laboratuarda bebek ürettiler

M

Misafir

Forum Okuru
laboratuarda bebek ürettiler
Kanadalı araştırmacılar, laboratuvarda olgunlaştırdıkları bir yumurtayı önce dondurdular, ardından çözdüler ve suni dölleme yaptıktan sonra bebeğin doğumuna kadarki tüm evrelerini laboratuvarda gerçekleştirmeyi başardılar. Bu şekilde anne karnında döllenmeden ve gelişmeden bir bebek dünyaya getirilmiş oldu. Bugüne kadar bu sürece tabi tutulan yumurtaların, çözüldükten sonra döllenme ve doğum sürecine kadar hayatta kalıp kalmayacakları kesin olarak bilinmiyordu.

3 BEBEK DAHA YOLDA

Kanadalı bilim adamları, Fransa'nın Lyon kentinde düzenledikleri bir basın toplantısında gelişmeyi duyururken, aynı şekilde 3 bebeğin daha dünyaya getirilmeye hazır olduğunu belirttiler. Bilim dünyasındaki bu son gelişmenin, kanser olan veya doğurganlık sorunu yaşayan kadınlara bir umut ışığı olacağı belirtiliyor. Kemoterapinin bir çok kadında kısırlığa yol açmasından dolayı, yeni gelişme sayesinde kanserli kadınlar, yumurtalarını bu şekilde dondurup, kanser tedavisi olabilecek.

20 YUMURTADA DENENDİ

Montreal'deki McGill Yeniden Üretim Merkezi'nden Doktor Hannal Holzer ve meslektaşları, geliştirdikleri bu tekniğin şu ana kadar kanser hastası kadınlarda denenmediği konusunda uyarıda bulundu. Holzer, kendilerinin üzerinde araştırma yaptıkları kadınların, rahim iç tabakasının progesteron hormonuna maruz kalması, sürekli kalınlaşması ve belli bir süre sonra rahim iç tabakasında kanser öncesi değişiklikler oluşmasına yol açan ve hastalık uzun süre devam ettiğinde bu tabakada kanser gelişmesine neden olabilen bir rahatsızlık olan "polistik over sendromu" (PCOS) yaşayan denekler olduğunu söyledi. Laboratuarda incelenen 20 yumurtadan dördünün bu yöntemle "hamile bırakıldığı" kaydedildi.

BİR İLKE İMZA ATTILAR

Dr. Holzer, "Bugüne kadar döllenmemiş yumurtalıklardan alınan yumurtaların, bir tüpte olgunlaştırıldıktan ve ardından camlaştırıldıktan (dondurulduktan) sonra, yeniden çözülmeye maruz kaldığında yaşayıp yaşamayacakları ve başarılı bir şekilde döllenip döllenmeyecekleri ve embriyo transferinden sonra bir hamilelik yaşanıp yaşanmayacağı bilinmiyordu" dedi. Bu araştırmayla bunun yapılabileceğini ilk kez gösterdiklerini kaydeden Holzer, bugüne kadar dört yumurtayı döllemeyi başardıklarını ve bunlardan bir tanesinden de bir bebek "ürettiklerini" söyledi. Ancak Holzer, araştırmanın daha ilk evresinde olduğu konusunda uyarıda bulundu.

KANSER HASTALARINA UMUT

Ulusal Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü Tıbbi Araştırma Konseyi'nden Profesör Robin Lovell-Badge ise "Bu araştırmadaki her evre daha önce ayrı ayrı başarıyla denenmişti. Ancak ilk defa bütün evreler birlikte başarıyla gerçekleştirilmiş oldu" dedi. İngiliz Doğurganlık Cemiyeti sözcüsü Doktor Laurence Shaw ise "Hamilelik çok güzel bir süreç. Ancak hamilelik oranı çok düşük ve çok sayıda yumurtaya ihtiyaç duyulabilir. Bu devrim yaratan teknik doğurganlık sorunu olanlar için çok uygun” dedi.
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
*MeleK*
*MeleK*
Uzman SühaN
Cevaplar
4
Görüntüleme
7K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
792
Uzman SühaN
Uzman SühaN
S
Cevaplar
0
Görüntüleme
462
saglikon2
S
Üst