Lazer ile epilasyon yaptırmaya gelirken nasıl hazırlanılması gerekir?

M

Misafir

Forum Okuru
Lazer ile epilasyon yaptırmaya gelirken nasıl hazırlanılması gerekir?
b-lazer-epilasyon-nasil.jpg
Lazer epilasyon uygulamalarından önce lazer epilasyon uygulamasının başarısı ve yan etkilerin en aza indirlebilmesi için önemli noktalar bulunmaktadır. Epilasyon uygulanacak bölgelerin cilt rengi güneş veya solaryumdan bronzlaşmamış olup, seans sırasında kişinin gerçek ten rengine yakın olmalıdır.

Lazer epilasyon uygulaması yapılacak bölgelerdeki kıllara son 15 gün içinde ağda, cımbız gibi işlemler yapılmamış olmalı ve cilt ile ilgili soyma işlmeleri (kimyasal peeling vb. ) 15 gün önceden bırakılmalıdır. Lazer epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalı kendi renginin korunmasına özen gösterilmelidir. Lazer epilasyon uygulaması öncesi cilt üzerinde makyaj, krem gibi uygulamaların temizlenmiş olması gerekmekte , düzenli kullanılan ilaçların mutlaka seansdan önce bildirilmesi gerekmektedir.


Lazer uygulamasında seans sayısı ve süresi kişiye ve uygulama yapılacak bölgeye göre değişir. Çünkü, lazer epilasyon uygulamalarında en iyi şekilde cevap veren büyüme ( anajen ) evresindeki kıl sayısı her bölgede farklıdır. Kişinin kıl ve cilt rengi de lazer epilasyon uygulamalarında seans sayısını etkilemektedir. Lazer ışını anajen (aktif) fazdaki kıl köklerini etkilemektedir. Tüm kıl kökleri aynı anda aktif olmazlar.

Lazer epilasyon uygulaması yapıldığı esnada uygulama bölgesindeki kılların herbiri farklı bir evrede olduğundan tek bir seansda kılların tamamını etkilemek mümkün olmaz. Bu nedenle kıllar aktif döneme geldiklerinde bunlara da uygulama gerekecektir.
Bunun yanında kişiden kişiye farklı olan hormonal durum, kişilerin beslenmesi, kullanılan ilaçlar, etnik farklılıklar vb. bir çok etken epilasyon uygulamalarının seans süresini etkileyebilmektedir.

Bu sebeplerden dolayı lazer ile epilasyon uygulaması, her bir bölge için farklı aralıklarda düzenlenen bir dizi seansdan oluşur. Bu seans aralıkları genellikle, yüz için 3 - 4 hafta, koltuk altı, genital bölge için 4-6 hafta, kollar, bacaklar, sırt gibi bölgeler için 5 -6 haftadır.
Lazer epilasyonun ortalama 6 -10 seans sürdüğü göz önüne alındığında ise kıllardan uzun süreli kurtulmak için geçen zaman bölgeye göre değişmekle birlikte ortalama 6-12 ay gibi bir zaman ister.
 
Üst