1. Monera

  Monera Forum Okuru

  Lebedev’le Avrupa turizm devi oluruz, Türkiye kárlı çıkar

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

  Tur operatörü Öger’le, Rus milyarder Aleksander Lebedev, stratejik ortaklıkla, Avrupa’da bir turizm devi yaratmayı planlıyor.
  Öger Tours Başkanı Vural Öger, "Henüz ön niyet anlaşması yaptık ama olumlu bakıyoruz. Gelecek hafta anlaşmaya varabiliriz. Anlaşmadan soran Avrupa’da bir turizm devi doğacak. Bunun Türkiye ekonomisi ve turizmine de katkısı olacak" dedi.

  ALMANYA’da faaliyet gösteren Türk tur operatörü Öger Tours’la, Rus milyarder Aleksander Lebedev’in sahibi olduğu National Reserve Corporation (NRC) arasındaki milyar dolarları bulan stratejik ortaklığın gelecek hafta imzalanacağı belirtildi. Öger Tours, bu anlaşmayla Rusya, Ukrayna, Doğu Avrupa ve İskandinav ülkelerine yayılarak, Türkiye’ye daha fazla turist getirecek.

  Dokuz rakamlı teklif

  Öger Tours Yönetim Kurulu Başkanı Vural Öger, NRC’nin Almanya’da uçak şirketi Blue Wings’in sahibi olduğunu ve bu firmayla çalışırken Lebedev’den kendilerine teklif geldiğini belirterek, "Öger Tur, yılda 1 milyon 400 bin turist taşıyan, 600 milyon Euro cirosu olan bir şirket. Yapılan teklif dokuzlu rakamları buluyor. Teklif cazip geldi. Henüz ön niyet anlaşması yaptık ama olumlu bakıyoruz. Gelecek hafta anlaşmaya varabiliriz. Anlaşmadan soran Avrupa’da bir turizm devi doğacak" dedi.

  Türk turizmine katkı

  Lebedev’in Öger Tours’u Avrupa’yı kapsayan büyük bir tur operatörü yapma teklifinde bulunduğunu da kaydeden Öger, stratejik ortaklığın operatör, uçak ve otel kısmını kapsayacağını kaydetti.

  Vural Öger, görüşmelerin sürdüğünü ancak teklifi çok cazip bulduklarını aktararak, şunları söyledi: "Olay satın alma değil, stratejik ortaklık. Küreselleşen dünyada herkes daha güçlenmek için iş ortaklığı yapıyor. Ruslar’da oluşan sermaye var. Bizde de yönetim bilgisi ve işgücü var. Böyle bir ortaklığın Türk turizmi ve Türk ekonomisine de katkısı olacak. Ciromuzu da birkaç yıl içinde ikiye katlarız."

  Diğer ülkelere yayılacak

  Bu anlaşmanın tamamlanmasından sonra Öger Tours, Avrupa’da Almanya dışındaki ülkelere de yayılacak. Vural Öger, Öger Tours’un Rusya, Ukrayna, Doğu Avrupa ve İskandinav ülkelerine de yayılacağının altını çizerek, şöyle konuştu: "Portföyümüz daha da genişleyecek. Hem yatay, hem de dikey olarak büyüyeceğiz. Almanya’da dikey büyürken, diğer ülkelerde yatay büyüme olacak. Ülkelerde kurulacak firmalarda hisselerin nasıl olacağına henüz karar vermedik. Henüz pazarlık aşamasındayız ama sonuç olumlu olacak."

  Başkan yine Öger olacak

  VURAL Öger, Öger Tours’un çoğunluk hissesinin NRC’ye geçecek olmasına karşın, şirkette yönetim kurulu başkanlığını kendisinin yürüteceğini söyledi. Aleksander Lebedev’in Öger Tours’daki iş bilgisinden yararlanmayı istediğini ifade eden Öger, "Kadromuzda da değişiklik olmayacak" dedi.

  Değeri 300 milyon Euro

  VURAL Öger Öger Tours’un değeriyle ilgili tahminlerin sorulması üzerine, "Şirketin piyasa değeri bankalar tarafından 150-180 milyon Euro arasında ölçülmüştü. Bu rakam da iki üç sene önce bir denetim şirketi tarafından yapılan incelemeyle ortaya çıkmıştı. Bu rakam sadece Öger Tours için belirlenmişti" dedi. Öger Türk Tur ile Türkiye’deki diğer şirketler de eklendiğinde rakamın 300 milyon Euro’ya yakın olacağı tahmin ediyor.

