1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Mahkemenin kararı için söylenenler

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Anayasa Mahkemesinin verdiği AK Parti'nin kapatılmamasına ilişkin karar Türkiye'de ve dünyada geniş yankı buldu. İşte karara verilen ilk tepkiler:

  BAKAN GÜNAY KARARI DEĞERLENDİRDİ: “NEFES ALMAYI SAĞLAR”

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Anayasa Mahkemesi’nin AKP’nin kapatılmaması yönünde verdiği kararı şöyle değerlendirdi: “Önemli, olumlu bir karardır. Birlik bütünlük içinde olmalıyız. Toplumsal olarak bir nefes almayı sağlar. Demokrasi için olumlu bir karar. Milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

  CHP’Lİ ÖZYÜREK: “KARAR HAYIRLI OLSUN”

  CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, Anayasa Mahkemesi’nin AKP hakkındaki kararının “hayırlı” olmasını söyledi. Üyelerin çoğunluğunun AKP’nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline geldiği konusunda görüş birliğine vardığına dikkat çeken Özyürek, sonuçtan AKP’nin ders çıkarması gerektiğini ifade etti.
  Anayasa Mahkemesi’nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın açtığı kapatma davasının sonucun değerlendiren Özyürek, “Anayasa Mahkemesi kararlarına hepimizin saygı duyması gerekir” dedi. Mahkeme üyelerinin çoğunluğunun AKP'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu noktasında birleştiğine dikkat çeken Özyürek, “Yani altı oyun anlamı budur. Umarım bu sonuçtan sonra AKP laiklikle ilgili, Anayasamızın değiştirilemez hükümleriyle ilgili daha anlayışlı, Anayasa’ya daha uygun uygulamalar yapar. Türkiye’yi tekrar kaosa sokmaz hayırlı olsun diyorum” dedi.
  Özyürek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, kararı açıklarken “bu bir ciddi ihtardır” şeklindeki sözleri için de, “İhtarın ötesinde çoğunluk laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu noktasında birleşmiştir. Önemli olan budur. Daha önceki Anayasa değişikliği yapılmamış olmasaydı şu anda AKP kapatılmış olacaktı. Şu anda nitelikli çoğunluk arandığı için kapatılmıyor” diye konuştu.
  Özyürek şunları söyledi:
  “Türkiye’de parti kapatmak çok kolaylaşmıştır. Onun için bunu zorlaştıralım diyenler, yanılmışlardır. Türkiye’de parti kapatmak çok zorlaşmıştır. Laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu çoğunluk kararıyla saptanmış olan bir parti kapatılmamıştır. Ama bundan AKP ders çıkarırsa mesele yok. Ders çıkarmazsa, ‘ben artık aklandım’ diyerek bildiği yolda devam ederse laiklik karşıtı eylemlerine devam ederse Türkiye tekrar büyük bir kaosa girmiş olur. Türkiye’de laikliği savunan Cumhuriyeti savunan, laik demokratik Cumhuriyeti savunan milyonlar var.”

  MİLLİ SAVUNMA BAKANI GÖNÜL: -''16.5 MİLYON İNSANIN GÜVENİ TEYİT EDİLMİŞTİR''

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkındaki kararına ilişkin olarak, ''16.5 milyon insanın güveni teyit edilmiştir'' dedi.

  Kemalpaşa'da bir açılışa katılan Gönül, açılıştaki konuşmasına Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkındaki kararını değerlendirerek başladı. Demokrasi ve hukuk tarihi açısından önemli bir olayın yaşandığını bildiren Bakan Gönül, şunları söyledi:

  ''Demokrasi ve hukuk tarihimiz bakımından fevkalade önemli bir olayı yaşadık. Türkiye hukukun hakim olduğu bir devlettir. Bu, medeni ve çağdaş devlet olmanın bir gereğidir. Hukuk devletinin gereği, iyi işleyerek yerine gelmiştir. Alınan karar, devlete millete hayırlı olsun. Bu kararla Türkiye belirsizlikten kurtulmuştur. Türkiye, istikrar ve güvenle yoluna devam etmektedir ve edecektir. Uluslararası camiada şerefli bir devlet olarak yerini almıştır ve almaya devam edecektir. Bu kararla Avrupa ile ilişkiler daha ümitvar, Güney ve Güneydoğu ile ilişkiler ile daha ümitvar hale gelecektir.

