1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Londra 2012 Paralimpik Olimpiyatları Açılış Töreni İle Başladı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  paralimpik olimpiyatları 2012
  2012 paralimpik olimpiyatları
  2012 Londra Olimpiyatları kapanışının ardından görkemli bir açılışla 2012 Paralimpik Olimpiyatları yine Londra'da başladı melekler :) Engelli sporcuların yarışacağı paralimpik olimpiyatlarının açılışı çok görkemli oldu. Türkiye'nin de katıldığı, 9 Eylül'e kadar sürecek olan olimpiyatların açılış töreni ile ilgili detaylar şöyle...  < Konu Resmi..>  2012 Londra Paralimpik Oyunları, 80 bin kişilik Olimpiyat Stadı'nda düzenlenen görkemli açılış töreniyle resmen başladı.

  Başkent Londra'daki Olimpiyat Parkı içinde yer alan statta gerçekleştirilen "Aydınlanma" temalı açılış töreninde, dünyaca ünlü İngiliz fizikçi ve evrenbilimci Profesör Stephen Hawking ile "Yüzüklerin Efendisi" filmiyle de bilinen ünlü İngiliz aktör Sir Ian McKellen da yer aldı.  < Konu Resmi..>  Profesör Hawking'in "Zamanın Kısa Tarihi" isimli kitabından kısa bir bölümün okumasıyla ve dev bir şemsiyenin sahnenin ortasına yerleştirilmesiyle başlayan törende, 3 bin gönüllü görev yaptı.

  Renkli görüntülere sahne olan tören boyunca dünyaca ünlü İngiliz oyun yazarı ve şair William Shakespeare'in "The Tempest" oyunu ve bu oyundaki Miranda ve Prospero gibi bazı karakterler canlandırıldı.

  Birçok engelli kişinin de rol aldığı törende, Newton'ın yerçekimi kanunu da anlatıldı. Dev elmaların konulduğu stadyumda, seyircilere tören öncesi dağıtılan elmaları ısırmaları söylendi ve 80 bin kişilik stadyumda seyirciler de açılış şovuna dahil edildi.

  Kraliçe'ye büyük sevgi gösterisi

  Stadyumda Birleşik Krallık bayrağı şeklinin oluşturulmasının ardından, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Başkanı Sir Philip Craven stada birlikte geldi.

  Kraliçe Elizabeth, Olimpiyat Stadı'na gelişinde tribünlerde bulunan seyirciler tarafından ayakta alkışlandı. -Kraliçe'nin locadaki yerini almasının ardından İngiliz Milli Marşı okundu ve Büyük Britanya bayrağı göndere çekildi.

  2012 Olimpiyat Oyunları'nın açılış törenine katılan Kraliçe 2. Elizabeth'in eşi Edinburgh Dükü Philip ile son dönemde basına yansıyan fotoğrafları nedeniyle gündemde olan Prens Harry törene gelmedi.

  Törene ayrıca, kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Cambridge Dükü William ile eşi Kate, İngiltere Başbakanı David Cameron ile eşi Samantha Cameron ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson da katıldı.

  Türk bayrağını Gizem Girişmen taşıdı

  Londra Paralimpik Oyunları'nın açılış töreninde Türkiye'nin bayrağını Milli okçu Gizem Girişmen taşıdı.

  Törende, Paralimpik Oyunları'na katılan 166 ülkeden 4 binden fazla atlet, alfabetik sıraya göre ellerinde ülkelerinin bayraklarıyla stada girdi. Türk kafilesinin önünde bayrağı 2008 Pekin Oyunları'nda altın madalya kazanma başarısını gösteren Milli sporcu Gizem Girişmen taşıdı.

  Bu arada 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda, erkekler 400 metrede mücadele eden ve olimpiyatlarda yarışan ilk ampute atlet olarak tarihe geçen Oscar Pistorius da ülkesi Güney Afrika'nın bayrağını taşıyan isim oldu.

  Yoğun güvenlik önlemleri alındı

  Açılış töreni öncesi ve sırasında Olimpiyat Parkı çevresi ile Olimpiyat Stadı'nda geniş güvenlik önlemleri alındı.

  Seyirciler, çok sayıdaki güvenlik noktalarında x-ray cihazları ile arandıktan sonra stada girdi. Tören öncesinde polis helikopterleri herhangi bir güvenlik zaafı yaşanmaması için Olimpiyat Stadı'nın etrafında uçtu.

