1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Malatya'da Halk Oyun

  Konu, 'Dans' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  malatya halk oyunları malatya yöresi halk oyunları malatyanın malatyanın nın Malatya'lı melekler sizler için özel Malatya halk oyunları :):)

  Keşiş, Sarıçiçek, Munzur dağlarından kopan Fırat, Malatya ovasına Tohma çayını alıp da inince artık sıcağın etkisiyle mahmurlaşır, ağır ağır güneye akar. Bu yurt köşesinin oyunları da Fırat'ın suları gibi kimi durgun, kimi de coşkun akarlar. Her iki hâli insanı içine çekerek alıp götürür. Ayaklar ve gözler onun kıyabilen amansızlığ gibi kapılıp sürüklenir, yahut durgunlaşıp durulurlar.

  Çeşitlerinden olarak:

  Derino:  Diyarbakır yöresinin etkisi altındadır. Altı oyuncudan sağ baştaki idareci durumdadır. Elinde bir çevre (mendil vardır. Oyuncular önce tek diziyle ve yanık bir hoyratla "Ağırlama" yı yürütür ve daha sonra şu türküyle oyuna geçerler.
  Malatya'yı baştan başa çiçek bürüdü
  Tanrı takmış alnına yeşil zümrüdü
  Kaysı gibi al, al olmuş benekli misin?
  (aman anam aman anam Kernekli misin?)
  Kernek'e gelmeye de (acap) yeminli misin?
  Gel anam, gel bacım gelin olasın
  Çarşamba gecesi bize gelesin.

  Bu oyun hareketçe ağırdır. İlerlemeye sadece tek (sol) ayak, usul usul sağlar. Sağ ayak, davulun 'hengine uyarak sol ayağın önünde sola ve sağa kavisler çizer.

  Lorke:

  Hızlı bir oyundur. Kol kola girilmiş halde, başlangıçta ayakta, sonraları çömelik olarak 180 derecelik bir dönüş yapılır.


  Üç Ayak:

  Bu çeşitte, Sivas halaylarının figürleri hâkimdir. Adımlar üç ileri, bir geri atılarak yarım bir dönüş yapılır. Eldeki mendil, oyunun ortalarına doğru bele yahut omuza konur. Üç ayak yürütülürken şu türkü söylenir:

  Havuz başının gülleri
  Şak şak öter bülbülleri
  O y'rin tatlı dilleri
  Alah yâr gele, yâr gele
  Ümit yâr gele, aaa gele

  Ağırlama ile oyuna giren Malatyalı, biraz sonra Sarıçiçek, Munzur ve Boz dağlarından kopan bir çığ gibi coşup taşacaktır.

  Tamzara:

  Bu oyun Erzurum ve Diyarbakır'dan gelmedir. Çok hareket ister. Çömelerek de oynanabilir. El çırpmalarıyla tempo tutulur.

  Tıs, Tıs:

  Adından da anlaşılacağı üzere "tıs tıs" ünlemleriyle yürütülür. Sivas halaylarına çalar. Kol kola gerinilip dizler bükülerek, başlar sallanır. Öbürlerinden daha hareketlidir.

  Giyim:

  Oyuncular (erkek) kara şalvar, ak ipekli mintan kopçalı (düğmeli) yelek giyerler. Bellerinde "puşu" dedikleri ak ipekten kuşak sarılıdır. Puşunun bir ucu omuzlarından sarkar. Başlarına da ak puşu dolarlar. Ayaklarda kulaklı kara yemeni vardır.   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  tıs tıs çok güzelmiş:)
   
Malatya'da Halk Oyun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Halk oyunları/ Çeçen Oyunu

  Halk oyunları/ Çeçen Oyunu

  çeçen halk oyunları çeçen oyunları cecen halk oyunu çeçenistan dansları Güney Ankara'nın İkizce bucağında yerleşik göçmenlere münhasır oyunlardandır. Bu bir miktar aileler yarım asır kadar evvel Kafkasya'dan göçüp buralara yerleştirilmişlerdir. Çeçen oyununda oğlan ortaya çıkarak elleri sarkık olduğu halde düz ve usullü yürüyüşlü bir daire çizmeye geçer. Arkasından kız aynı yürüyüşle oyuna...
 2. Halk oyunları/ Cirit Oyunu

  Halk oyunları/ Cirit Oyunu

  Cirit,bir diğer deyimle Çavgan,Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir ata oyunudur.Türkler,Orta Asya'dan Anadolu'ya bu atlı oyunu da dolu dizgin beraberlerinde getirmişlerdir.Türkler için at,mukaddes ve vazgeçilmez bir unsurdur.At sırtında doğar,at sırtında büyür,at sırtında savaşır,at sırtında ölürlerdi.At sütü kımız Türklerin yegâne içkisi idi. Cirit Oyunu, Türklerin en büyük tören ve...
 3. Oyun

  Oyun

  Gurur ve kibire, insanları küçümsemeye ve onlarla alay etmeye, akılca ve dince eksikliğe; Tavla oyunu istihza ve muhalefete, bazen tavla oynamak şöhret ve izzete, dünyalıkta yükselmeye, Yazı-tura oyunu delillere, Yüzük oyunu kuyumcuya, emir ve görevleri gizli tutmaya, Aşık oyunu görevden alınmaya ya da bir göreve atanmaya, Ceviz oynamak, sonu barışmaya ve esenliğe varacak olan anlamsız...
 4. Malatya'da okul tuvaletinde kene çıktı

  Malatya'da okul tuvaletinde kene çıktı

  Son zamanlarda ölümcül hastalıklarla adı duyulan kene okul tuvaletinden çıktı... Malatya'nın Battalgazi ilçesindeki bir ilköğretim okulunun tuvaletinde 20'den fazla kene bulundu. Edinilen bilgiye göre, Selçuklu İlköğretim Okulunun tadilatta bulunan bölümünde çalışan işçiler, öğrencilerin kullandığı tuvaletlerde 20'den fazla kene buldu. İşçiler, önce çalıştıkları bölümde kene...
 5. Erzurum yöresi yöresel halk oyun çeşitleri

  Erzurum yöresi yöresel halk oyun çeşitleri

  erzurum yöresi oyunları erzurum yöresel oyunları barı oynayan çocuklar yöresi oyun havaları yöresel oyun havaları Erzurum yöresine ait yöresel hakl oyunları çeşitleri ve detayları :) ERZURUM HALK OYUNLARI Erzurum asırlar boyunca Asya ve Avrupa arasında önemli bir geçit ve ticaret merkezi olmuştur.İran ve Kafkasya üzerinden gelen kavimlerle avrupadaki diğer kavimlerlerin kültürlerinin etkisi...

Sayfayı Paylaş