1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  M. ve Malzeme Mühendisi

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  lurji ve malzeme mühendisi, bileşiminde l bulunan maden filizlerinden l ve alaşımların elde edilmesi ve bunların belli işlemlerden geçirilerek endüstrinin istediği hammadde haline getirilmesi, plastik, seramik gibi l olmayan maddelerin elde edilmesi ve işlenmesi çalışmalarını yürüten kişidir.
  GÖREVLER

  -Maden cevherini çeşitli yöntemlerle temizler, -Konsantre olmuş cevherin saflaştırılması işlemlerine gözcülük eder, -l karışımlardan çeşitli alaşımlar elde edilmesi işlemini yürütür, -Cevherin yarı mamul ürün haline getirilmesini sağlar, -Sıvı cevherin, istenilen şekilde ve biçimde kalıplara dökülmesini ve mekanik yöntemlerle şekillendirilmesini sağlar, -Alaşımların iletkenliğini, sertliğini ve dayanıklılığını ölçen deneyler yapar, -llerde yumuşaklık, hafiflik ve sağlamlık gibi istenilen özellikleri elde etmek için haddeleme ve tavlama işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER -Bilgisayar, -Optik mikroskop, -Test cihazları, -Tarama-elektron mikroskobu, -Kalıplama makineleri ve laboratuar ekipmanı.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  lurji ve malzeme mühendisi olmak isteyenlerin; -Üst düzeyde genel yeteneğe, -Fen bilimlerinde akıl yürütme yeteneğine, -Tasarlama, plan yapma ve uygulama gücüne sahip, -İşbirliği halinde çalışabilen, -Uzun süre ayakta durabilecek kadar bedence sağlam, -Araştırıcı ve yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI lurji ve malzeme mühendisleri, l ve malzeme üreten fabrikalarda görev yaparlar. Çalışma ortamı tozlu, gürültülü ve rahatsız edici kokuludur. Mühendis, tasarım işlerini yürütürken büroda, llerin yumuşaklık, hafiflik, sağlamlık özelliklerini incelerken laboratuarda çalışır. lurji ve malzeme mühendisi birinci derecede nesnelerle ilgilidir. Ancak işyerinde diğer mühendislerle, tekniker ve işçilerle de iletişim halindedir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  lurji ve malzeme mühendisleri; kamu veya özel sektöre ait demir, çelik, alüminyum ve döküm fabrikalarında, l dışı malzeme üreten endüstri işletmelerinde, araştırma-geliştirme alanlarında, standartlar, tasarımlar vb. konularla ilgili olarak bürolarda, bakır ve ferro alaşım üretim sektörlerinde, özel dökümhaneler, haddehaneler, ısıl işlem ve l işleme fabrikalarında, seramik ve cam sektöründe, hammadde alımı ve mühendislik firmalarında, ürünlerin pazarlanması alanlarında çalışırlar.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  lurji ve malzeme mühendisliği eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilebilen çeşitli üniversitelere bağlı mühendislik fakültelerinin “lurji ve Malzeme Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Bölüme, Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan alarak girilmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ lurji ve malzeme mühendisliği 4 yıllık lisans düzeyinde eğitim gerektirmektedir. Meslek eğitiminde Matematik, Fizik, Kimya, Malzeme Bilgisi ve Döküm dersleri yanında laboratuar derslerine de yer verilir. Eğitim süresince işyerinde staj zorunluluğu da vardır.

  MESLEKTE İLERLEME -lurji ve malzeme mühendislerinin yüksek lisans ve doktora yapma olanakları vardır. Yüksek lisans lurji ve malzeme mühendisliğinde yapılabileceği gibi, diğer mühendislik dallarında veya işletmecilik alanında yapılabilir. -Ayrıca işyerlerinde yeterli aktivite ve başarıyı gösterenler şeflik, müdürlük gibi yönetici kadrolarda görev alabilirler.

  BENZER MESLEKLER: Kimya mühendisliği, fizik mühendisliği.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU -Eğitim süresince Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan öğrenim ve harç kredisi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler. -Eğitim sonrası, özellikle demir-çelik sektöründe oldukça yüksek ücret alınmaktadır.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  -İlgili eğitim kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.


   
  Son düzenleme: 4 Ekim 2007
M. ve Malzeme Mühendisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yönetici ve Mühendis

  Yönetici ve Mühendis

  Yönetici ve Mühendis Büyük bir şirketin üst düzey yöneticilerinden biri bir gün New York üzerinde balonla dolaşmaya çıkar. Aksilik bu ya, pusulasını aşağıya düşürür ve kaybolur. İnmek için uygun bir yer ararken bir gökdelenin tepesinde sigara içen bir adam görür ve alçalır. "Pardon. Ben neredeyim acaba?" diye sorar. "Yerden 500 feet yükseklikte bir balonun içindesin"...
 2. Malzeme Bilimi Mühendisi

  Malzeme Bilimi Mühendisi

  malzeme bilimi ve mühendisliği iş olanakları malzeme bilimi mühendisliği iş alanları ve polimer imkanları imkanı Diğer mühendislik dallarının üretimlerinde kullandıkları l, seramik, cam, ve polimer (plastik) gibi malzemelerin doğadan kazanılan hammaddelerinin kullanım sürecine uygun kalitede saflaştırılması, şekillendirilmesi, korunması ve geliştirilmesi alanında çalışan kişidir. GÖREVLER...
 3. Petrol ve Doğal Gaz Mühendisi

  Petrol ve Doğal Gaz Mühendisi

  Petrol ve doğal gazın bulunması, çıkarılması, depolanması ve nakledilmesi ile uğraşan ve bu konuda araştırmalar yapan kişidir. GÖREVLER -Petrol ve doğal gazın nerelerde ve ne miktarda bulunduğunu saptamaya çalışır, -Jeolojik ve jeofizik etütleri yapılan bölgede jeolojik örnekler üzerinde araştırmalar yapar, elde edilen verileri değerlendirir, -Sondaj için kullanılacak araç ve gereçleri...
 4. Mühendis

  Mühendis

  Edebi eserleri tasnif etmeye, dağınık şeyleri toparlamaya, harap olan yerleri onarmaya, olumlu yahut olumsuz değişiklikler yapmaya, yoksulluktan sonra zenginliğe, hastalıktan şifa bulmaya, Mühendis bazen imar edilen şeyleriharap etmeye, yapılmış şeyi bozzmaya, şerre ve fitneye; Mühendis olduğunu görmek uzun ömre, bir göreve getirilmeye, şeref ve itibara delalet eder.Rüyada mühendis görmek ,...
 5. Malzeme Nedir

  Malzeme Nedir

  yapay vajina yapma yöntemleri evde yapay vajina yapma yöntemleri evde teknikleri malzeme nedir, ne demek, notları, özellikleri hakkında kısaca detaylı bilgiler Kullanılabilir cisimler yapmak amacı ile doğal ya da yapay olarak üretilmiş maddelere malzeme denir. Günümüzde birçok malzeme çeşidi bulunmaktadır, bunlar şöyle gruplandırılabilir. Daha sonra kullanılabilir cisimler yapmak amacıyla...

Sayfayı Paylaş