1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Los Angeles

  Konu, 'Avrupa Tatil Beldeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Los Angeles'a gelen ilk Avrupalı kaşif Portekizli denizci Juan Rodriguez Cabrillo'dur.
  Cabrillo 1542 yılında buraya ayak basmıştır.

  Ancak Los Angeles'a gerçek anlamda insan göçü 18. yüzyılda yaşanmıştır. 1769 yılında California'nın İspanyol yöneticisi Don Gaspar de Portola ve Junipero Serra, San Diego'nun kuzeyinden harekete geçtiler ve geçtikleri yerdeki insanları Hıristiyan olmaya zorladılar ve aynı zamanda geçtikleri yerler üzerinde yerleşmeler inşa etmeye başladılar. Bunlardan iki tanesi : Mission San Gabriel Archangel ( 1771 ) ve Mission San Fernando Rey de Espana yerleşmeleri bugünkü Los Angeles'in temellerini oluşturdular

  Görülmeli-Gezilmeli
  Downtown La

  Sizin de aklınızdan geçtiği üzere downtown otobanlarla çevrilmiş durumdadır. Hollywood Otobanı kuzeyde , Harbor Otobanı batıda , Santa Monica Otabanı güneyde kalır ve diğer otobanlar da LA Nehri ile LA2in doğu kısmı arasında bulunur.
  Doğu-Batı doğrultusunda sekiz bloktan oluşan Civic Center Amerika'nın Washington, DC'den sonraki en büyük hükümet binasıdır. Binada LA'le ilgili görev yapan tüm federal ofisler ve ABD Federal Mahkemesi bulunur. Bina 1995'te O.J Simpson davasının görüldüğü yerdir. Bina ayrıca 'Superman' dizisinde 'Daily Planet' olarak da kullanılmıştır. Ayrıca bu civardaki LA Çocuk Müzesi de önemli yapılardandır.

  Civic Center'ın birkaç blok ötesinde 'El Pueblo de Los Angeles' bulunur. Burası 18 hektar bir alan kaplayan tarihi bir parktır. Park 1781 yılında buraya ilk gelenler tarafından yapılan binaları da içinde barındırır. Parkta en ilgi çeken yer 1930 yılında restore edilen Olvera Caddesi'dir. Burada
  ( Olvera'da ) alışveriş yapmak için birçok dükkan bulabilirsiniz ( özellikle de Meksikalılara ait ).

  El Pueblo'nun tam karşısında Union Station bulunur. Burası Los Angeles'ın mimari hazinelerinden biridir. İspanyollar tarafından 1939 yılında inşa edilmiştir ve de hem Arap sanatından hem de modern sanattan izler taşır. Eğer trende değilseniz burası durup gezmeye değecek bir yer. Buradan birkaç blok kuzeyde Chinatown ( Çin Mahallesi ) bulunur. Chinatown LA'de yaşayan 200.000 Çinlinin kültürel çekirdeğini oluşturur. Burada tipik Çin porselenlerine , Çin restoranlarına , ipek elsibe satan dükkanlara ve tabii ki akupunktur yapan insanlara rastlayabilirsiniz.

  Civic Center'ın güneydoğusunda Little Tokyo ( Mini Tokyo ) bulunur. Burası 1880'lerde LA'ye gelen Japonlar tarafından kurulmuştur. Little Tokyo LA'de yaşayan ve sayıları çeyrek milyona yaklaşan Japonlar için kültürel bir merkez niteliğindedir. Burada Japon suşi restoranlarını , Japon bahçelerini ve alışveriş merkezlerini bulabilirsiniz. Burada ayrıca tarihi bir Budist tapınağında bulunan Japon-Amerikan Ulusal Müzesi de görülebilir.

  Civic Center'ın güneybatısında Modern Sanat Müzesi bulunur. Müze Japon mimar Arata Isozaki tarafından dizayn edilmiştir. Burada dünyanın en ünlü resim koleksiyonlarını , heykelleri ve de 1940'dan günümüze dek çekilen özel fotoğrafları bulabilirsiniz. MOCA ( Modern Sanat Müzesi )'nın batısında Westin Bonaventure Oteli bulunur. Oteldeki camdan kuleler görülmeye değer nitelikte.

  Civic Center'ın güneyindeki 'Hispanic Shopping District' ucuz restoranları , gelinlikçileri , ve de çalınan Latin pop müziğiyle görülmeye değer yerlerden.Ayrıca Broadway ve Hill Caddesi arasındaki Grand Central Market de görülmeli ; çünkü Los Angeles'daki en eski ve de en büyük açık hava marketi.

  Hollywood
  Los Angeles aslında sinema filmleriyle ünlenmiştir. Sinemanın merkezlerinden olan Hollywood şu anda eskisi kadar bir sinema merkezi değildir ; ancak sinemayla ilgili birçok tarihi unsura sahiptir. Hollywood Bulvarı'ndan aşağı doğru yürüyün. Bu sırada birçok ünlü mekan göreceksiniz. Çin Tiyatrosu ( Chinese Theatre ) bunlardan sadece biridir. Bu yolun üzerinde 150 ünlünün yol üzerine bıraktığı izleri görebilirsiniz. Burayı geçtikten sonra kendinizi başka bir tarihi mekanda ilk Akademi Ödülleri'nin verildiği yer olan Roosevelt Oteli'nde bulacaksınız.

