Makyaj malzemelerindeki tehlikeler

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Makyaj malzemelerindeki tehlikeler
Güzelleşmek için kullanılan makyaj malzemelerine dikkat edin.

Arkadaşınızın ruju uçuk yapar, rimeli enfeksiyon En yakın arkadaşınızın ruju ya da kozmetik reyonunda sürdüğünüz rimel cildinizde bakteri ve mikrop oluşumuna neden olabilir. Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Ayfer Bankaoğlu, bir başkasının makyaj ürünlerini kullanmanın yaratacağı etkiler hakkında bilgi verdi. Eller Yıkanmalı Makyaj yapmadan önce eller mutlaka yıkanmalıdır. Çünkü ellerdeki kir ve bakteriler makyajla birlikte yüze bulaşabilir. Diğer bir önemli nokta ise özellikle çok sayıda insanın kullandığı likit makyaj malzemelerinin bakteri üretmesidir.

Fondöten Mikrop Yuvası

Parmakla sürülen makyaj malzemelerinde, elde biriken tüm bakteri ürünün içine yerleşir. Ve bu şartlarda bakteriler çok hızlı bir şekilde ürer. Yani eller yıkanmadığı taktirde makyaj malzemeleri mikrop yuvası haline dönüşebilir.

Arkadaşınızın rujunun rengiyle birlikte uçuğu da deneyebilirsiniz

Çok yakın bir arkadaşınız dahi olsa başkasının ruju kesinlikle kullanılmamalıdır. Şayet rujunu kullandığınız kişinin uçuk gibi bir enfeksiyonu varsa, rujla birlikte onu da denemiş oluyorsunuz. Bir başkasının da rujunuzu kullanmasına kesinlikle izin vermeyin. Fakat rujunuzu arkadaşınıza vermek zorunda kalırsanız, bütün ruju çöpe atmaya da gerek yok. Rujun ucuna biraz kolonya damlatın ve sonra kağıt mendille silin. Parfümerilerde tester olarak kullanılan rujları denemeyin. Denemek zorunda kalırsanız, satış uzmanından rujun üst kısmını sıyırmasını isteyin.

Başkasının maskarası görmenizi dahi engelleyebilir

Modern likit maskaralarda aplikatör tüpün içine sokulu tutulduğu için maskaraya bakteri bulaşması için birçok fırsat doğmaktadır. Bu bakteriler arasında en korkulan özellikle kornea enfeksiyonudur ve görmeyi kalıcı bir şekilde etkileyebilir. Her ne kadar maskaralarda koruyucular bulunsa bile maskara tüplerini ilk kullanımdan 3 ay sonra atmak ve aynı maskara tüpünü başka kişilerin kullanmamasını sağlamak gerekmektedir. Tekrarlayan bakteri enfeksiyonları için kişilerin solvent bazlı maskaraları tercih etmeleri gerekmektedir.

Fırçalar bakteri ve mikrop yuvası

Makyaj malzemeleri arasında hijyenine dikkat edilmesi gereken en önemli ürünlerden biri fırçadır. Kaliteli bir fırça temiz ve dikkatli kullanılırsa 3- 5 yıl kullanılabilir. Ancak bunun için haftada 1 kez yıkamak gerekmektedir. Ayrıca başkalarının fırçası cildinizde bakteri ve mikrop oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle bu başkası arkadaşınız dahi olsa fırçası kullanılmamalıdır. Fırçalar çok kolay bakteri ve mikrop barındırır. Sürekli ciltle temas halinde oldukları için alerji ve sivilce gibi durumlara neden olabilir. Fırçalarınızı sıcağa yakın ılık su ve sabun ile yıkayın. Kesinlikle deterjanlı ürünler kullanmayın. Açıkta ve havlu üzerinde kurutun.

Makyaj malzemelerindeki uçuk, bakteri ve mikrop tehlikesi

Makyaj malzemesi standlarında tanıtım amaçlı yer alan deneme ürünleri, uçuk, bakteri ve mikrop kapmanıza sebep olabilir. Bu ürünlerin tanımadığınız birçok insan tarafından denenmesi rahatsız edici bir durum.

Kozmetik alışverişlerinizi yaptığınız mağazaların hijyenik olduğundan emin olmalısınız. Denemeniz için sunulan ürünlerin temizliğinden, silmeniz için size sunulan ürünlere kadar her şeyin dezenfekte edildiğine ve risk oluşturmayacaklarına dikkat etmelisiniz. Sizden önce başkalarının denemiş olabileceği ve mikrop taşıyabilecek ürünleri denemeyi düşünmemelisiniz. Satın almadan önce üründen emin olmak isterseniz, bu konuda eğitimli ve yetkin danışmanlardan yardım almanızda fayda var. Bütün uyarıların ışığında alışverişinizi tamamladıktan sonra mutlaka ellerinizi temizlemeyi unutmayın.

ÖNERİLER

* Kozmetik ürünlerin bulunduğu şişe, kutu vb. kapaklarını sıkıca kapatın.

