KuzugÖbeĞİ Mantari

M

Misafir

Forum Okuru
KuzugÖbeĞİ Mantari
mantar alıcıları kuzu göbeği mantarı alıcıları rüyada kuzu göbeği toplamak rüyada görmek mantarı görmek
KUZUGÖBEĞİ MANTARI:Beyşehir'de son günlerde görülen bol yağış, çiftçilerin yanısıra kuzugöbeği toplayıcılarını da memnun etti.
Toroslar8217;ın bir kolu olan Anamas Dağı eteklerindeki ormanlık alanlarda bolca yetişen kuzugöbeği mantarı hasadında bu yıl rekor ölçüde verim elde edilmesi bekleniyor. Kurucuova Belediye Başkanı Vedat Sabırlı, bu mevsim yaşanan bol yağışın hasat sezonunun başlangıcını geciktirdiğini belirterek, "Buna rağmen yağışlar bölgemizdeki toplayıcıları hayli memnun etti ve bunun sonucunda rekoltede büyük ölçüde artış bekliyoruz" dedi. Kuzugöbeği mantarının yağışın ardından açan güneşle birlikte tabiatta kendiliğinden yetiştiğini ve kısa süre içerisinde iriliğe ulaştığını belirten Sabırlı, "Bölgemiz bu mantar türünün yetişmesi yönünden adeta bir cennet konumunda" şeklinde konuştu.
Anamas Dağı eteklerinde yetişen ve ilkbahar ayları ile birlikte toplanmaya başlanan kuzugöbeği mantarının bölgedeki insanlar için son yıllarda gelir kaynağı haline geldiğini belirten Sabırlı, yüksek besin değeri ile büyük ilgi gören mantarın Kurucuova Beldesi8217;nin yanısıra, Isparta8217;nın Yenişarbademli İlçesi8217;nde, Çamlık, Yukarı Kayalar, Akçabelen gibi yerleşim birimlerinde de bolca görüldüğünü ve toplayıcılar tarafından alıcı firmalara pazarlandığını söyledi.
Alıcı firmaların Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ettiği kuzugöbeği mantarının siyah, uzun ve derin gözenekli yapısıyla farklı bir görünüme sahip olduğunu belirten Sabırlı, geniş bir iç pazarı olduğunu bildirdi. Doktorlar tarafından protein, vitamin ve mineral kaynağı olarak adlandırılan kuzugöbeklerinin, taze, kuru ve şoklanarak veya salamura olarak da pazarlandığına dikkat çeken Sabırlı, bölge halkının toplama faaliyetlerine başlamak için ilkbahar aylarını dört gözle beklediğini vurguladı.
Türkiye8217;de değeri son yıllarda yeni yeni anlaşılan kuzugöbeklerinin ihraç edildiği Avrupa ülkelerinde lüks lokantaların sofralarını süslediğini de hatırlatan Vedat Sabırlı, ayrıca ilaç sektöründe de değerlendirildiğini kaydetti.
Halen bölgede kilosu 20 ile 25 YTL arasında alıcı bulan kuzugöbeklerinin geçtiğimiz sezon 15-20 milyon lira arasında pazarlandığını belirten toplayıcılar ise bu fiyatların düşmemesinin en büyük dilekleri olduğunu belirtti.
Mikroklima diye tanımlanan iklimi sayesinde Datça yarıGebekum kumulundan görünümmadasında hemen her türlü bitki rahatça yetişebilmektedir. Antik çağda Knidos'un bir tıp merkezi olabilmesi boşuna değildir. Doğal bitki örtüsüne dahil olan bitkileri ise kısaca sıralarsak:
 
Geri
Üst