  Hollywood ve Vine'ın köşesi eskiden film endüstrisi açısından çok önemliydi. Bu eski günlere ait birçok tarihi objeyi 'Collectors Book Store'da bulabilirsiniz. Eğer Hollywood'dayken bir ünlüye rastlayamazsanız Hollywood Wax Museum'a veya 'Frederick's Hollywood Lingerie Museum'a bir uğrayın.

  Disneyland
  LA'ye gelip de Disneyland'e uğramadan gitmek olur mu? Tabii ki hayır!! Disneyland dört ana bölümden oluşur : Birinci bölüm Adventureland ( Macera Alanı ) adı verilen bir ormandan oluşur ve Indiana Jones ve Forbidden Eye bölümleri görülebilir. İkinci bölüm olan Frontierland bir vahşi batı havası oluşturur. Üçüncü bölüm olan Fantasyland Disney'in favori karakterlerini içinde barındırır. Son bölüm olan Tomorrowland ( Gelecek Alanı ) ise gelecekle ilgilidir. Tüm bunlarla birlikte Disneyland çok kalabalık bir yerdir . Bu yüzden buraya öğleden sonra çocukların evde uykuya yattığı saatlerde gelmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

  Universal City
  Universal City LA'in en büyük , en eğlenceli parklarındandır. İçinde Universal Studios film stüdyolarını da barındırır. Stüdyo 1915'te inşa edilmiştir ve 1964 yılından bu yana halka açıktır. Backlot Tour'daki bir tramvaya binerek buraya gezebilir , film çekilen alanları görebilirsiniz. Burada özel efektleri görme şansınız da olabilir. Burada ayrıca sekiz adet restoran bulunmaktadır. Burayı gezip restoranların birinde yemek yemek hoş olabilir.

  Beverly Hills
  Beverly Hills , zengin ve ünlülerin yaşadığı bir yerdir. Bölge birçok diziye ve de filme mekan olmuştur. Burada her köşe başında bir mersedes görmek işten bile değildir ( Buna hazır lsanız iyi olur.). Eğer burada alışveriş yapmak isterseniz ( ki hiç de önermeyiz ) Rodeo Drive' a gidebilirsiniz. Burada Tiffany , Armani , Vuitton gibi ünlü markalar kim en pahalı yarışı içerisinde satış yapmaktadır.

  Kuzey Beverly Hills lüks yaşamın ana merkezi konumundadır. Burada Jack Nicholson , Warren Beatty ve Harrison Ford gibi ünlülerin evlerini görebilirsiniz. Eğer daha sakin ancak yıldız kaynayan başka bir yer görmek isterseniz LA'in batısındaki 'Bel Air' a uğramanızı tavsiye ederiz.

  Malibu
  LA'de bulunan plajların çoğu kirlidir ve o kadar da rağbet yoktur bu plajlara ancak bazı plajlar gitmeye değer niteliktedir. Malibu da Güney California'nın en çok temiz plajlarındandır. Eğer güneşlenmek veya denize girmek istiyorsanız Malibu sizin için en iyi seçim olacaktır. Malibu'da birçok yer özel işletmeler tarafından sahiplenilmiş olsa da burada halka açık çok hoş plajlar bulacağınıza emin olabilirsiniz.

  Santa Monica
  Santa Monica şehrin en misafirperver komşularından biridir. '3rd St. Promenade' Santa Monica'nın kalbi durumundadır. Burada çok iyi sinemalar , barlar , kafeler bulabilirsiniz. Aynı bölgedeki Santa Monica Rıhtımı da ilgi çeken yerlerdendir. Rıhtım 1908- 1921 yılları arasında inşa edilmiştir. Rıhtımda iyi yemeler yapan restoranlar bulabilirsiniz ,tabii ki deniz ürünleri çeşitleri açısından bayağı doyurucular.

  Venice Plajı
  Venice Plajı insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerden biridir. Plajdaki 'Ocean Front Walk' bölgesi koşucular , akrobatlar , müzisyenler , basket oynayanlar ve de zinde kalmakla kafayı bozmuş insanlarla doludur.Burası yıllar önce sadece sular altında kalmış bir yerdi ; ancak bir sigara şirketi burayı gondolla kanallarında gezi yapılan bir eğlence alanına dönüştürdü. Şu anda birçok kanal kapanmış olsa da bölge eski canlılığını hala korumaktadır. Burası alışveriş yapmak sonra da oturup insan kalabalıklarını seyretmek için uygun bir yerdir.