* Güneş, kozmetiklerin içindeki koruyucuların bozulmasına sebep olur. Kozmetiklerinizi güneşte ve sıcak ortamlarda bırakmayın

* Ürüne asla su eklemeyin. Su, bakterilerin üremesine sebep olur.

* Kokusu ya da rengi değişen ürünü atın.

* Ambalajı zarar görmüş ürünü satın almayın.

* Ürünün etiketini, içindekiler bölümünü ve kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.

* CFC içeren spreyleri kesinlikle kullanmayın. Ozon tabakasına zarar vermeyen ürünleri tercih edin.

* Makyaj malzemelerinizi başkalarıyla ortak kullanmayın. Mikrop bulaşabilir

* Temizliğinden emin olmadığınız parfümerilerdeki deneme ürünlerini kullanmayın.

* Göz makyajı ürünlerinizi 3-4 ayda bir değiştirin..

* Enfeksiyon durumunda, durumu farkettiğiniz anda ürünü kullanmayı bırakın. O ürünü bir daha kullanmayın, atın.

* Ürünü kullanmayı bıraktıktan sonra, ciltte oluşan sorunlar devam ederse, bir cilt doktoruna gidin.

* "Dermatolojik olarak test edilmiştir", hipoalerjenik", "doğal ürünler içerir" gibi yazılara dikkat edin ve bu tür ürünleri almaya çalışın.

* Güneşe çıkarken, mutlaka yüksek koruma faktörlü kremler kullanın.

* Alfa hidroksil asit (AHA) içerikli kremleri almadan önce cildinizin küçük bir bölümünde deneyin.

* AHA içerikli ürünler güneşin etkisini artırmaktadır. AHA içerikli bir ürün kullanıyorsanız, güneşe mümkün olduğu kadar az çıkın; mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanın


Kırışıklıklar kremle silinir mi?


Sağlıklı ve güzel bir yüze sahip olmak için uzmanların sürekli söylediği bir şey var: Her yaşa ve her cilde ayrı ürün kullanmak gerekir. Yüzümüzün yaşlanmaması gibi bir durum maalesef mümkün değil, ama durumu en iyi şekilde kurtarmak sizin elinizde. Kadınlar yüzdeki kırışıklıklar açısından erkeklere oranla daha şanssızlar. Çünkü vücutlarındaki yağ oranı daha yüksek olduğu için ilerleyen yaşlarda kırışıklık riski artıyor ve zamanla yağ oranı azalınca yüzde çökmeler başlıyor. Yüzdeki çizgilerle mücadeleye, uzmanlara göre 30’lu yaşlarda başlamak gerekiyor. Genç yaşta alınan önlemler hem cilde canlı bir görünüm kazandırıyor hem de kırışıklıkların ortaya çıkmasını geciktiriyor. Peki ne yapmalı da kırışıklıklardan sakınmalı? Öncelikle sigaradan uzak durmalı, çünkü sigaranın cildi yaşlandırdığı laboratuvar ortamında bile kanıtlandı. Sonra günde en az 6 saat uyunmalı, zira düzensiz uyku büyüme hormonunun yeterince salgılanmasına engel olarak yaşlanmayı hızlandırıyor. Makyaj temizliğine dikkat etmeli ve asla makyajlı bir yüzle yatağa girmemeli, çünkü yağlı ve asitli olan makyaj ürünleri uzun süre ciltte kalınca kırışıklığa sebep oluyor. Ayrıca cildinizin estetik, canlı ve gergin kalmasını sağlamak için çok fazla zaman harcamanız gerekmiyor.. Kolayca bulunan sebze ve meyveleri öğünlerinize eklemeniz yeterli. Kayısı, şeftali, mango, papatya, ıspanak, domates, brokoli gibi meyveler yaşlanmayı geciktirebilir. Genç kalmayı sağlayan besinlerden biri de şüphesiz ki balık.
Uzmanlara göre 20’li yaşlardan sonra ayda bir kez cilt bakımı yaptırılması cilt temizliği açısından önemli. Cilt tipine uygun ürünün seçilmesine ve güneşten cildi korumaya dikkat etmek gerekiyor. ABD’liler kırışıklık önleyici kremlere yılda 1 milyar dolar harcıyorlar. Bizdeyse cilt bakımına önem giderek artıyor. Piyasadaki bu ürünler ile kırışıklıklarınız silinir mi bilinmez ama “denemekte fayda var” diyenlerdenseniz bir uzmana sormadan ve cildinize baktırmadan krem almayın.kaynak:webturkiyeportal.com
 
Son düzenleme:
*GüMüŞ*

*GüMüŞ*

Yeni Üye
Üye
Ce: Makyaj malzemelerindeki tehlikeler

evet benim düğün makyajım yüzümü mahvetmişti kuaförde yapıldı makyaj ama sonrası çok vahimdi yeni gelindim ama yüzüm yanmış gibi kabardı odur budur fondöten pudra çok nadir kullanırım:tsk:
 

Benzer İçerikler

TÜLSÜ35
Cevaplar
3
Görüntüleme
770
melegimeren
melegimeren
ρємвє_мєℓєк
Cevaplar
0
Görüntüleme
758
ρємвє_мєℓєк
ρємвє_мєℓєк
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst