1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Mars Asparagasi

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  MARS ASPARAGASI
  [​IMG]

  Dünya gökyüzünde iki tane Ay’ın olacağı 27 Ağustos’u bekliyor. Mars, gece 00.30’da dolunay kadar büyük görünecek. TABİİ İNANIRSANIZ:

  Hürriyet gazetesinden SAVAŞ ÖZBEY, bu asparagas'ın öyküsünü yazıyor:

  Mars’ın dünyaya bu kadar yakın geçeceği bir sonraki tarih 2287. Arkadaşlarınızla bunu paylaşın çünkü bugün hayatta olan kimse bu olayı tekrar göremeyecek. Tabii, inanırsanız!

  27 Ağustos akşamı kafalarını kaldırmış havaya bakan insanlar görürseniz şaşırmayın. 2003’ten beri, her iki yılda bir ortalıkta dolaşan Mars asparagası, bu yıl da elektronik postaları, blogları, hatta gazete sayfalarını doldurmaya başladı. Söylentiye göre Mars, 27 Ağustos’ta Dünya’ya o kadar yaklaşacak ki, gökyüzünde iki dolunay birden görünecek. Bugün yaşayan kimse bu olayı bir daha göremeyecek çünkü bir sonraki 2287 yılında gerçekleşecek.

  27 Ağustos’ta Afyon’un kurtuluşunu, Kosova Meydan Zaferi’ni kutlayabilir ya da İnönü Üniversitesi’nde 21. Ulusal Kimya Kongresi’ne katılabilirsiniz. Ama yapmanız gereken son şey gökyüzünde Ay büyüklüğünde Mars aramak. Çünkü astronomlar Mars’ı dolunay büyüklüğünde görmemiz için ya Dünya’nın ya da Mars’ın yörüngesinden çıkması gerektiğini söylüyor. Eğer 27 Ağustos’ta ikinci bir dolunay farkedecek olursanız hemen kelime-i şehadet getirmeye başlayın çünkü bu, 28 Ağustos olmayacak demek.

  Hal böyleyken elektronik postalar Mars mail’leriyle dolmaya, birçok internet sitesi, blog, hatta gazete, insanları 27 Ağustos’ta Mars seyretmeye çağırmaya başladı. Bu durum 2003’ten beri iki yılda bir tekrarlanıyor. Bu yıl, Mars asparagasının tuzağına düşen ilk gazeteci Akşam’dan Şakir Süter. Süter köşesinde 27 Ağustos’taki Mars seyrine yine bir okur mail’ine dayanarak yer verdi: "Okurumuz Celal Kurt, "seçim dışı bir haber kafa dinlendirici olabilir" diyerek göndermiş: Mars gezegeni Ağustos’tan itibaren geceleri gökyüzünün en parlak cismi olacak. 27 Ağustos’ta Mars dünyaya 34.65 milyon mil yaklaştığında, "en büyük" göründüğü gün olacak. Mars’ın dünyaya bu kadar yakın geçeceği bir sonraki tarih 2287 yılı."

  ASTRONOMLAR BIKTI ASTROLOGLAR UYARIYOR

  Astronomlar Mars asparagası konusunda kendilerine gelen sorulardan bunalmış durumda. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi "internet balonu" başlığıyla bu konuda duyurular yapıyor, yanlışları düzeltiyor. Kandilli Rasathanesi de aynı şekilde internet sitesine bir Mars açıklaması koymak zorunda kaldı. Rasathanenin astronomi laboratuvarından Dr. Tamer Ataç’a göre durumun tek nedeni cehalet.

  Mars’ın dünyaya yaklaşmasının hayatımızda hiçbir önemi yok da değil. Astronomların aksine, astrologlar Mars’ın bu ziyaretlerinin hayra alamet olmadığı görüşünde. Mars yakınlaşması dünyada cinsel aktivitenin yanısıra savaş ve terörün artışına işaret. Astrolog İslam Akar "güç ve enerji gezegeni Mars, Koç ve Akrep burçlarının yönetici gezegeni. Eğer bu burçların mensupları asabi ve negatiflerse, yakınlaşma onları daha da sinirli yapabilir" diyor. Eh, buna da şaşmamak lazım. Çünkü Güneş Sistemi’nin dördüncü gezegeni olan Mars, adını bile Romalıların savaş tanrısı Mars’tan alıyor.

  DALGASI GEÇİLİYOR

  - Tatilimizi Mars’ta geçirelim mi şekerim, bi

  merdiven dayar çıkarız, nolcak.