  Unutulmamalıdır ki güney ve güneydoğuda en çok oyu alan parti AK Parti'dir. Türkiye ortalamasının üzerinde oy almış bir parti yoluna devam etmektedir. 16,5 milyon kişinin güveni teyit edilmiştir.''

  LAGENDIJK: ''KENDİMİ ÇOK RAHATLAMIŞ HİSSEDİYORUM''

  Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Anayasa Mahkemesinin AK Parti'nin kapatılmaması yönündeki kararı üzerine, ''Kendimi çok rahatlamış hissediyorum'' dedi.

  Lagendijk, yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin iddianameyi onaylayarak AK Parti'yi kapatması durumunda, ''Avrupa değerleriyle bağdaşmayan antidemokratik bir karar almış olacağı'' görüşüne yer verdi.

  ''AK Parti'nin karardan doğru sonuçları çıkararak eyleme geçmesini'' isteyen Lagendijk, ''Türkiye daha büyük hız ve enerjiyle kendisini AB'ye götürecek reformları sürdürmeli. Buna en kısa zamanda sivil demokratik anayasayla başlanmalı. Mevcut anayasada partilerin kapatılmasına izin veren maddeler bir an önce değiştirilmeli'' dedi.

  Bunlara ilaveten AK Parti'nin kendisine oy vermeyenlerin endişe ve korkuları karşısında daha fazla hassas davranması gerektiğini kaydeden Lagendijk, bu kesimin AK Parti'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin laik karakterini savunduğu konusunda daha açık işaretler görmek istediğini ifade etti.

  -MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ VURAL: ''BU YARGI KARARIDIR. HERKES BU KARARA SAYGI GÖSTERMELİ''

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Anayasa Mahkemesinin AK Parti'nin kapatılmamasına ilişkin verdiği kararla ilgili olarak, ''Bu yargı kararıdır. Herkes bu karara saygı göstermelidir'' dedi.

  Vural, TBMM'de gazetecilerin sorusu üzerine Anayasa Mahkemesinin kararını değerlendirdi.

  ''Kararı değerlendirmemize gerek yok. Yargının verdiği bir karardır'' diyen Oktay Vural, şöyle devam etti:

  ''Her şeyden önce Anayasa Mahkemesi üzerinde çeşitli yerlerin yaptıkları girişimler, çabalar, oyunlar, hepsi açıkçası Anayasa Mahkemesi üzerinde oynanan oyunlar karşısında, Anayasa Mahkemesi özerk yapısıyla karar vermiştir. Dolayısıyla o bakımdan daha önce Anayasa Mahkemesinin peşin hükümle bakacağını söyleyenler vardı. Anayasa Mahkemesini bir hesaplaşma yeri olarak görenler vardı. O bakımdan bu konu Türkiye'de anayasal kurumların görevlerinin başında olduğunu ve kendilerinin karar verdiğini ortaya koyuyor.''

  -''HERKESİN GEREKLİ DERSLERİ ÇIKARMASI GEREKİR''-

  MHP'nin parti kapatmalarıyla ilgili ilk günden ortaya koyduğu tavrın ortada olduğunu vurgulayan MHP Grup Başkanvekili Vural, ''Açıkçası herkesin gerekli dersleri çıkarması gerekir. Kurumları çatıştırarak, kurumları siyasileştirerek, kurumlar arasında çatışma, düşmanlık yaratarak, Türkiye'de demokrasi yönetilemeyeceğini her siyasinin bilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde kurumlarımızın da açıkçası demokrasi içerisinde yıpratılmaması gerektiğini bir sonuç olarak algılamak gerekir. Sonuç olarak bu yargı kararıdır. Herkes bu karara saygı göstermeli'' diye konuştu.

  ANAVATAN GENEL BAŞKANI MUMCU: ''BU GİBİ SÜRECİ, SANCILARI YENİDEN YAŞAMAMAK ADINA TÜRKİYE DEMOKRATİKLEŞMESİNDEKİ EKSİKLİKLERİ MUTLAKA TAMAMLAMALIDIR'

  Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkındaki kararını ''Bu gibi süreci, sancıları yeniden yaşamamak adına Türkiye demokratikleşmesindeki eksiklikleri mutlaka tamamlamalıdır'' diye değerlendirdi.

  Mumcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkeme kararının ''hayırlı olmasını'' diledi.

