1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.302
  Beğenilen Mesajlar:
  2.305
  Ödül Puanları:
  113

  Manipülasyon Elle Tedavi

  Konu, 'Fizik Tedavi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  bel fıtığı elle tedavi manipülatif tedavi elle manipülasyon tedavisi manuel terapi video Manipülatif veya manuel terapi diye de adlandırılan elle tedavi yöntemi, Türk doktorları arasında fazla bilinmeyen, geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bir tedavi yöntemidir. Avrupa, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Uzakdoğu ülkeleri gibi birçok ülkede uzun zamandır uygulanmakta ve birçok okul ile klinikte öğretilmektedir. Ülkemizde ise fizik tedavi uzmanlığı kapsamında yer almasına rağmen, yeterince bilinmemesinden dolayı, uygulanması çok az sayıda uzman doktor tarafından yapılmaktadır.
  Bu tedavinin masaj ile ilgisi yoktur. Hasta bölgeye eller ile bir takım germe, bastırma, döndürme manevraları uygulanarak yapılan elle tedavi yöntemi ile hastalığın eskiliğine ve şiddetine göre ortalama 3-10 seansta, ilerlemiş durumlarda ise 15-20 seansta iyileşme sağlanmaktadır. Tedavi sırasında herhangi bir ilaç kullanımına da genellikle ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu tedavi bel ve boyun fıtıkları, kas spazmları, kontraktürler, omurga kilitlenmeleri, ense orjinli baş ağrıları ve hatta migrende başarılı sonuçlar vermektedir.


  Özellikle bel ve boyun fıtıklarının % 97-98’i manipülasyon ile tedavi edilebilir. Bel ve boyun fıtığı, diğer fizik tedavi yöntemleri ile de tedavi edilebilmektedir. Fakat bazen, hastalarda yüksek tansiyon, kalp-akciğer veya şeker hastalığının da birlikte olabilmesi, bu fizik tedavi yöntemlerinin uygulanmasını engelleyebilir. Manipülasyon da genellikle bu hastaların bir engel oluşturmaması da önemli diğer bir avantajdır.
  Son olarak, bütün hastaların bilmesi gereken önemli bir konu; insan anatomisini ve fizyolojisini bilmeyen ehliyetsiz kişilere, bel ve boyun problemlerini çözmek için başvurmamaları gerektiğidir. Her hasta ve hastalık hekimce değerlendirilmeli, teşhis ve tedavi edilmelidir.

   
Manipülasyon Elle Tedavi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tedavi

  Tedavi

  Rüyada bir hastaliginizdan dolayi hastanede veya bir klinikte tedavi edilmekte oldugunuzu görmeniz. sagliginizin yerinde olduguna ve nesenizin devamli bulunduguna isarettir. Bir baska rivayete görede: Rüyada tedavi görmek, kendisinden menfaat meydana gelecek bir zat ile dost ve arkadas olmaya isarettir.
 2. eller

  eller

  El...vereni var; alanı var.Kimisi karıştırır; kimisi düzeltir. Duaya duranı var; bedduaya duranı... Yumruk olanı var; baş okşayanı... Her işe koşanı var; her işten kaçanı... Hep bana! diyeni var; al sana diyeni... Elleriniz hangi ellerden? Hayırlı bir kişinin eli olmaktır her elin istediği; ama... sahibi "el" olup gidince... eller ne yapsın!
 3. Manipülasyon nedir

  Manipülasyon nedir

  manipülasyon nedir ne demektir ne anlama gelir manipülasyon hakkında bilgiler bilinmeyenler hepsi burada Benimde fazla duymadığım bir terim olan manipülasyon kelimesi finansal bir anlam taşıyor.Yalnız alternatif tıpta da duyacağınızbu kelime fizik tedaviye yönelik terimlerden biri olarak karşınıza çıkabilir. Manipülasyon Nedir Bir şirketin borsa değeri çoğu zaman (özellikle piyasa...
 4. Elle Bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır?

  Elle Bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır?

  Bel ve boyun fıtığı hastalarının yüzde 98’inde başarılı olan manipülasyon (elle tedavi) yöntemini Türkiye’de bilen ve uygulayan az sayıdaki tıp doktorları bulunur. Bu tedavinin uygulanması bilgi-beceri ve deneyim gerektirir. Masaj ile ilgisi olmayan bu tedavi yöntemi aynı zamanda klasik bir batı tıbbi tedavisi olup uygulama sırasında bel bölgesine ellerle birtakım bastırma, germe, döndürme,...
 5. Sürekli ellerim terliyor nedeni nedir?

  Sürekli ellerim terliyor nedeni nedir?

  Gündelik hayatımızda, özellikle de sık sık insanlarla temas halinde olan, örneğin sıkça tokalaşması gerekenler için, ellerdeki aşırı terleme oldukça rahatsız edici bir durumdur. Sadece tokalaşma anında değil gün içinde herhangi bir nesneye, kişiye dokunulduğunda da zor anlar yaşanmasına neden olabilir. Günlük hayatta daha rahat ve daha fazla öz güvene sahip olabilmek için el terlemesinin...

Sayfayı Paylaş