davranacağını umuyoruz" diye konuştu.

  DİĞER TEPKİLER

  NATO, Kuzey Kore'nin iletişim uydusu taşıyan füze fırlattığı yolundaki açıklamasının ardından, bu girişimi "son derece tahrik edici" olarak nitelendirdi.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, itidal çağrısında bulunduğu açıklamasında, Kuzey Kore'nin gerçekten BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal edip etmediğinin araştırıldığını belirtti.

  İngiltere ise Kuzey Kore'yi sert dille kınadı. Fransa'dan da benzer bir açıklama yapıldı. Almanya Dışişleri Bakranlığı da Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze fırlatmasını ''açık bir provokasyon'' olarak nitelendirdi.

  İsrail'deki yeni hükümetin iki numaralı ismi Silvan Şalom, Kuzey Kore'nin füze fırlatmasının ardından İran ile Kuzey Kore'ye yaptırımların ağırlaştırılması çağrısında bulundu.


   
Kuzey Kore füzesi dünyayı ayağa kaldırdı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kuzey Kore

  Kuzey Kore

  kuzey kore para birimi kuzey kore parası Kuzey Kore Coğrafi Verileri Konum: Doğu Asya, Kore yarımadasının kuzey yarısında, Kore Körfezi ve Japon Denizi kıyısında, Çin ve Güney Kore arasında yer alır. Coğrafi konumu: 40 00 Kuzey enlemi, 127 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Asya Yüzölçümü: 120,540 km² Sınırları: toplam: 1,673 km sınır komşuları: Çin 1,416 km, Güney Kore 238 km, Rusya 19...
 2. Kuzey Kore (North Korea) Kağıt Paralar

  Kuzey Kore (North Korea) Kağıt Paralar

  kore parası kuzey kore parası 1 won kaç tl 1000 won kaç tl ne kadar 1947 - 10 Chon 1947 - 20 Chon 10 Won - 1947 1959 - 50 Won 1978 - 5 Won 1978 - 100 Won 1988 - 1 Chon 1998 - 5 Won 1998 - 10 Won 2002 - 1000 Won 2005 - 200 Won
 3. kore tarihleri

  kore tarihleri

  goguryeo haritası goguryeo kralları Üç Krallık Dönemi Kore topraklarında yaşayan ilk insanların yaklaşık yarım milyon yıl önce buraya geldikleri tahmin edilmektedir. Fakat bilinen Kore tarihi İÖ 2333 yılında Kral Gojoseon tarafından kurulan krallık olarak bilinmektedir. Kore'de genel olarak halk kabileler halinde yaşamaktaydı fakat daha sonra bu kabileler birleşerek krallıkları...
 4. Ayakkabı dünyasından ayak sağlığı ve moda hakkında haberler

  Ayakkabı dünyasından ayak sağlığı ve moda hakkında haberler

  Ayakkabı deyip geçmeyin! Ayak sağlığı, doğru ayakkabı seçimiyle başlıyor.. Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Akbacakoğlu, “Ayak sağlığının doğru ve kaliteli ayakkabı seçiminden başladığını göz önünde bulundurarak, böylesine özen isteyen bir işte maksimum hassaslık göstermek gerekir” dedi. Fatih Akbacakoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, insanlık tarihinin en eski...

Sayfayı Paylaş