Leyla Zana, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Leyla Zana, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı
Eski DEP milletvekili Leyla Zana, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Çeşitli tarihlerde yaptığı 9 ayrı konuşma nedeniyle Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' ve ''Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' suçlarından yargılanan Leyla Zana'ya mahkeme 10 yıl hapis cezası verdi.

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında ''Sanığın, Cumhuriyet Başsavcılığımızca alınan beyanlarında, PKK'yı terör örgütü olarak görmediğini, örgütün elebaşı Öcalan'ı da 'Kürt halk önderi' olarak gördüğünü, PKK'nın mücadelesini de 'özgürlük ve demokrasi' mücadelesi olarak gördüğünü belirterek, dolaylı olarak atılı suçlamaları kabul ettiği, tüm dosya kapsamından anlaşılmaktadır'' denildi.

Mahkeme heyeti, sanık Zana hakkında ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' ve ''Örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' suçlarından cezalandırılması istemiyle dava açıldığını, yapılan yargılama neticesinde sanığın eylemlerinin terör örgütü PKK üyeliği boyutuna ulaştığını, bu nedenle sanığın TCK'nın ''Terör örgütüne üye olmak'' suçunu kapsayan 314/2. maddesi uyarınca 8 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Sanık Zana hakkında verilen hapis cezası, suçun ''terör suçu'' olması nedeniyle artırılarak 12 yıla çıkarıldı.

Sanığın yargılama esnasındaki davranışlarını dikkate alan mahkeme heyeti, verilen cezayı 10 yıla indirdi.

Mahkeme heyeti ayrıca, sanığa verilen ceza süresinin 2 yıldan fazla olması nedeniyle, TCK'nın ''Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma'' hükmünü içeren 53/1. maddesi uyarınca seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasını da kararlaştırdı.

guncel.net
 
Üst