  Kraliçe Elizabeth oyunları resmen başlattı

  Kraliçe 2. Elizabeth, Londra Paralimpik Oyunları'nı resmen başlattı. -
  Gösteriler ve sporcuların geçit töreninin ardından Londra Olimpiyat Oyunları Düzenleme Komitesi (LOCOG) Başkanı Sebastian Coe ile Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Başkanı Sir Philip Craven konuşma yaptı.

  LOCOG Başkanı Coe, "Spor neyin yapılabileceğini, nelere ulaşılabileceğini gösterir. Biz de bunu burada, paralimpik oyunlarda göreceğiz" dedi.
  IPC Başkanı Craven da, Londra'nın paralimpik oyunlara ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve paralimpik atletlere seslenerek, "Burada tüm dünyaya ilham kaynağı olacaksınız" diye konuştu.

  Konuşmaların ardından İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, "2012 Londra Paralimpik Oyunlarını açıyorum" diyerek oyunlara start verdi.

  Paralimpik bayrağı göndere çekildi

  Paralimpik bayrağı, Birleşik Krallık 22 Yaş Altı Paralimpik Basketbol Takımı tarafından taşındı ve paralimpik marşı eşliğinde göndere çekildi.
  Paralimpik meşalesi stada, Afganistan'da bacaklarını kaybeden İngiliz asker Joe Townsend tarafından getirildi. Townsend meşaleyi paralimpik sporcu David Clarke'a, Clarke ise paralimpik oyunlarında İngiltere'ye ilk altın madalyayı kazandıran okçu Margaret Maughan'a devretti.

  Maughan, stada getirilmeden önce ülkede 580 kişi tarafından taşınan meşaleyle paralimpik ateşini yaktı.

  Açılış töreni, Beverley Knight, Lizzie Emeh ve Caroline Parker'ın birlikte seslendirdiği "I Am What I Am" şarkısı ve havai fişek gösterisiyle son buldu.

  Londra Paralimpik Oyunları 9 Eylül'e kadar sürecek.
  sporx


   
Londra 2012 Paralimpik Olimpiyatları Açılış Töreni İle Başladı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2012 Londra Olimpiyatları Güreş Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Güreş Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Güreş - Greko Romen Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Güreş - Greko Romen Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Güreş - Greko Romen Geniş Bilgi Sevgili melekler, MÖ 776'da ilki düzenlendiğine dair bilgiler bulunan Olimpiyatlar bu yıl bildiğiniz üzere İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılıyor. 4 yılda bir düzenlenen olimpiyatlar daha önce Çin 'in başkenti...
 2. 2012 Londra Olimpiyatları Halter Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Halter Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Halter Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Halter Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Halter Geniş Bilgi Sevgili melekler, tüm gözler muhteşem bir açılış töreniyle olimpiyatlara start veren Londra'da. 12 Ağustos tarihine kadar sürecek olan Londra Olimpiyatlarına ülkemizden 114 sporcu katılıyor. Bu yazımızda sizlere Londra 2012 Olimpiyatları Halter Hakkında...
 3. 2012 Londra Olimpiyatları Sutopu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Sutopu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Sutopu Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Sutopu Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Sutopu Geniş Bilgi Sevgili melekler, bildiğiniz gibi Londra Olimpiyat Oyunları büyük bir açılışla başladı. Açılışa her ülkeden üst düzey katılımlar olduğu gibi Türkiye'den de Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi de katıldı. Londra olimpiyatlara 1908 ve 1948 'den sonra 3....
 4. 2012 Londra Olimpiyatları Voleybol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Voleybol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Geniş Bilgi Sevgili melekler, bu yıl olimpiyatlara filenin sultanları bayan voleybol takımımızı da yolladık. Kendilerine başarılar diliyoruz ve Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Hakkında Bilgi vermek istiyoruz.. Voleybol Voleybol ilk kez basketbolun bir...
 5. 2012 Londra Olimpiyatları Futbol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Futbol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, muhteşem bir açılışla başlayan Londra Olimpiyatları açılış töreninde neler yoktu ki ? Olimpiyat Stadı'nın içine koyun, at, inek, keçi, ördek, kaz, tavuk gibi çiftlik hayvanlarının yanı sıra bacası tüten bir köy evinin yer aldığı...

Sayfayı Paylaş