1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Lupus hastalığı SLE

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  lupus hastalığının bitkisel tedavisi sle bitkisel tedavi lupus tedavi sle hastalığı hastalığı tedavisi LUPUS’ un kelime kökleri kurt ve kırmızılıktır. Yüz bu hastalık halinde genellikle kurt yüzüne benzer.

  LUPUS’ un SLE diye adlandırılan türü kronik seyreder ve çok ciddi rahatsızlıklar yol açar. LUPUS bağlantı dokularına hücum ederek vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu durum vücudun bir çok organında kendisini gösterir.( deri,böbrek, eklemler, ciğerler, kalp gibi)
  LUPUS Kanserin bir türü değildir. Özellikler tahmin edilemez ve insandan, insana değişir. Hastalık çok yumuşak ( hafif) seyrettiği gibi çok ağırda seyredebilir ve hayati organlarda hasara yol açabilir. LUPUS tahmin edilemeyen alevlenmelere (şiddetlenmeye) meyillidir. Ne zaman artacağını veya azalacağını tahmin etmek kolay değildir. Hastalığın şiddetlenmesi genellikle, enfeksiyonlardan, doğumdan ve stresli olaylardan sonra görülür. LUPUS’ un şiddetlenmesinin yoğunluğu değişmektedir. Yılda birkaç kere görüldüğü gibi, birkaç senede bir defa da şiddetlenebilir. SLE doğumdan sonra veya düşük olayından sonra şiddetlenebilir.

  SLE genellikle diğer hastalıklara benzer. Diğer hastalıkları çok güzel taklit ettiği ( benzediği ) için “BÜYÜK TAKLİTÇİ” diye isimlendirilir. Modern tip ta teşhis testi ve tedavisi yoktur. Bununla beraber bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar ve hayat standartlarını yükselterek gelişme sağlanabilir. Amerika’ da ki LUPUS kuruluşlarına göre hastaların % 90’ ı normal hayat standartlarına göre yaşayan insanlardır.

  Sebebi
  · LUPUS’ UN SEBEPLERİ :  LUPUS’ un sebepleri bilinmemektedir. Güneş , yorgunluk ve stres , genetik gerekçeler SLE’ yi tetikler . Kan testleri SLE hastalarının muhtemelen gerçek virüslere maruz kaldıklarını göstermektedir. Saç boyaları ve vücuda alınan silikon

  LUPUS hastalığına neden olduğu tespit edilmesine rağmen bunlar hastalığın artma sebebi olarak görülemez.

  Hastaların çoğunda güneş ışınlarının ve röntgen ( vs.) ışınları SLE’ yi alevlendirir. Işınların reaksiyonları genellikle iç bölgelere sızar fakat ateş, yorgunluk , eklem ağrıları ve SLE hastalığının diğer belirtilerine de sebep olurlar.

  Bazı hastalar güneşe aşırı duyarlıdır , bunlarda birkaç saat güneş altında kalma bile ateş, yorgunluk ve hastalığın diğer belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olur. KİMYASAL ve ULTRAVİYOLE ışınları da aynı zamanda hastalık ile kuvvetli bir şekilde bağlantılıdır.

  Bazı ilaçlarda SLE belirtilerinin çıkmasına neden olurlar, bunlardan en çok bilinenler:  - PRONESTYL (PROCAİNAMİDE) : ARRHYTHMİAS hastalığının tedavisinde kullanılır.( kalbin normal ritimde çalışmadığı hastalık)

  - APRESOLİNE (HYDRALANİZE) : Yüksek tansiyonda kullanılır.

  - INH ( ISONİAZİD) : Tüberküloz tedavisinde kullanılır.

  Diğer ilaçlar : penisilin , antibiyotikler , SULFA, BETABLOKERLER, TRİCY ANTİDEPRASYONLAR ve doğum kontrol haplarını da sayabiliriz.  İlaçlar kesildiğinde LUPUS’ un belirtileri genellikle kaybolur.


  Belirtisi
  · BELİRTİLERİ:  1. Eklem yerlerinde acı ve şişme olur.

  2. Nefes alınca göğüs’ de acı duyulur.

  3. Kan sayısı düşer.

  4. Güneşe karşı duyarlılık olur.

  5. Tuhaf bir şekilde saç dökülmesi olabilir.

  6. Hamile kadınlarda düşükler olabilir.

  7. Sebebi anlaşılamayan ateşlenmeler olur.

  8. Uzun süreli aşırı derecede yorgunluk meydana gelebilir.

  9. Yüzde renk değişimi ve kırmızı isilikler meydana gelebilir.

  10. El ve ayak parmaklarında soğuk ve stresten dolayı solukluk ve morluk oluşur.


  alıntı
   
Lupus hastalığı SLE konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Lupus (sistemik Lupus Eritematozus) bilgiler

  Lupus (sistemik Lupus Eritematozus) bilgiler

  sistematik lupus lupusa iyi gelen bitkiler LUPUS (SISTEMIK LUPUS ERITEMATOZUS) En sık olarak genç kadınları etkileyen Sistemik lupus eritematozus (SLE), otoimmün hastalıklardan birisidir; yani insanın kendi bağışıklık sisteminin kendi vücuduna ait bir bileşeni yabancı gibi algılamasından kaynaklanır. Hafif seyredebileceği gibi hayatı da tehdit edebilir. Eklem iltihabına, deri...
 2. Lupus (sistemik Lupus Eritematozus)

  Lupus (sistemik Lupus Eritematozus)

  En sık olarak genç kadınları etkileyen Sistemik lupus eritematozus (SLE), otoimmün hastalıklardan birisidir; yani insanın kendi bağışıklık sisteminin kendi vücuduna ait bir bileşeni yabancı gibi algılamasından kaynaklanır. Hafif seyredebileceği gibi hayatı da tehdit edebilir. Eklem iltihabına, deri değişikliklerine, sinirlerde hasara ve hipertansiyonla sonuçlanan böbrek rahatsızlıklarına neden...
 3. Dingo (Canis lupus dingo)

  Dingo (Canis lupus dingo)

  "Avustralya Yaban Köpeği Dingo" Dingo (Canis lupus dingo), köpekgiller (Canidae) familyasından Avustralya'daki tek etçil yaban hayvanı olan ve dünyanın başka hiçbir yerinde yaşayamayan yaban köpeği türü. Eskiden yalnızca keseli hayvanların yaşadığı Avustralya'ya nasıl ve ne zaman ulaştığı bilinmeyen dingonun fosil kalıntıları, günümüzden 40.000 yıl öncesinden bu yana var...
 4. lupus

  lupus

  sle lupus hastasıyım ve bu hastalıkla mücadele nasıl edilir
 5. Lupus hastalığı nedir ? Belirti ve tedavisi

  Lupus hastalığı nedir ? Belirti ve tedavisi

  lupus hastalığı nedir,lupus hastalığı kimlerde görülür,lupus hastalığının belirtileri,lupus hastalığının tedavisi nedir,lupus hastalığı bulaşırmı Lupus hastalığı bağışıklık sisteminin çevre doku ve organlara saldırması olarak açıklanan kronik inflamatuar bir hastalıktır. Lupus genel olarak cilt, böbrekler, kan hücreleri, beyin, kalp ve akciğerleri hedef alabilir. Bu da doktorların teşhis...

Sayfayı Paylaş