1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Madrid

  Konu, 'Avrupa Tatil Beldeleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  alcalmis melek Saat Farkı:
  Madrid Türkiye'den 1 saat geridedir.

  İklim:
  Madrid'de yazlar çok sıcak kışlar ılık geçer. Yağmur yazları hiç görülmezken kışları oldukça yoğun görülür. Ayrıca yaz aylarının özellikle Temmuz ve Ağustos'un oldukça rutubetli geçtiğinide özellikle belirtmekte fayda var.
  Madrid'e yazın seyahat edecekseniz oldukça hafif pamuklu giysiler yeterli olacaktır. Kışları ise çok ağır olmayan yünlüler gündüzleri gezerken yeterli olacaktır. Ancak akşamları ısı düşeceği için kışlık mont yada paltonuzu yanınızda bulundurmanızda fayda var.

  Aylara Göre Ortalama Sıcaklıklar:

  Ocak: 11°C Şubat: 13°C
  Mart: 16°C
  Nisan: 18°C
  Mayıs: 22°C
  Haziran: 28°C
  Temmuz: 33°C
  Ağustos: 33°C
  Eylül: 28°C
  Ekim: 21°C
  Kasım: 15°C
  Aralık: 12°C

  Sağlık:
  İspanya'da sağlık hizmetleri yüksek standartta verilmektedir. Bu nedenle seyahate çıkmadan önce sağlık sigortası yaptırmakta fayda var.

  Haberleşme:
  Türkiye'den Madrid'i ararken: 00 ( uluslararası kod ) + 34 ( İspanya kodu ) + 91 ( Madrid kodu ) + telefon no
  Madrid'den Türkiye'yi ararken: 00 ( uluslararası kod ) + 90 ( türkiye kodu ) + şehir kodu + telefon no

  Ulaşım:
  Iberia
  Hergün saat: 15.40 Ist - Madrid
  Hergün saat: 15.40 Ist - Barselona - 20.40 Barselona - Madrid
  Air France
  Hergün saat: 09.05 Ist - CDG
  Hergün saat: 12.35 CDG-Madrid

  Dikkat! Yasak:
  Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarının İspanya gümrüğünden geçirebilecekleri ürünler için belirli sınırlamalar söz konusudur. 200 adet sigara veya 100 adet sigarillo veya 50 adet puro veya 250 gram tütün; 1lt alkol oranı %22'den yüksek içki veya 2 lt alkol oranı %22'den düşük içki; 50cc parfüm, 250 ml kolonya ve değeri 183 Euro'nun üzerinde olmayan ( 15 yaşın altındakiler için limit 91 Euro ) diğer ürünleri gümrük ödemeden ülaaae sokmanız ve ülke dışına çıkarmanız serbest.

  KENTİ GEZERKEN
  Kent İçi Ulaşım:
  Madrid, yürümenin oldukça elverişli olduğu ender şehirlerden biri. Yürümenin yanında toplu taşıma araçlarından metro, otobüs ve taksimetrenin sıfırlandığından emin olduğunuz taksileri de oldukça kullanışlı.

  Kent Turu:
  Madrid'teki müzeler ücretli ve ziyarete aksi belirtilmediği müddetçe hergün açık. Giriş fiyatlarından 18 yaş altına gençlik indirimi 65 yaşın üstüne yaşlılık indirimi yapılıyor.
  Kraliçe Sofia Sanat Merkezi Ulusal Müzesi
  Calle de Santa Isabel 52
  1990 yılında hizmete giren müze 1990 yılında açıldı ve Miro ve Dali gibi ustaların eserlerine ev sahipliği yapmakta.Dahi ressam Picasso'nun 2. Dünya Savaşı öncesi Almanlar tarafından bombalanan Guernica kasabasını konu ettiği ünlü "Guernica" tablosu da bu müzede yer almakta.
  Palacio Real/Palacio Oriente ( Kraliyet Sarayı )/ Plaza de Oriente
  2800 odalı bu muhteşem sarayda devlet törenleri yapılmakta.Ünlü sarayın ve güzel bahçelerinin, 18. ve 20. yüzyıllar arasında Bourbon Hanedanı'na ev sahipliği yaptığı biliniyor.
  Prado Müzesi / Paseo del Prado
  İspanyol Krallığının büyüleyici ihtişamını ve gücünü çok iyi yansıtan mekan 16 ve 17. yüzyıl İspanyol Krallarının özel koleksiyonlarının biraraya gelmesi ile kurulmuş, dünyanın en büyük sanat müzelerinden biridir.
  Plaza de Toros de Las Ventas
  Calle de Alcala 237
  İspanyolların dünyaca ünlü arenası her yıl mayıs ve ekim ayları arasında 20.000'den fazla izleyiciye ev sahipiği yapıyor. Mayıs ayında yapılan San Isidro Festivali zamanı boyunca hergün boğa güreşi izlemek mümkün.

  Ne Yenir?
  İspanyollar, akşam yemeklerini tapas barlara uğramadan yemiyorlar. Bu barlarda genellikle meze çeşitleri ve hafif yiyecekler atıştırılıyor. Bunun yanında peynir, jambon, kanepe, sandviç, salata ve deniz ürünleri gibi çok lezzetli yerel yiyecekleri tapas barlarda bulmak mümkün. Barlardaki atıştırmalar akşam yemeği yerine de geçebiliyor.

  < Konu Resmi..>  alıntı


   
Madrid konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sinem Kobal Ve Fahriye Evcen Madrid Turunda!

  Sinem Kobal Ve Fahriye Evcen Madrid Turunda!

  Bu sayfa; Sinem Kobal Ve Fahriye Evcen Madrid Turunda haberi hakkında bilgiler vermektedir Sevgili melekler, nişanlısı Madrid'de top oynayan Sinem Kobal nişanlısını yalnız bırakmıyor. Kankası Fahriye Evcen de bir süredir magazin basınında çıkan sevgili yakıştırmalarından bıkmış olsa gerek soluğu Sinem Kobal'ın yanında aldı. İkili şimdi Madrid sokaklarını turluyor.. Bir süredir Atletico...

Sayfayı Paylaş