gebe
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  21.218
  Beğenilen Mesajlar:
  599
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Leyla Zana, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Eski DEP milletvekili Leyla Zana, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Çeşitli tarihlerde yaptığı 9 ayrı konuşma nedeniyle Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' ve ''Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' suçlarından yargılanan Leyla Zana'ya mahkeme 10 yıl hapis cezası verdi.

  Cumhuriyet Savcısı mütalaasında ''Sanığın, Cumhuriyet Başsavcılığımızca alınan beyanlarında, PKK'yı terör örgütü olarak görmediğini, örgütün elebaşı Öcalan'ı da 'Kürt halk önderi' olarak gördüğünü, PKK'nın mücadelesini de 'özgürlük ve demokrasi' mücadelesi olarak gördüğünü belirterek, dolaylı olarak atılı suçlamaları kabul ettiği, tüm dosya kapsamından anlaşılmaktadır'' denildi.

  Mahkeme heyeti, sanık Zana hakkında ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' ve ''Örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' suçlarından cezalandırılması istemiyle dava açıldığını, yapılan yargılama neticesinde sanığın eylemlerinin terör örgütü PKK üyeliği boyutuna ulaştığını, bu nedenle sanığın TCK'nın ''Terör örgütüne üye olmak'' suçunu kapsayan 314/2. maddesi uyarınca 8 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

  Sanık Zana hakkında verilen hapis cezası, suçun ''terör suçu'' olması nedeniyle artırılarak 12 yıla çıkarıldı.

  Sanığın yargılama esnasındaki davranışlarını dikkate alan mahkeme heyeti, verilen cezayı 10 yıla indirdi.


  Mahkeme heyeti ayrıca, sanığa verilen ceza süresinin 2 yıldan fazla olması nedeniyle, TCK'nın ''Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma'' hükmünü içeren 53/1. maddesi uyarınca seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasını da kararlaştırdı.
  guncel.net

   
Leyla Zana, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kisa Hapis Cezalarinin Tatbiki şartlari:

  Kisa Hapis Cezalarinin Tatbiki şartlari:

  Madde 28 - 1 - Bu kanunda kısa hapis cezası gösterilen yerlerde failin rütbesine göre caiz olan kısa hapsin her nev'i hükmolunabilir. 2 - Bu kanunda kısa hapis cezasının nevi tasrih edilipte bu nevi cezanın failin rütbesine göre verilmesi gayricaiz olduğu takdirde failin rütbesine göre caiz olan bir derece hafifi hükmolunur.
 2. Kisa Hapis Cezalari :

  Kisa Hapis Cezalari :

  A) Kısa hapis cezaları üç türlüdür: 1 - Göz hapsi; 2 - Oda hapsi; 3 - (Mülga bent: 22/03/2000 - 4551 S.K./38 md.). B) (Değişik fıkra: 22/03/2000 - 4551 S.K./3 md.) Subay, astsubay, Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli Devlet memurları, uzman jandarma ve uzman erbaşlar hakkında: 1. Dört haftaya kadar göz hapsi, 2. Dört haftaya...
 3. Ağir Hapis Ve Hapis Cezalarinin Mahiyeti Ve Neticeleri:

  Ağir Hapis Ve Hapis Cezalarinin Mahiyeti Ve Neticeleri:

  Madde 22 - Ağır hapis ve hapis cezalarının mahiyeti ve neticeleri ve icrası Türk Ceza Kanununda yazılı olan kaidelere tabidir.
 4. Leyla Zana'ya 60 yıla kadar hapis istemi

  Leyla Zana'ya 60 yıla kadar hapis istemi

  Kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana çeşitli tarihlerde düzenlenen toplantı, gösteri ve mitinglerde yaptığı 9 ayrı konuşma nedeniyle bugün hakim karşısına çıktı. Kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana çeşitli tarihlerde düzenlenen toplantı, gösteri ve mitinglerde yaptığı 9 ayrı konuşma nedeniyle bugün hakim karşısına çıktı. İddianamede yer alan cümlelerin kendisine ait olduğunu...
 5. Bülent Ersoy Hapis Cezasına Çarptırıldı

  Bülent Ersoy Hapis Cezasına Çarptırıldı

  Ajda Pekkan'ın kendisine 'ucube, hödük' diyen Bülent Ersoy'a açtığı davadan Diva'yla ilgili 'hapis kararı' çıktı. Dün ifade veren Ersoy, Süperstar'a da karşı dava açtı... Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iftar davetine katılan Ajda Pekkan'ın aynı davetteki Bülent Ersoy'a selam vermemesi üzerine başlayan polemik, iyice büyüdü. Tartışma, Diva'nın Süperstar için...

Sayfayı Paylaş