1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.108
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Larenks anomalileri

  Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Süt çocukları ve küçük çocuklarda görülen anomaliler
  Stenozlar, membranlar ve larengomalasilerde solunum sıkıntısı ön plandadır, fistüller ve yarık oluşumlarda disfaji, öksürük ve aspirasyon, vokal kord paralizileri ve larengeal asimetrilerde ise disfoni ağırlıklı bulgudur.

  Larengomalasi

  İnspirasyon sırasında larenks girişinin kollapsı ile stridora neden olan bir durumdur. Supraglottik larenks iskeletinin yumuşak kıkırdak yapılarıyla birlikte yetersiz kalsifikasyona bağlı olgunlaşma bozukluğudur. En sık görülen konjenital larenks anomalisidir ve tüm larenks anomalilerinin %60-75�ini oluştururlar. Muayenesinde epiglot omega şeklinde ve yumuşak yapıdadır.

  Semptomlar:

  -Konjenital stridor (8. aya kadar artarak devam eder, 9. ayda plato yapar sonra yavaş yavaş düzelir)

  -Beslenme sırasında daha kötüleşir

  -Hayatı tehdit eden solunum sıkıntısı nadirdir.

  Tedavi:

  -2 yaşına kadar lareksin matürasyonu ile hastalık spontan olarak düzelir

  -Anne-babaya hastalık hakkında detaylı bilgi anlatılmalı ve bebeğin beslenmesi için 3-4 yutkunmadan sonra nefes alması gerektiği söylenmelidir.

  Konjenital larenks paralizileri

  Larenkste ikinci sıklıkta görülen bu anomali genellikle tek kord vokali etkiler. Çoğunlukla damarsal anomalilere (Arnold Chiari�ye en sık eşlik eden malformasyondur) ve doğum travmasına bağlı olarak ortaya çıkarlar ve tek taraflı olduğunda da tedavi gerektirmezler.

  Konjenital subglottik stenoz

  Üçüncü sıklıkta görülen larenks anomalisidir. Gebelik sırasında larenksin yeterince rekanalize olamamasından kaynaklanır. Nedeni genellikle krikoid kıkırdaktaki bir anomalidir.

  Semptomlar:

  -Hafif stenozlarda efor dispnesi

  -Ağır stenozlarda konjenital stridor

  Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları seyri sırasında mukozada meydana gelen ödem nedeniyle dispnenin şiddeti artar.

  Tedavi:

  -Asemptomatik olguların dışındaki olgularda tedavi cerrahi olarak stenotik bölgenin açılmasıdır.

  Atreziler

  Vokal kordlarda kaynaşma, lümenin membran oluşumu sonucu tıkanması veya larenks/trakea bölümlerindeki eksik oluşumlara bağlıdır. Doğumdan sonra birkaç dakika içerisinde tanısı konup tedavi edilmezse hayatla bağdaşamaz.

  Semptomlar:

  -Doğum sonrası başlayan apne

  -Hızla artan siyanoz

  -Solunum bozukluğu

  Tedavi:

  -Trakeotomi

  -Atrezik bölgenin distalinden hava yoluna genişçe bir iğnenin sokulması

  Subglottik hemanjiom

  Bu hastaların yarısında ciltte de hemanjiomlar bulunmaktadır. Böyle durumlarda dispnesi olanlarda subglottik bölgede de hemanjiom olabileceği hatırlanmalıdır.

  Semptomlar:

  -İnspiratuar stridor

  -Solunum sıkıntısı

  Tedavi:

  -Trakeotomi

  -Spontan düzelmenin beklenmesi

  -Sistemik kortikosteroid tedavisi

  -Endoskopik cerrahi ya da lazer ile eksizyon

  -Kriyoterapi tedavi seçenekleridir.

  Larengeal web

  Nadir bir anomalidir. Vokal kordlar arasında ve çoğunlukla ön tarafında bulunan doğumsal bir perdenin olmasıdır.

