gebe
 1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.169
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  M.Kemal Atatürk'ün Türk Kadını Hakkındaki Görüşleri

  Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  atatürkün kadınlar hakkındaki sözleri atatürk türk kadını atatürk ve türk kadını atatürkün kadınları hakkındaki sözleri ün kadınları
  Büyük atalarımız ve onların anaları,
  tarihin, olayların tanıklığıyla sabittir ki, cidden yüksek faziletler göstermişlerdir.
  Burada birçok noktalardan sayabileceğimiz o faziletlerin en büyüğü ve en ehemmiyetlisi kıymetli evlâtlar yetiştirmeleriydi.
  Şunu söylemek istiyorum ki, kadınlarımızın umumî vazifelerde üzerlerine düşen hisselerden başka kendileri için en ehemmiyetli,
  en hayırlı, en faziletli bir vazifeleri de iyi anne olmaktır.
  Bugünün anaları için gerekli özellikler taşıyan evlât yetiştirmek, evlâtlarını bugünkü hayat için faal bir uzuv haline koymak,
  pek çok yüksek özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır.
  Bu sebeple kadınlarımız hattâ erkeklerden daha çok aydın,
  daha çok feyizli, daha fazla bilgili olmağa mecburdurlar.
  Eğer hakikaten milletin anası olmak istiyorlarsa böyle olmalıdırlar.

  1923  Bizce: Türkiye Cumhuriyet anlamınca kadın, bütün Türk tarihinde olduğu gibi bugün de en muhterem mevkide, her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir mevcudiyettir.
  Bizim dinimiz hiçbir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasının talep etmemiştir. Allah'ın emrettiği şey, erkek ve kadının beraber olarak ilim ve bilgiyi kazanmasıdır. Kadın ve erkek bu ilim ve bilgiyi kazanmasıdır. Kadın ve erkek bu ilim ve bilgiyi aramak ve nerede bulursa oraya gitmek ve onunla donanmak mecburiyetindedir. İslâm ve Türk tarihi tetkik edilirse görülür ki, bugün kendimizi bir türlü kayıtlarla bağlı zannettiğimiz şeyler yoktur. Türk sosyal hayatında kadınlar ilim ve bilgi yönünden ve diğer hususlarda erkeklerden asla geri kalmamışlardır. Belki daha ileri gitmişlerdir.

  1923  Türk kadını dünyanın en münevver, en faziletli ve en ağır kadını olmalıdır. Ağır siklette değil; ahlâkta, fazilette ağır, ağırbaşlı bir kadın olmalıdır. Türk kadınının vazifesi, Türk'ü zihniyetiyle, bazusiyle, azmiyle koruma ve müdafaaya gücü yeter nesiller yetiştirmektir. Milletin kaynağı, sosyal hayatın esası olan kadın, ancak faziletli olursa vazifesini yapabilir. Herhalde kadın çok yüksek olmalıdır.

  1925

  Türkiye Cumhuriyetinin esas düşüncesi,
  kadınları değil, erkekleri dahi, savaş meydanına götürmemektir. Fakat Türk Milleti'nin yüksek varlığına, herhangi taraftan olursa olsun, ilişildiği zaman,
  işte o vakit Türk kadınları Türk erkeklerinin bulunduğu yerde hazır ve gözleyici ve faal olacaklardır.
  Bu, insanlığın yüksek huzuru, sükûnu ve dünya insanlığı için lâzım bir ödev olduğundandır ki,
  Türk kadını bunu yapacaktır ve yapagelmektedir ve yapar.
  Bizim toplumumuzun başarı gösterememesinin sebebi
  kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlik kusurdan doğmaktadır. İnsanlar dünyaya alnında yazılı olduğu kadar yaşamak için gelmişlerdir. Yaşamak demek faaliyet demektir.
  Bu sebeple bir toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer organı işlemezse o toplum felcolmuştur.

  Bir toplumun hayat çalışması ve muvaffak olması için çalışmanın ve muvaffak olabilmenin bağlı olduğu bütün sebep ve şartları benimsemesi gerekir.
  Bundan ötürü bizim toplumumuz için ilim ve teknik gerekli ise bunları aynı derecede hem erkek, hem de kadınlarımızın edinmeleri lâzımdır. Malûmdur ki, her safhada olduğu gibi sosyal hayatta dahi iş bölümü vardır.
  Bu umumî iş bölümü arasında kadınlar kendilerine ait olan vazifeleri yapacakları gibi aynı zamanda sosyal topluluğun refahı,
  saadeti için gerekli gündelik çalışmaya dahil olacaklardır.


  1923

  Kadının en büyük vazifesi analıktır.
  İlk terbiye verilen yerin, ana kucağı olduğu düşünülürse bu vazifenin ehemmiyeti lâyıkiyle anlaşılır.
  Milletimiz kuvvetli bir millet olmaya karar vermiştir.
  Bugünün gereçlerinden biri de kadınlarımızın her hususta yükselmelerini temindir.
  Bu sebeple kadınlarımız da âlim ve teknik bilgi sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün tahsil derecelerinden geçeceklerdir.
  Sonra kadınlar sosyal hayatta erkeklerle beraber yürüyerek birbirinin yardımcısı ve koruyucusu olacaklardır.


