1. SUDEMİR

  SUDEMİR Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  69
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Mahkemeden 'Gül yagılanmalı' kararı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında SUDEMİR tarafından paylaşıldı.

  Sincan Ağır ceza Mahkemesi 8 yıl sonra Kayıp Trilyon Davası’nda yargılanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili kararını açıkladı. Mahkeme, Gül'ün evrakta sahtecilikten yargılanması gerektiğini belirtti.
  "ANAYASA DEĞİŞTİRİLSİN"
  Gül’den 6 yerde şüpheli olarak bahsedilen kararda, “Eğer cumhurbaşkanlarının yargılanmamasını istiyorsanız, Anayasa’da gerekli düzenlemeyi yapın” görüşü ortaya konuldu.
  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 8 yıl sonra gönderilen evraktaki kararda, Cumhurbaşkanı yasal imkansızlık nedeniyle yargılanamaz denilmişti.
  Kayıp trilyon davasında Abdullah Gül hakkındaki evrak tertip edilerek milletvekili seçildiği için işleme konulmuyordu.
  BAŞSAVCILIK TAKİPSİZLİK VERMİŞTİ
  Abdullah Gül, 8 yıl boyunca yasama dokunulmazlığına sahipti. Ancak cumhurbaşkanı seçildikten sonra tartışmalar oldu. 'Cumhurbaşkanı Gül hakkındaki evrak ne olacak?' şeklinde tartışma oldu.
  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Abdullah Gül hakkında gönderilen dosya ile ilgili takipsizlik kararı verdi. Burada 'Cumhurbaşkanı Gül hakkında yasal imkansızlık nedeniyle kanıt ve unsurlar tartışılmaksızın soruşturma yapılamayacağına, bu nedenle soruşturmaya yer olmadığına' karar verdi.

  "HERKES YARGILANMALI" Bu karara itiraz edildi ve kesin kararı Sincan Birinci Ağır Ceza Mahkemesi verdi. Buna göre 'Abdullah Gül yargılanmalı' denildi. Kararda Gül'den 'şüpheli' olarak bahsedildi.
  Sincan Birinci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz tarafından kaleme alınan kararda şöyle denildi: "Türkiye Cumhuriyeti anayasası ve yasalarında herkesin yargılanmasının kural olduğu, dokunulmazlığın ise bir istisna olup bu kişiler yasalarda tek tek belirlenmiş ve bunların dışında hiç kimseye yargılanmama zırhı tanınmamıştır.
  Şüpheli Abdullah Gül ve arkadaşları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma yapmış şüpheli Abdullah Gül’ün Fazilet Partisi Kayseri Milletvekili olması sebebiyle dosyası fezleke ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmak üzere Adalet Bakanlığına gönderilmiştir." denildi.
  TÜRK: "FRANSA’DA DA BENZER BİR DURUM OLMUŞTU"
  Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını şöyle değerlendirdi:
  “Eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın, Paris Belediye Başkanlığı sırasında adı yolsuzluklara karıştığı öne sürülmüştü. Fransa’da bu durumun ardından verilen kararda, Cumhurbaşkanı sürecinde yargılanamayacağı fakat zaman aşımı sürecinin de işlemeyeceği vurgulanmıştı.”
  KOCASAKAL: "YARGILANMAMALI"
  Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ümit Kocasakal ise kararı şöyle değerlendirdi:
  "Burada mesele şurada çıkıyor. Anayasa’nın 105. maddesinin yorumu. Bu konuyla ilgili iki düşünce var. Birincisi, göreviyle ilgili olmayan kişisel suçlarından dolayı, ki buradaki fiil öyle bir fiil. Bu durumda ceza kanunları herkese eşit uygulanır. Dolayısıyla cumhurbaşkanı da kişisel suçlarından sorumludur ve yargılanır. Bir grup bu sonucu çıkarıyor.
  Bir diğer grup, Anayasa’nın bu suskunluğunu Cumhurbaşkanı’na saygıdan olduğunu savunuyor.
  Milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili hükümler tatbik olunarak yürütülür deniyor.
  Ben Cumhurbaşkanı’nın kişisel bir suçtan dolayı, sıradan bir vatandaş gibi yargılanabileceğini düşünmüyorum. Milletvekilleri için öngörülen usulün geçerli olduğunu ve olması gerektiğini düşünüyorum açıkçası. Tabi ki aksi görüşte var."
  ANAYASA KOMİSYONU ESKİ BAŞKANI BURHAN KUZU: "DAVA BERAATLE BİTER"
  Anayasa Komisyonu Eski Başkanı Burhan Kuzu mahkemenin kararını değerlendirdi:
  Sayın Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasından sonra da bir tartışma yaşandı.
  Karma komisyondan bir dosya vardı. Refah Partisi’nin in ‘kayıp trilyon’ davası.
  Onunla alakalı olarak iki genel başkan yardımcısı, biri Abdullah Gül, ikisi hakkında da aynı iddia var.
  İddia ile ilgili olarak o dönemde il başkanlığı yapanlar mahkum oldu. Ama kararda diyor ki mali işlere bakan genel başkan yardımcısı kimse o incelenmeli.
  Fiilen bitmiş bir dava.
  Bu dava yüzde yüz beraatla bitecek bir dava.
  Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği bu karar yanlış bir karar.
  Cumhurbaşkanına dokunulmazlık otomatik olarak sağlanmıştır.
  Zaman aşımı işlemez, görev bitince bu süreç tekrar başlayabilir.