  - Mars uzayda ama hayatım nefes alamayız ki!

  - Biz nerdeyiz bitanem?

  - Dünyada.

  - Dünya nerde?

  - Bi kaplumbağanın üzerinde sanırım.

  - Kaplumbağa neyin üstünde aşkım?

  - Aa hayatım, gerisi hep kaplumbağa...

  (Ekşi Sözlük, Dünya-Mars yakınlaşması)

  5 SORUDA MARS GERÇEĞİ

  Mars Dünya’ya niye yakınlaşır?

  Gezegenlerin yörüngeleri yuvarlak değil elips şeklinde olduğundan. Elipsin güneşe yakın olduğu zamanlarda Dünya ile arasındaki mesafe de azalıyor.

  Ne kadar yakınlaşıyor?

  Mars 26 ayda bir Dünya’ya yakın bir yörüngeye geliyor. Fakat bu durum yıllara göre değişiyor. En son 2003 yılında 56 milyon kilometreye kadar dibimize sokuldu.

  Bir daha ne zaman gelecek?

  Mars’ın dünyaya bu kadar yakınlaşacağı ilk tarih 2018. 27 Temmuz 2018’te Mars tekrar 57 milyon kilometre civarlarından gezegenimize göz kırpacak.

  27 Ağustos’un önemi ne?

  Astronomik açıdan hiçbir önemi yok. Ağustos’ta Mars karşı kavuşum denilen yakınlaşma sürecine başlıyor. Bu yıl en yakın olacağı tarih 24 Aralık.

  Peki 24 Aralık’ta ne olacak?

  Hiiiç. Mars Aralık’ta 88 milyon kilometre mesafede, büyüklüğü ise Ay’ın ancak yüzde biri kadar olacak. Çıplak gözle, büyüteç ya da dürbünle farkı anlamak imkansız.

   
Mars Asparagasi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. marsta hayat var mı?

  marsta hayat var mı?

  Dünya kamuoyu 1996 yılında, önce Ağustos, ardından Ekim ayı başında çok ilginç haberlerle sarsıldı. 7 Ağustos’ta NASA direktörü Daniel Goldin düzenlediği basın toplantısında, Antarktika’da bulunan ve Mars’dan geldiği bildirilen bir meteoritte NASA’dan bir grup bilim adamının (McKay, D.S. ve arkadaşları) fosil bakteri kalıntıları keşfettiğini duyurdu. Hemen ardından, çalışma grubu bu konuyla...
 2. marsta ilginç görüntü

  marsta ilginç görüntü

  ilginç resimler ilginç görüntü marsın görüntüleri ilgiç resimler fotolar BUDA BAŞKA BİR KONU ELLERİ OLAN YILAN
 3. Ay ve Mars

  Ay ve Mars

  Sonuçta bu fotoğraflar daha önce araştırılmamış ve haklarında yanlış teoriler üretilmiş dünyalara aittir. Son bir kaç yüzyıl içinde Ay’ı gözlemleyen astronomlar parlak ışıklar, sis ve bulutlar gibi normal olmayan bazı olaylar rapor etmektedirler. Çoğu bilim adamı ise bu gelişmeler hakkında kısa yorumlar yapmakla yetinmekte ve ortaya atılan yeni teorileri çürütmeye çalışmaktan başka bir şey...
 4. 30 seconds To Mars

  30 seconds To Mars

  1998 senesinde ünlü Amerikalı aktör Jared Leto (vokal, gitar) ve kardeşi Shannon Leto (davul) tarafından kurulan alternatif rock grubu 30 Seconds To Mars, kadrosuna Matt Wachter (bas, klavye) ve Solon Bixler (gitar)’i dahil ettikten sonra ilk albüm çalışmalarına başladı. Jared Leto’nun getirdiği ünden uzak bir biçimde grubun oluşumunu sağlamaya çalışan ekip, kendi adlarıyla aynı ismi taşıyan...
 5. erkekler marsdan kadınlar venüsden

  erkekler marsdan kadınlar venüsden

  kadınla erkeğin sikişmesi kadınla erkeğin sevişmesi kızla sikişmesi Kadın ve erkeklerin sahip olduğu birkaç temel ortak yan dışında aslında fiziksel ve duygusal doğaları tamamen farklı. Bu da bazı genel kavramlara bakış açılarından ve davranışlarından bile kolayca görülebiliyor. İşte size bunlardan birkaç örnek... Cinsellik: Kadınlar 30-45 dakikalık ön sevişmeyi tercih ederler. Erkekler 30-45...

Sayfayı Paylaş