  Yargı kararlarının, üzerinde ne kadar tartışma yürütülürse yürütülsün saygıyla karşılanması gerektiğini belirten Mumcu, ''Bu gibi süreci, sancıları yeniden yaşamamak adına Türkiye demokratikleşmesindeki eksiklikleri mutlaka tamamlamalıdır'' dedi. Mumcu, şunları kaydetti:

  ''AK Parti'ye bir kez daha mağdur edebiyatı yapma fırsatı verilmemiş olması, bir siyasetçi olarak beni memnun etti. İnşallah yaşanılan bu tecrübeden bir şeyler öğrenmiş olarak ve Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda hem tutarlı hem onurlu bir tutum takınmayı karar sonrasında bir ilke haline getirebilirler.''

  İTO BAŞKANI MURAT YALÇINTAŞ: OLUMLU SONUÇLARI KISA SÜREDE TÜRK EKONOMİSİNDE KENDİNİ GÖSTERECEKTİR

  İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, "İnanıyoruz ki, bu kararın olumlu sonuçları kısa sürede Türk ekonomisinde kendini gösterecektir. Beklenen reformlar, beklenen yatırımlar, beklenen kanun değişiklikleri vardı. Dolayısıyla artık bunların hepsine yol verme zamanı gelmiştir" dedi.

  Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkında kapatılmama yönündeki kararı üzerine AA muhabirine değerlendirmede bulunan Yalçıntaş, Anayasa Mahkemesi Başkanının, kararı açıklamadan evvel yaptığı açıklamanın iş dünyası olarak tamamen katıldıkları sözler olduğunu belirtti.

  Yalçıntaş, kararla Yüksek Mahkemenin Türk halkının beklentileri yönünde tarihi bir karara imza attığını ifade ederek, "İş dünyası olarak bu karardan büyük memnuniyet duyduk. Ekonomi, siyasi istikrarla doğrudan doğruya ilgilidir. Hatta ekonominin sağlıklı gitmesinin yegane şartı siyasi istikrardır. Son 6 yılda gerçekleştirdiğimiz ekonomik büyümenin de en önemli unsuru kuşkusuz ki yıllardır özlemini çektiğimiz siyasi istikrar olmuştur" diye konuştu.

  Bu kararın olumlu sonuçlarının Türk ekonomisinde çok kısa sürede görüleceğini kaydeden Yalçıntaş, şöyle konuştu:

  "Bu kararla birlikte Türkiye'de siyasi istikrarsızlık sona ermiştir. Ekonomi dünyası olarak artık işlerimize dönmek ve daha çok çalışmak günü gelmiştir. Yüksek Mahkememiz Türkiye'nin geleceğini derinden etkileyen, çok önemli bir süreci başarıyla sonlandırmıştır. Bundan sonra siyasi istikrarsızlık sona erdiğinden dolayı hem siyasi çevreler, hem bürokratlar hem de iş alemi olarak bizler, artık kendi asli işimize, ekonomiye döneceğiz. İnanıyoruz ki, bu kararın olumlu sonuçları kısa sürede Türk ekonomisinde kendini gösterecektir. Beklenen reformlar, beklenen yatırımlar, beklenen kanun değişiklikleri vardı. Dolayısıyla artık bunların hepsine yol verme zamanı gelmiştir."

  TESK BAŞKANI PALANDÖKEN: BUNDAN BÖYLE TÜM KESİMLERİN GERGİNLİKTEN UZAK DURULMALI

  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Anayasa Mahkemesinin AK Parti ile ilgili kararını değerlendirirken, ''Bundan böyle tüm kesimlerin gerginlikten uzak durulmasına, Anayasal düzen, yargı bağımsızlığı ve temel ilkelerden vazgeçilemeyeceğine dikkat etmesi lazım'' dedi.

  AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Palandöken, yargının kararına saygı duyduklarını söyledi.

  Yargı sürecinin çeşitli kesimlerce ifade edilenin aksine kendileri için uzun sürdüğünü, Anayasa Mahkemesi yargıçlarının ellerinden geleni azami ölçüde yaptıklarına inandığını belirten Palandöken, bundan sonra ülkenin asıl meseleleriyle ilgilenilmesi gerektiğini vurguladı.

  ''Bundan böyle tüm kesimlerin gerginlikten uzak durulmasına, Anayasal düzen, yargı bağımsızlığı ve temel ilkelerden vazgeçilemeyeceğine dikkat etmesi lazım'' diyen Palandöken, şunları kaydetti:

  ''Artık bundan böyle ülkenin asıl meselelerine, ekonomiye yönelinmesi gerekiyor. Halkın alım gücünün yükseltilmesi, istihdam politikasının geliştirilmesi ve bekleyen yasaların bir an önce çıkarılmasına ihtiyaç var.