  Getty Müzesi
  LA'deki müzelerin en başında J. Paul Getty Müzesi gelir. Müze Santa Monica'nın batısında Pasifik Kıyı Yolu üzerindedir. Müzenin orijinal koleksiyonu bir villa içinde bulunmaktadır ve koleksiyonun değeri yaklaşık üç milyar dolardır. Müze içindeki ve dışındaki bahçeleri , Yunan-Roma zamanında kalma olan antika objeleriyle dikkati çekmektedir. Villa 1997 yılında halka kapatılmıştır ve 2001 yılına kadar açılmayacaktır ; ancak müzedeki fotoğraflar Santa Monica Dağları'ndaki Getty Center'da görülebilir.

  Diğer müzeler de görülmeye değerdir. Modern sanatın en iyi koleksiyonlarını içerisinde barındıran 'Modern Sanat Müzesi' , insan davranışlarını ele alan 'Museum of Tolorance' , ve güzellikle ilgili objeleri içinde barındıran 'Max Factor Güzellik Müzesi' bunlardan birkaçıdır.

  Los Angales Otelleri
  BEVERLY HILLS OTELİ 5 yıldızlı bir otel . Ünlülerin de takıldığı bir otel.
  Fiyat: 250$ ve daha da yukarısı.
  Adres: Sunset Bulvarı , Beverly Hills
  Tel: ( 310 ) 276-2251

  CHATEAU MARMONT Gizliliğiyle ün yapmış , romantik bir otel.
  Fiyat: 130-175$ arası.
  Adres: 8221 Sunset Bulvarı , West Hollywood
  Tel: ( 213 ) 626-1010

  WESTIN BONAVENTURE Mimari açıdan dikkate değer bir otel.
  Fiyat: 100-250$ arası.
  Adres: 404 S Figuera Caddesi , Downtown
  Tel: (213 ) 624-1000

  HOLLYWOOD ROOSEVELT Ucuz otel arayanlar için.
  Fiyat: 80-100$ arası.
  Adres: 7000 Hollywood Bulvarı
  Tel: ( 1-800 ) 950-7667

  NEW OTANI OTELİ İş amaçlı gelenler için ideal bir otel. Otelde bir Japon bahçesi de mevcut.
  Fiyat: 130-175$ arası.
  Adres: 120 S Los Angeles Caddesi , Downtown


   
Los Angeles konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Los Angeles CLIPPERS

  Los Angeles CLIPPERS

  1970-1971=> 1971-1978=> 1978-1982=> 1982-1984=> 1984-Şimdi=> nba.com
 2. Los Angeles LAKERS

  Los Angeles LAKERS

  1947 yilinda Ben Berger ve Morris Chalfen Detroit Gems`i 15.000$ karsiliginda satin aldi ve takimi Minneapolis`e tasidi. Takimin adi da Minneapolis Lakers oldu. Gems bir önceki sezon sadece 4 maç kazanabilmisti ve lig sonuncusu olmustu. NBA Seçmeleri`nde ilk siradan oyuncu seçme hakkina sahip olan Lakers, dönemin en iyi pivotu olacak George Mikan`i aldi. Yeni koç John Kundla ile birlikte takim...
 3. Los Angeles Tatil Bilgileri

  Los Angeles Tatil Bilgileri

  Yüksek binalar, ünlülerin ayak izlerinin buunduğu bulvar, Disneyland, film stüdyoları ve daha bir çok özelliği ile Melekler Şehri... LOS ANGELES BİLGİLERİ Uçuş süresi : 12 saat (İyi yolculuklar) Para birimi : Amerikan Doları Yüzölçümü : 10 bin 500 kilometrekare Resmi dil : İngilizce Sıcaklık : Los Angeles, Amerika'nın diğer şehirlerine nazaran daha sıcak bir iklime sahiptir. Yaz...
 4. Los Angeles Santa Catalina Adası

  Los Angeles Santa Catalina Adası

  SANTA CATALINA ADASI : Ada 1542 yılında Juan Rodriguez Cabrillo tarafından keşfedilmiştir. Bölgedeki en büyük adalardan biridir. 1881 yılında ada özel sektör tarafından paylaşılmaya başlanmıştır; ancak 1975 yılında ada Santa Catalina Adası Kurulu'na bağlanmıştır. Böylece adaki özel yapılaşmalar sona erdirilmiş ve adanın ekosisteminin korunması sağlanmıştır. Adada 400'e yakın bölgeye özgü...
 5. Los Angeles Hakkında Bilgi ve Los Angeles resimleri

  Los Angeles Hakkında Bilgi ve Los Angeles resimleri

  los angeles resimleri los angeles hakkında bilgi fotoğrafları bilgi Los Angeles şehri, Güney Kaliforniyada'da bulunan bir metropoldür. ABD'nin batısında bulunur. Şehir, vilayet yöntemiyle yönetilmektedir ve Los Angeles vilayetinin bir parçasıdır. Los Angeles Kaliforniya'nın en büyük şehridir, Amerika Birleşik Devletleri'nin de en kalabalık ikinci şehridir (2002 sayımına göre 3.798.981...

Sayfayı Paylaş