Louvre Müzesi

CeMoŞ

Daimi Üye
Üye
Louvre Müzesi
louvre müzesi nerdedir nasıl gidlir louvre müzesi hakkında genel bilgiler burda melekler
louvre müzesi hep görmek istediğim bir müzedir gizemli bir yanı var yani:D

umarım bir gün görme fırsatım olur sitemizde görevli arkadaşımız ESDE bayramda paris gezisi yapmış ve louvre müzesinede gitmiş sağolsun resimlerini eklemiş bizde gitmiş gezmiş kadar oldukk oraları:) şimdi size louvre müzesi hakkında bilgiler vereceğim


Louvre_at_night_centered2.JPG-37e.jpgTârihçesi: Louvre, on üçüncü yüzyıl başlarında (1204), Philippe Auguste tarafından ilk şekliyle inşâ ettirilmiştir. Adını İngilizcede kuvvet, güç anlamına gelen “Lower” kelimesinden alan saray, daha sonra 14. yüzyılda kraliyet merkezi olmuştur. On beşinci yüzyılda ise saray, Loire'nin kıyısına taşınınca Louvre bakımsız kalmış ve 1564'te sarayın Tuileries bölümünün yapımına başlanmış fakat, Üçüncü Napolyon zamanında tamamlanabilmiştir. 1793'te müze hâline gelen saray, 1871'de büyük bir yangın geçirmiştir. Yapılan tâmirât ve değişikliklerle zamanımıza kadar gelen binâ 1932'de son şeklini almıştır.
İçersinde bulunan sanat kolleksiyonları, yenileriyle birleştirilerek büyük bir sanat müzesi hâline getirildi.
Louvre (Luvr) müzesi; yedi bölümden meydana gelmektedir. Her bölümün başında yetkili ve sorumlu kişiler vardır. Bunlar da müze müdürüne bağlıdır. Resim, heykel, doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, sanat eserleri, desen gibi dallara ayrılan kısımlardan meydana gelmektedir. Doğu sanatları bölümünde; heykel, Akat uygarlıklarından eserler mevcuttur. Mısır sanatları kısmı ise, Mısır'dan getirilen ve Kahire Fransız Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalarda ortaya çıkan, uygarlık örneklerinin tanınması bakımından önemlidir. Yunan sanatları bölümünde; M.Ö. 2000 yılı ile M.S. 3. yüzyıl sanatlarına ve çinilerine rastlanmaktadır. Sanat eserleri bölümünde, ortaçağdan günümüze kadar gelen süsleme sanatı örnekleri; resim bölümünde, ortaçağ Fransız ve Avrupa resim koleksiyonları vardır.
Heykel bölümü ise, 19. yüzyıl Fransız sanatının zamanımıza kadarki önemli eserlerini bulundurmaktadır.
Müzenin çok zengin kütüphânesi, konferans salonu ve eğitim bölümü, eserlerin incelendiği ve yenilendiği laboratuvar ile sanat târihi ve müzecilik konusunda eğitim yapan Louvre Müze Okulu da önemli kısımlarındandır.
Leonardo Da Vinci'nin ünlü Mona Lisa'sı da burada bulunmaktadır. Müzenin tamamını dolaşmak 28 gün sürmektedir. Palais Royal - Musée du Louvre metro durağıyla Louvre Müzesi'ne ulaşılabilir.


Kaynak wikipedia
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
louvre müzesi nerdedir nasıl gidlir louvre müzesi hakkında genel bilgiler burda melekler
louvre müzesi hep görmek istediğim bir müzedir gizemli bir yanı var yani:D

Gizemli bir yanı mı var yahu burası müze :D:D Gidersen benide çağır da birlikte gidek paralarda senden ona göre :D:D:D:D:D
 
Üst