1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Malawİ TÜrlerİnde Üretİm Şartlari

  Konu, 'Akvaryum' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  MALAWİ TÜRLERİNDE ÜRETİM ŞARTLARI Çoğumuz akvartistlik hayatımızın başlarında balıklarımızın ürememesinden yakınırız.Ben bu konu hakkında sizler için bir makale yazmayı düşündüm.
  Bunun için de;
  .Öncelikle bizim ihtiyacımız olan sağlıklı ve olabildiğince geniş bir akvaryum.Akvaryumlarınızı alırken size önerim,yükseklik çok fazla olmasın yükseklik yerine enini büyültürseniz daha iyi olur.Bana kalırsa 60 cm’yi aşmamalalıdır.Malawi gölü cichlidleri DİSCUS gibi çok yüksek akvaryuma ihtiyaç duymazlar.
  •Yavru almak için en rahat yol tek tür beslemektir.Birden fazla tür beslemek istiyorum derseniz mümkünse beslenme biçimleri aynı olan balıkları tercih ediniz.Ayrıca seçtiğiniz balıklar hırçın olmayan diğer türlerle geçinebilecek bir balık olmalıdır.
  •Akvaryumunuz seçeceğiniz balık türüne göre dekore edilmelidir.Örneğin bir Yunus(Cyrtocara moorii ) yüzebileceği rahat alan ister.Akvaryumun geneli kumluk olmalıdır.Bu tür kumla oynamayı seven bir türdür.Sarı Prenses(Labidochromis caeruleus ) ise kayalık alanları sever.Yuva yapabilecekleri,oynayabilecekleri girintili çıkıntılı kayalar ister.Bu gibi örnekler çoğaltılabilir.
  •Seçeceğiniz balıklar sabır seviyenize göre damızlık boy ve yavru olarak değişir.En iyisi yavrudan kendi elinizle yetiştirmektir.Bu günlerde balıklar hormona maruz bırakılarak büyütülmektedir.Bu da üremeyi etkiler.Hormonlar balığı kısırlaştırabilir.Bunun için yavru tercih edilmelidir.
  •Önemli bir konu da dişi erkek oranıdır.Balıkların sertlik seviyelerine göre Doğru Orantılı bir kavramdır.Örneğin;Sarı prenseste oran 1e 5d iken Yunusta 1e 3d dir.Tabi burada dişi sayısı artırılabilir.Ayrıca erkekleriniz dişilerden en az 2cm büyük olsun.
  •Üremede yem de çok etkili olmaktadır.Alacağınız yemler balığınızın beslenme biçimine uygun olmalıdır.Ayrıca yemler kaliteli olmalı ve tazeliği önemlidir.

  Balığınızın üreme hormonlarını canlandırmak için Canlı yem de kullanılmalıdır.Ben haftada 3 kez vermekteyim.Kan kurdu,tubifex vb….. •Daha sonra akvaryumunuzda hastalık olmamalıdır.Balıklar hasta olduklarında mutsuzlaşır,iştahları kesilir;kısacası rahat olamazlar.
  •Malawi Gölü balıkları kışın üreme faaliyetlerini artırırlar.Bunun nedeni Dağlardan gelen soğuk akıntılardır.Size bu oyunu balıklarınıza birkaç derece soğuk su değişimi uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.Ayrıca suyu yarıya kadar indirmek,birkaç gün yemlemeyi kesmek üremeye yardımcı oluyor gibi söylentiler mevcuttur ve forumumuzda bunun kanıtlanmışlığı da vardır.
  •Bundan sonrası büyük sabır gerektirir.Akvaryumunuzun kurallara uygun ve temiz olması bu sabır süresini azaltır


   
Malawİ TÜrlerİnde Üretİm Şartlari konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Üretim Mühendisi

  Üretim Mühendisi

  İmalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde üretilmesine karar verilen bir ürünün üretim yöntemleri ile bu yöntemleri gerçekleştirecek üretim araçlarının tasarımı, uygulanması ve kontrolünde çalışan kişidir. GÖREVLER -Üretilecek bir ürünün imalatı ile ilgili üretim yöntemlerini araştırır, tasarlar, -Üretimde kullanılacak malzemeleri tespit eder, üretim aşamalarını planlar, kalite...
 2. Protein Üretimi

  Protein Üretimi

  Şekil 105: Yeni bir protein üretilmesi gerektiğinde, kendileri de birer protein olan mesaj taşıyıcılar, vücudun ilgili hücrelerine protein talebiyle ilgili mesajı taşırlar. Hücrelerdeki protein üretimi, Allah'ın yarattığı mucizevi olaylardan bir tanesidir. Her hücre, son derece gelişmiş, ileri bir teknoloji ve organizasyona sahip bir fabrika gibi çalışır. Gözle görülmesi imkansız olan,...
 3. Avukatliğa Kabul şartlari:

  Avukatliğa Kabul şartlari:

  Avukatlık mesleğine kabul edilebilmek için : a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, b) Türk hukuk fakültelerinden birinden mezun olmak veya yabancı memleket hukuk fakültesinden mezun olup da Türkiye hukuk fakülteleri programlarına göre noksan kalan derslerden başarılı sınav vermiş bulunmak, c) Avukatlık stajını tamamlayarak staj bitim belgesi almış bulunmak, d) (Ek...
 4. Artirma şartlari

  Artirma şartlari

  ŞARTNAMENİN AÇIK BULUNDURULMASI: Madde 124 - İcra dairesi taşınmazın bulunduğu yerin adetlerine göre en elverişli tarzda artırma şartlarını tesbit eder. Bunları ihtiva eden şartname artırmadan evvel en az on gün müddetle icra dairesinde herkesin görmesi için açık bulundurulur. (Değişik fıkra: 09/11/1988 - 3494/16 md.) Artırmaya iştirak edeceklerin taşınmazın muhammen kıymetinin...
 5. Malawi (Malavi) Kağıt Paraları

  Malawi (Malavi) Kağıt Paraları

  1986 - 50 Tambala 1989 - 1 Kwacha 1992 - 10 Kwacha 1993 - 20 Kwacha 2003 - 500 Kwacha koleksiyon.org

Sayfayı Paylaş