  Uçak sayısı artacak

  ÖGER Tours Yönetim Kurulu Başkanı Vural Öger, bu ortaklıkla sermaye olarak güçleneceklerini vurgulayarak, şunları söyledi: "Bu şekilde Türkiye’ye de daha fazla turist gelecek. Daha iyi organize olunarak, uçak şirketi sayısı da artacak. Bu Türkiye’nin lehinde olan bir gelişme." Vural Öger, BlueWings’in sahip olduğu 10 uçağın halen Öger için uçmakta olduğunu, şirketin Öger’e "Sizi bütün Avrupa’da uçaralım" teklifinde bulunduğunu belirtti.

  3 milyar doları var

  RUSYA’nın en büyük doğalgaz şirketlerinden Gazprom’un da büyük ortaklarından olan ve toplam mal varlığının 3 milyar dolardan fazla olduğu belirtilen 48 yaşındaki Aleksander Lebedev, Öger Tur’un da önemli partnerlerinden olan Blue Wings Airline adlı havayolu şirketinin de sahibi. Aeroflot adlı havayolu şirketinde de hissesi bulunan Lebedev, 1990’lara kadar Sovyet gizli haber alma servisi KGB’nin de yurtdışı biriminde çalışmış bir devlet görevlisi olarak da tanınıyor.

  Hürriyet


  [​IMG]
   
Lebedev’le Avrupa turizm devi oluruz, Türkiye kárlı çıkar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Avrupa liste başı yaptı, MTV Türkiye yasakladı...

  Avrupa liste başı yaptı, MTV Türkiye yasakladı...

  Ünlü şarkıcı Funda Arar Londra merkezli MTV Avrupa kanalında en çok klibi yayınlanan Türk sanatçılar arasında yer alıyor. Bu kanalda yayınlanan "World Chart Express" adlı programda, çeşitli zamanlarda 6 ayrı klibi gösterilen güzel şarkıcıya, MTV Türkiye tarafından ise ambargo uygulanıyor. MTV Türkiye yetkililerinin böylesi bir ambargo uygulamalarının nedeni Arar'ın parçalarını fazla...
 2. Dev

  Dev

  Rüyada dev görmek, siz ve rakipleriniz arasında büyük bir mücadele olacağının habercisidir. Rakiplerinizle mücadele vermek zorunda kalacaksınız. Eğer dev sizden kaçıyorsa, zenginliğin ve başarının işaretidir.Kişinin dev ile savaşması, düşmanlarını yenmesi ve başarılı olması anlamına gelir. Devin omuzuna çıkmak ise çok büyük başarı olarak yorumlanır.Rüyada masallarda anlatilan bir devi görmek,...
 3. Türkiye - Avrupa Birliği Katma Protokol 23 Kasim 1970

  Türkiye - Avrupa Birliği Katma Protokol 23 Kasim 1970

  TÜRKİYE - AVRUPA BİRLİĞİ KATMA PROTOKOL (23 KASIM 1970) TÜRKİYE İLE AVRUPA EKONOMİK TOPLULUĞU ARASINDA GEÇİŞ DÖNEMİNİ DÜZENLEYEN 23 KASIM 1970 TARİHLİ PROTOKOLU TÜRKİYE ADINA DIŞİŞLERİ BAKANI İHSAN SABRİ ÇAĞLAYANGİL İMZALADI PROTOKOL ŞÖYLE: Başlangıç: Kısım I (Malların serbest dolaşımı) Bölüm 1 (Gümrük Birliği) Kısım II (Ortak Gümrük Tarifesi'nin Türkiye tarafından kabulü) Bölüm 2...
 4. 17 milyar dolarlık sağlık devinin yeni üssü Türkiye

  17 milyar dolarlık sağlık devinin yeni üssü Türkiye

  General Electric Company'nin (GE), 17 milyar dolar değerindeki sağlık hizmetleri şirketi GE Healthcare'in yeni uluslararası operasyon üssü Türkiye oldu. GE Healthcare ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, düzenledikleri ortak basın toplantısı ile şirketin, Orta Asya, Orta Doğu, Afrika ile Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu'nu (BDT) kapsayan dört büyük bölgeyi “uluslararası...
 5. Türkiye Karayolları ve Turizm Gezi Haritaları

  Türkiye Karayolları ve Turizm Gezi Haritaları

  Cennet gibi bir yer olan vatanımızın karayolları haritası ile birlikte gezi rehberiniz de işinize yarayacak gezi haritası bilgilerini sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz. Malum yaz aylarını yaşıyoruz belkide bazıları için tatil henüz başlamadı. İşinize yarayacak Türkiye'de ki gezilmesi görülmesi gereken yerlerin bilgilerini sizler için aşağıda listeledik.. ADANA: Pamuk ( Beyaz altın ),...

Sayfayı Paylaş