  Semptomlar:

  -İnspiratuar stridor

  -Solunum sıkıntısı

  Tedavi:

  -Endoskopik cerrahi ya da lazer ile eksizyon

  -Kalın ise açık cerrahi ile web�in rezeksiyonu

  Erişkinlerde görülen anomaliler

  Larengoseller

  Larenks ventrikül mukozasının bir hava kesesi oluşumu ile birlikte larenksin ya içine (internal larengosel) veya tirohyoid membranın zayıf bir noktasından geçerek dışına (eksternal larengosel) fıtıklaşmasıdır. Supraglottik hava basıncının artışı kolaylaştırıcı faktördür (örn. Cam üfleyicileri, trompetçi ve kronik öksürük)

  Semptomlar:

  -İnternal: Ses kısıklığı, dispne, yutma güçlüğü

  -Eksternal: Yutma güçlüğü, öksürme sırasında boyunda şişlik

  Tedavi:

  -Sadece semptomatik lezyonlar tedavi gerektirir

  -Endoskopik marsupializasyon yada açık cerrahi eksizyon yapılabilir

  Sulcus Vokalis

  Vokal kordların serbest kenarlarında tek veya çift taraflı vokal kord boyunca oluk vardır. Malignite insidansları yüksektir.

  Semptomlar:

  -Ses kısıklığı
   
Larenks anomalileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Larenks anomalileri hakkında merak edilenler bilmeniz gerekenler

  Larenks anomalileri hakkında merak edilenler bilmeniz gerekenler

  Doç. Dr. Oğuz BASUT Süt çocukları ve küçük çocuklarda görülen anomaliler Stenozlar, membranlar ve larengomalasilerde solunum sıkıntısı ön plandadır, fistüller ve yarık oluşumlarda disfaji, öksürük ve aspirasyon, vokal kord paralizileri ve larengeal asimetrilerde ise disfoni ağırlıklı bulgudur. Larengomalasi İnspirasyon sırasında larenks girişinin kollapsı ile stridora neden olan bir durumdur....
 2. Larenks tümörleri

  Larenks tümörleri

  vokal kord ve larinks polipi dil kökü kanseri larinks polipleri dil kökü kanseri belirtileri tümörü Larenksin Benign Tümörleri Glottisi etkileyen neoplaziler ses kısıklığı şeklinde erken semptom verirler. Larenksin diğer bölümlerindeki tümörler önce yabancı cisim hissi, globus hissi, irritasyona bağlı öksürük ve ağrıya neden olurlar. Solunum sıkıntısı ancak büyük tümör yayılımından sonra...
 3. El Ve Ayak Anomalileri

  El Ve Ayak Anomalileri

  6 parmaklılık hastalığı 6 parmaklılık eksik parmak eksikparmakanamolisi el ve ayak kemikleri ELLER Üst ekstremitelerin bir kısmının ya da tamamının doğumdan (konjenital olarak) eksik olması, alt ekstremitelerin kısmen eksik olmasından daha yaygın bir sorundur. Doğan bir çocuğun yalnızca bir parmağının bir kısmı eksik olabileceği gibi tüm bir kolu da gelişmemiş olabilir. Tek elli olarak doğan...
 4. Doğumsal Anomalilerin Erken Tanısı

  Doğumsal Anomalilerin Erken Tanısı

  doğumsal anomaliler, erken tanısı, bulgular, olası hastalıklar, belirtiler, ile ilgili bilgiler burada melekler Her gebe melek çocuğunun cinsiyetini,kaşını,gözünü,kime benzeyeceğini merak eder.Ama bu konular açıldığında hep ''Sağlıklı doğsun da!'' sözcükleriyle sona erer. Allah herkese sağlıklı doğumlar nasip etsin diyerek,ne yazık ki biraz tatsız ama gerçek bir konudan bahsedeceğiz:...
 5. Larenks evreleri ve risk faktörleri

  Larenks evreleri ve risk faktörleri

  Larenks (gırtlak) üç bölümden oluşur: ses tellerinin bulunduğu orta kısım (glottis), ses tellerinin üzerinde kalan supraglottik bölüm ve glottis’in altında kalan subglottik bölüm. Subglottik bölüm soluk borusu (trakea) olarak akciğerlere doğru devam eder. Larenks kanserlerinin %90’ı skuamöz (yassı) hücreli karsinomdur. Tümör sıklıkla ses tellerinin olduğu glottis ve supraglottik larenksten...

Sayfayı Paylaş