  Biz halkın refahı üzerine politika yapılmasını istiyoruz. Kısır çekişmeler yerine halkın refahı düşünülmeli. İşsizlikle ve eğitimle ilgili sorunlara çözümler üretilmeli.''

  BBP: DEMOKRASİMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN

  Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin “AKP’nin kapatılmaması” yönünde verdiği kararı, ülkenin istikrarı açısından olumlu bulduğunu belirterek, “demokrasimiz için hayırlı olsun” şeklinde değerlendirdi.

  Siyasi partilerin ancak terör ve şiddetin odağı olması ve bunu bir metot olarak benimsemesi durumunda kapatılabileceğini belirten BBP lideri, terör odağı olmayan bir partinin mukadderatının sandıkta tayin edilmesi gerektiğini kaydetti.

  Yazıcıoğlu, ülkeye zaman kaybettiren bu tür olaylara karşı yapılması gerekenin acilen Anayasa, Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu’nun değiştirilmesi olduğunu ifade etti.


  haber7.com
   
Mahkemenin kararı için söylenenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yabanci ülke Mahkemelerinden Verilen Kararlarin Taninmasi

  Yabanci ülke Mahkemelerinden Verilen Kararlarin Taninmasi

  YABANCI ÜLKE MAHKEMELERİNDEN VERİLEN KARARLARIN TANINMASI TÜRKİYEDE YARGILANAN SUÇLARDA UYULMASI ZORUNLU KURALLAR 1. Yabancı ülke mahkemesinden verilen kararlar Mahkeme kararları Devletin egemenliğinin ifadesidirler. Bu nedenle, mahkeme kararları, verildikleri ülkede geçerlidirler. Ülke dışında bunların bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bir devletin mahkemesinin verdiği bir kararının o...
 2. 2. iddianame için gözler mahkemede

  2. iddianame için gözler mahkemede

  2. iddianame için gözler mahkemede Ergenekon soruşturmasının 2. iddianamesinin kabul edilip edilmediğine ilişkin karar bugün açıklanacak. Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan 2. iddianameye ilişkin incelemesinde sona gelindi. Mahkemenin, iddianameyi incelemek için tanınan 15 günlük yasal sürenin sona erdiği bugün...
 3. Kadınlar için söylenenler sözler

  Kadınlar için söylenenler sözler

  *iyi bir kadın bir erkeği etkiler zeki bir kadın onda ilgi uyandırır güzel bir kadın büyüler anlayışlı bir kadın ise ona sahip olur.( Helen Rowland) *Kadın kendi basına ne gül goncasıdır, ne de diken. Koklamasını bilirsen gül, tutmasını bilmezsen diken olur. ( Refik Halid Karay ) *Kadın, insanin gölgesi gibidir; kovalarsanız kaçar, kaçarsanız kovalar.(Chamfort) *Kadınların gözleri keskin,...
 4. Mahkemeden 'Gül yagılanmalı' kararı

  Mahkemeden 'Gül yagılanmalı' kararı

  Sincan Ağır ceza Mahkemesi 8 yıl sonra Kayıp Trilyon Davası’nda yargılanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili kararını açıkladı. Mahkeme, Gül'ün evrakta sahtecilikten yargılanması gerektiğini belirtti. "ANAYASA DEĞİŞTİRİLSİN" Gül’den 6 yerde şüpheli olarak bahsedilen kararda, “Eğer cumhurbaşkanlarının yargılanmamasını istiyorsanız, Anayasa’da gerekli düzenlemeyi yapın” görüşü...
 5. Aile mahkemesinin verdiği boşanma kararından sonraki boşanma işlemleri nelerdir ?

  Aile mahkemesinin verdiği boşanma kararından sonraki boşanma işlemleri nelerdir ?

  boşandıktan sonra hangi işlemleri yapmalıyım,hakim boşanmamıza karar verdi yapmam gereken işlemler hangileri,mahkeme boşanmamıza karar verdi hagi işlemleri yapmam gerekiyor, 1) Son duruşmada boşanma kararı verilir. 2) Gerekçeli boşanma kararı yazılır. 3) Gerekçeli karar davacı ve davalı tarafa tebliğe çıkarılır. 4) Gerekçeli kararın tebliğ edildiğine ilişkin tebligat parçası dosyaya...

Sayfayı Paylaş