Mac Adresi Nedir ? Bilgisayarın Mac Adresi Nasıl Bulunur ?

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Mac Adresi Nedir ? Bilgisayarın Mac Adresi Nasıl Bulunur ?
Bu konu; bilgisayarın mac adresi nedir, nasıl bulunur hakkında bilgiler vermektedir.Sevgili melekler, İngilizce açılımı Media Access Control olan ve Ortam Erişim Yönetimi anlamına gelen Mac adresi nedir ve bilgisayarınızın mac adresi nasıl bulunur, bu sayfamızda sizlere ayrıntılı bilgiler veriyoruz...


mac-ba.jpgMAC Adresi Nedir

Bir bilgisayar ağında, bir MAC adresi (ing: Media Access Control, yani Ortam Erişim Yönetimi) bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar. Her bilgisayarın ağ arayüzünün yani modeminin, ethernet kartının ya da kablosuz arayüzünün kendine özel birer MAC adresleri vardır. 48 bitlik adresler olan MAC adresleri xx:xx:xx:xx:xx:xx formatında olurlar ve hezgadesimal sayı sistemi ile ifade edildikleri için 0-9 arası rakamların yanı sıra A-F arası harfler de bulunur. Örneğin bir MAC adresi şu şekilde olabilir: 00:11:85:dc:4a:b8.

İşletim sistemlerini göre MAC (fiziksel) adres bulma işlemlerini aşağıda bulabilirsiniz:

Windows İşletim Sistemleri

Kartınızı bilgisayarınıza tanıttıktan sonra, fiziksel (MAC) adresini elde etmek için, sol alt köşede bulunan BAŞLAT tuşuna, sonrasında Çalıştır tuşuna tıklayınız. Açılan pencerede "cmd" yazıp giriş tuşuna basın. Açılan siyah DOS penceresinde ipconfig /all komutunu yazın ve girişe basın.

Ekrana gelen bilgilerden Local Area Connection (Yerel Ağ Bağlantısı) kablolu yani ethernet bağlantınıza ait arayüzü, Wireless Network Connection (Kablosuz Ağ Bağlantısı) ise kablosuz ağ arayüzünüz ile ilgili bilgileri verecektir. Aradığınız bilgiler "Fiziksel Adres" satırında bulunmaktadır.

Mac adresini öğrenmek için izlenilebilecek ikinci yol ise "getmac" komutunu çalışmaktır. Komut istemi penceresine getmac komutu yazılır ve Enter tuşuna basılır. Listede Fiziksel Adres (Physical Address) etiketli on iki haneli karakter dizileri bilgisayara bağlı bulunan ağ bağdaştırıcılarının Mac adresleridir.

Diğer bir yol ise Başlat (Start) -> Tüm Programlar (All Programs) -> Donatılar (Accessories) -> Sistem Araçları (System Tools) -> Sistem Bilgisi (System Information) yolunu izlemektir. Açılan pencerede Bileşenler (Components) -> Ağ (Network) -> Bağdaştırıcı (Adapter) seçeneği seçilerek istenilen ağ bağdaştırıcısının MAC adresi öğrenilir.

Windows XP'de MAC Adresi Öğrenme Start (Başlat) -> Run (Çalıştır)butonlarına tıklanır.cmdyazılıp OK (Tamam) butonuna tıklanır.

Ekranda DOS komut giriş penceresi belirecektir.Bu pencerede ipconfig /all veya ipconfig -all yazın ve Enter tuşuna basın. Bu komut bilgisayardaki ağ adaptörlerinin listelenmesini sağlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken tek husus, ipconfig yazdıktan sonra bir boşluk karakteri bırakıp /all veya -all eklerinden istenilenin yazılmasıdır.
 
Üst