1. İzmirella

İzmirella Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Maddî Unsur: Hukukî Uyuşmazlıkları Çözme

Konu, 'İdare Hukuku' kısmında İzmirella tarafından paylaşıldı.

İkinci olarak, yargı fonksiyonu, hukukî uyuşmazlıkları ve hukuka aykırılık iddialarını çözme fonksiyonudur. Bundan şu sonuç çıkar ki, yargı organlarının hukukî uyuşmazlıkları ve hukuka aykırılık iddialarına ilişkin olmayan işlemleri yargı fonksiyonunun değil, idarî fonksiyonun kapsamındadırlar. Örneğin yargı organlarının idarî personeline, yazı işlerine, bazı durumlarda hakimlerin disiplinine, yargı organının iç çalışma düzenine, bir yasama organının daireleri arasında görev dağılımına, hakimlerin diğer hakimler tarafından notlandırılmasına, vb. işlemleri yargısal nitelikte değil, idarî niteliktedir

Maddî Unsur: Hukukî Uyuşmazlıkları Çözme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Unsurlar Birlikte Gerçekleşmeli

Unsurlar Birlikte Gerçekleşmeli

Unsurlar Birlikte Gerçekleşmeli Bir işlemin yargı fonksiyonu olarak görülebilmesi için, bu işlemin yukarıdaki iki unsuru birlikte (kümülatif olarak) gerçekleştirmesi gerekir. Şöyle ki: Birinci unsuru gerçekleştirmedikçe sadece ikinci unsuru taşıyan işlemler, yargı fonksiyonu dahilinde bir işlem olarak görülemezler. Bu şu anlama gelir ki, yargı organı (mahkeme) niteliğinde olmayan bir organın...
  2. Maddî Kriter

Maddî Kriter

Maddî Kriter Maddî kriter (criterium matériel)” ünlü Fransız hukukçusu Léon Duguit (“Leon Dügi” okunur) tarafından savunulmuştur[18]. Maddî kriter, devletin hukukî fonksiyonlarının tasnifini, bu fonksiyonların yerine getirilmesinde başvurulan işlemlerin hukukî mahiyetine göre yapmaktadır. Buna göre, hukukî işlemler maddî mahiyetlerine göre, “kural-işlem (actes-règles)” , “sübjektif işlem...
  3. Kan Uyuşmazlığı

Kan Uyuşmazlığı

Kan Uyuşmazlığı "Kan uyuşmazlığı" genel kanının aksine, karı koca arasında değil,gebelik döneminde anne ile karnındaki bebeği arasında söz konusu olabilen normal dışı bir durumdur. Hangikan grupları arasında ve nasıl bir uyuşmazlık olduğunu anlatmadan önce kan gruplarını tanımlamak gerekir. Kanımızdaoksijen taşımakla görevli kırmızı kan hücrelerinde bulunan proteinler esas...
  4. Merak ediyorum Doğal Unsur Beşeri Unsur Nedir

Merak ediyorum Doğal Unsur Beşeri Unsur Nedir

Selam arkadaşlar az önce bir yerde okudum ve işin açıkçası anlamını çok merak ettim acaba Doğal Unsur Beşeri Unsur Nedir bilen var mı aranızda?
  5. kan uyuşmazlığı

kan uyuşmazlığı

Syn beyza hanım evlilik öncesi test yaptık kan grubum A rh+ nişanlımında 0 rh+ evlenmemizde sakınca varmı ? Şimdiden teşekkür edrim.

Sayfayı Paylaş