1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Maliye'den esnafa vergi operasyonu

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  esnaf vergi borcu sorgulama dükkan vergi borcu sorgulama esnaf sicil no sicil öğrenme ATO Başkanı Aygün, Maliye Bakanlığı’nın bayramdan sonra 130 bin esnafa 9 milyar YTL'lik vergi operasyonu başlattığını bildirdi.

  Vergi borcu olan esnafın banka hesaplarına blokaj konulduğunu bildiren Aygün, blokaj yüzünden çek ve senedini ödeyemeyen esnafın, kara listeye düştüğünü vurguladı.

  Sinan Aygün yaptığı açıklamada, Maliye’nin başlattığı uygulamayı “esnafa vergi saldırısı” olarak nitelendirdi. Aygün, "Maliye Bakanlığı bayramdan sonra 130 bin esnafa 9 katrilyonluk vergi saldırısı başlattı" dedi. Hesaplarına blokaj konulan esnafın, paralarını kullanamamaları yüzünden çek ve senetlerini ödeyemeyecek hale geldiklerine dikkat çeken Aygün, “Esnafın sicili bozuluyor, kara listeye düşüyor, işleri durma noktasına geliyor” dedi.

  Ödenmeyen çekler yüzünden, esnaftan alacaklı olan tüccarların da bu uygulamadan olumsuz etkilendiğini dile getiren Aygün, “Maliye bir dominoyu devirdi, piyasadaki bütün dominolar birbiri ardına yıkılıyor” dedi.


  “IMF EMRETTİ MALİYE YAPIYOR”
  Aygün konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

  “Vergi ödememe eğilimi elbette onaylanacak bir durum değil. Elbette kazanan esnaf vergisini de ödeyecek. Buna kimsenin söz söyleyecek lafı olmaz. Ancak bundan daha kötüsü, IMF emrediyor, paralarını ne pahasına olursa olsun tahsil et diyor, Maliye akla gelmedik yöntemlere başvuruyor. IMF’ye verilen rakamlar tutacak diye, esnafın bayramı bile zehir ediliyor. Şimdi hesaplarına bloke konulan esnafların elleri kolları bağlandı. Bayramdan sonraya verdikleri çeklerin arkası yazılmaya başlandı. Senetleri protesto oluyor, mal bedellerini ödenemiyor. Vergi Dairesi ile anlaşarak vergi borcunu taksitle ödeyen mükelleflerin hesaplarına bile bloke koydular. Böyle uygulama olur mu?”

  Esnafın borçlarını ödememe eğiliminden değil, durgun geçen yaz sezonu nedeniyle vergi borçlarını ödeyemediğini kaydeden Aygün, iyiniyetli mükellefler gözetilmeksizin topyekün bir uygulamaya gidilmesinin şık olmadığını söyledi.

  SIRA HACİZLERE GELECEK

  Banka hesaplarına bloke konulmasından sonra esnafın dükkan ve arabalarına haciz silahıyla gidileceğine dikkat çeken Aygün, esnafa da bir an önce vergi borçlarını ödemeleri konusunda çağrıda bulundu.

  ANKA


   
Maliye'den esnafa vergi operasyonu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Esnaf

  Esnaf

  Rüyada bir esnafla tanisip konustugunu gören, bazi islerinin aksadigini görerek üzülür. Esnaf görmek, düzenin bozulacagina isarettir.
 2. Vergi

  Vergi

  Vergi memuru (tahsildar) olduğunu görmek yetenek ve kıymetinin iyi olmasına, kamu görevi üstlenmeye, malının zekatını vermekten hoşlanmamaya yahut bir şeyden tiksinmeye, Vergi memuru olduğunu görmek bazen zulme ortak olmaya, can yakıp beddua almaya; Verggi memuru görmek borcunu ödemeye, elçiye ve emanetçiye, polise yahut şerli ve rüşvet alan birine, Vergi vermek malın eksilmesine yahut sadaka...
 3. Yeni Gelir Vergisi Kanun Taslağıyla küçük esnafa vergi yok

  Yeni Gelir Vergisi Kanun Taslağıyla küçük esnafa vergi yok

  Belge almayan çiftçilere kamu desteğini engelleyen düzenlemeyle küçük esnaf da, 50 YTL harç ödeyerek edineceği esnaf belgesi karşılığında vergiden istisna tutuluyor. Taslak, taksicilerin de aralarında bulunduğu meslek grupları için 6 aylık asgari ücretten az olmamak kaydıyla her işkolu ve bölge için ayrı ayrı yıllık kazanç tespitini de öngörüyor. Vergi Konseyi koordinatörlüğünde Konsey,...
 4. Esnafa faiz müjdesi

  Esnafa faiz müjdesi

  Esnaf ve sanatkarın kullandığı kredilerdeki faiz oranının yüzde 10 veya bu oranın altına ineceğini bildirdi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, dün Ankara’nın Ayaş ilçesi esnafını ziyaret ederek sorunları dinledi ve önemli açıklamalar yaptı. Yılbaşında çıkardıkları Bakanlar Kurulu kararıyla esnaf ve sanatkara Halk Bankası kanalıyla kullandırılan kredide faizin yüzde 12’ye...
 5. Maliye'den Doğan Grubu'na dava

  Maliye'den Doğan Grubu'na dava

  Maliye Bakanlığı, Doğan Yayın Holding AŞ aleyhine 100 bin TL manevi tazminat davası açtı. Edinilen bilgiye göre söz konusu dava, ''Doğan Yayın Holding AŞ nezdindeki vergi incelemesiyle ilgili olarak, gerek holding tarafından yapılan açıklamalar gerekse medyada çıkan haber ve açıklamalardaki suç teşkil eden unsurların, Maliye Bakanlığı'nın manevi şahsiyeti ve personele yönelik haksız isnat ve...

Sayfayı Paylaş