   
Mahkemeden 'Gül yagılanmalı' kararı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İstiklal Mahkemeleri

  İstiklal Mahkemeleri

  istiklal mahkemelerinin kuruluş amacı istiklal mahkemelerinin amacı mahkemeleri hangi olaylarda kuruldu mahkemeleri ile ilgili resimler T.B.M.M.'nin açıldığı tarihlerde Anadolu'nun iç ayaklanmaların etkisiyle nasıl olağanüstü bir tehlike içinde olduğunu görmüştük. Asayişsizlik, eşkiya, sefalet Anadolu'yu sarsıyordu. Yunan ordusunun ilerleyişi de moral çöküntü yaratmıştı. Asker kaçaklarının...
 2. Yabanci ülke Mahkemelerinden Verilen Kararlarin Taninmasi

  Yabanci ülke Mahkemelerinden Verilen Kararlarin Taninmasi

  YABANCI ÜLKE MAHKEMELERİNDEN VERİLEN KARARLARIN TANINMASI TÜRKİYEDE YARGILANAN SUÇLARDA UYULMASI ZORUNLU KURALLAR 1. Yabancı ülke mahkemesinden verilen kararlar Mahkeme kararları Devletin egemenliğinin ifadesidirler. Bu nedenle, mahkeme kararları, verildikleri ülkede geçerlidirler. Ülke dışında bunların bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bir devletin mahkemesinin verdiği bir kararının o...
 3. Mahkemenin kararı için söylenenler

  Mahkemenin kararı için söylenenler

  Anayasa Mahkemesinin verdiği AK Parti'nin kapatılmamasına ilişkin karar Türkiye'de ve dünyada geniş yankı buldu. İşte karara verilen ilk tepkiler: BAKAN GÜNAY KARARI DEĞERLENDİRDİ: “NEFES ALMAYI SAĞLAR” Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Anayasa Mahkemesi’nin AKP’nin kapatılmaması yönünde verdiği kararı şöyle değerlendirdi: “Önemli, olumlu bir karardır. Birlik bütünlük içinde...
 4. Gamze mahkemede

  Gamze mahkemede

  başından talihsiz bir olay geçen güzel oyuncumuz Gamze Özçelik mahkeme yolunda....... DURUŞMASI 5 DAKİKA SÜRDÜ ANTALYA’DA ESKİ SEVGİLİSİ GAMZE ÖZÇELİK’E TECAVÜZ ETTİĞİ İDDİASIYLA 5 YIL 10 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILAN ESKİ BASKETBOLCU GÖKHAN DEMİRKOL'UN, YARGITAY 5'İNCİ CEZA DAİRESİ'NİN BOZMA KARARI ÇERÇEVESİNDE YENİDEN GÖRÜLMEYE BAŞLANAN DAVASININ DÜNKÜ 5'İNCİ DURUŞMASI 5 DAKİKA SÜRDÜ...
 5. Aile mahkemesinin verdiği boşanma kararından sonraki boşanma işlemleri nelerdir ?

  Aile mahkemesinin verdiği boşanma kararından sonraki boşanma işlemleri nelerdir ?

  boşandıktan sonra hangi işlemleri yapmalıyım,hakim boşanmamıza karar verdi yapmam gereken işlemler hangileri,mahkeme boşanmamıza karar verdi hagi işlemleri yapmam gerekiyor, 1) Son duruşmada boşanma kararı verilir. 2) Gerekçeli boşanma kararı yazılır. 3) Gerekçeli karar davacı ve davalı tarafa tebliğe çıkarılır. 4) Gerekçeli kararın tebliğ edildiğine ilişkin tebligat parçası dosyaya...

Sayfayı Paylaş