  1923
  Arkadaşlar, Türk milleti çok büyük vak'alarla ispat etti ki,
  yenilik sever ve inkılâpçı bir millettir. Son senelerden önce de milletimiz yenileşme yolları üzerinde yürümeğe, sosyal inkılâba teşebbüs etmemiş değildir.
  Fakat hakikî neticeler görülemedi. Bunun sebebini araştırdınız mı? Bence sebep işe esasından, temelinden başlanmamış olmasıdır. Bu hususta açık söyleyeceğim:

  Bir toplum, bir millet, erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Kaabil midir ki bir kütlenin bir parçasını ilerletelim, diğerine müsamaha edelim de kütlenin hepsi yükselme şerefine erişebilsin?
  Mümkün müdür ki bir topluluğun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça diğer kısmı göklere yükselebilsin?
  Şüphe yok yükselme adımları, dediğim gibi, iki cins tarafından beraber, arkadaşça atılmak ve ilerleme ve yenilik alanında birlikte yol alınmak gerektir. Böyle olursa inkılâp muvaffak olur

  1925
  Ey kahraman Türk kadını, sen omuzlar üzerinde göklere yükselmeye lâyıksın.
  Anaların bugünkü evlâtlarına vereceği terbiye
  eski devirlerdeki gibi basit değildir.
  Bugünün anaları için gerekli vasıfları taşıyan evlât yetiştirmek, evlâtlarını bugünkü hayat için faal bir uzuv haline koymak pek çok yüksek vasıflar taşımalarına bağlıdır.
  Onun için kadınlarımız, hattâ erkeklerimizden çok aydın,
  daha çok feyizli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar;
  eğer hakikaten milletin anası olmak istiyorlarsa.
  İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen
  iki cins insandan mürekkeptir.
  Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim,
  ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin.
  Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?

  Dünyada hiçbir milletin kadını,
  "Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar hizmet gösterdim" diyemez.

  Kadınlarımız haddizatında içtimaî hayatta
  erkeklerimizle her vakit yanyana yaşadılar.
  Bugün değil, eskiden beri, uzun zamandan beri kadınlarımız erkeklerle başabaş mücadele hayatında, ziraat hayatında, geçim temininde erkeklerimizden yarım adım geri kalmayarak yürüdüler.


  Belki erkeklerimiz memleketi istilâ eden
  düşmana karşı süngüleriyle, düşmanın süngülerine göğüs germekle düşman karışsında buldular.
  Fakat erkeklerimizin teşkil ettiği ordunun zayıf kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Memleketin var olması imkânını hazırlayan kadınlarımız olmuştur ve kadınlarımız olmaktadır.
  Kimse inkâr edemez ki, bu harpte ve ondan evvelki harplerde milletin hayat kabiliyetini tutan hep kadınlarımızdır.  Çift süren, tarlayı eken, ormandan odun ve keresteyi getiren, mahsulleri pazara götürerek paraya çeviren, aile ocaklarının dumanını tüttüren, bütün bunlarla beraber sırtıyla, kağnısı ile kucağındaki yavrusuyla, yağmur demeyip cephenin mühimmatını taşıyan hep onlar, hep o ilâhi Anadolu kadınları olmuştur.


   
M.Kemal Atatürk'ün Türk Kadını Hakkındaki Görüşleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sıla dizisi hakkındaki görüşleriniz

  Sıla dizisi hakkındaki görüşleriniz

  Sıla dizisi hakkındaki eleştirilerinizi ve görüşlerinizi bu başlık adı altında yapabilirsiniz hadi bakalım Sıla severlerin yorumlarını bekliyorum:)
 2. Atatürk'ün Başörtüsü Görüşü?

  Atatürk'ün Başörtüsü Görüşü?

  Yazar Özdemir Çallı'nın kaleme aldığı "Yakın Tarihimiz" adlı kitapta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 31 Ocak 1923'te İzmir'de Gümrük Binası'nda halkla yaptığı konuşmada, başörtülü kadınların, hayatın tüm alanlarında yer alması gerektiğini anlatıyor. Atatürk, "Dinin tavsiye ettiği örtünme hem hayata, hem fazilete uygundur" diyor. TÜRK KADINI Kitaba göre, batılı...
 3. Dizi Hakkındaki görüşleriniz Buraya!

  Dizi Hakkındaki görüşleriniz Buraya!

  Dizi hakkındaki görüşlerinizi, eleştiri ve yorumlarınızı bu başlık adı altında yapınız :)
 4. Atatürk'ün milli ahlak görüşleri yardım!

  Atatürk'ün milli ahlak görüşleri yardım!

  Arkadaslar bana en az yarım saat ıcınde ataturkun mıllı ahlak goruslerı lazım yada onunla ılgılı bısey lutfen yardım edınnnnn
 5. Atatürk'ün Türk kadını üzerine söylediği sözlerden en çok hangisini beğeniyorsunuz?

  Atatürk'ün Türk kadını üzerine söylediği sözlerden en çok hangisini beğeniyorsunuz?

  Atatürk'ün Türk kadını üzerine söylediği sözlerden en çok hangisini beğeniyorsunuz? 1-Ey kahraman Türk kadını!Sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın 2-Şuna inanmak lâzımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz herşey kadının eseridir 3 Dünya`da hiçbir milletin kadını `Ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu Kadını...

Sayfayı Paylaş