1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Mars fatihi Kızıl Gezegen'e çok yakın

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Phoenix (Anka Kuşu) uzay aracı, 25 Mayıs'ta iniş yapacağı Kızıl Gezegen'e yaklaştı.  NASA'nın Pasadena'daki Jet Motorları Laboratuvarı Phoenix projesi sorumlusu Barry Goldstein düzenlediği basın toplantısında, geçen ağustosta fırlatılan ve 680 milyon kilometre ötedeki Mars'a iyice yaklaşan uzay aracının çok iyi durumda olduğunu belirtti.
  Üst düzey NASA yöneticisi Ed Weiler da aynı basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Bu bir kır gezintisi değil" diyerek, Mars'a kazasız belasız bir uzay aracı indirmenin çok zor ve riskli olduğunu, Mars'a araç indirme girişimlerinin yarısından çoğunun başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.
  İniş yapacağı Mars'ın kuzey kutup bölgesinin bir zamanlar mikrobik yaşam için uygun koşullar sağlayıp sağlamadığını yerinde inceleyecek Phoenix, hedefine başarılı bir yumuşak iniş yaparsa bu 1976'da Viking 2 ve 1999'da Mars Polar Lander uzay araçlarının Kızıl Gezegen'e alçalışı sırasında parçalanmasından bu yana, ilk motorlu iniş olacak.
  Nisan başında güzergahını bir miktar değiştiren Phoenix, 10 mayıstan itibaren roketlerini ateşleyerek yavaşlamaya başladı.

  Mars'a son inen NASA'nın ikiz robotları Spirit ve Opportunity ile kaybolan İngiliz uzay aracı Beagle 2'nin tersine Phoenix, Kızıl Gezegen'in yüzeyine inişini yumuşatmak için hava yastığı kullanmayacak. Phoenix, bunun yerine son ana kadar yumuşak iniş için motorlarını kullanarak, bir ilki yerine getirmeye çalışacak. NASA'nın Mars'ta su arayış stratejisi son yıllarda sıra dışı keşifler yapmasını sağlarken, Phoenix, ilk kez Mars toprağında buz halinde olduğu tahmin edilen suya dokunarak ve analiz ederek Mars keşif stratejisini tamamlamayı amaçlıyor.
  ZOR KOŞULLARDA GÖREV
  Sıvı haldeki suyun, toprağın kimyasını ve mineral yapısını nasıl değiştirdiğini ölçerek Kızıl Gezegen'in kuzey kutbundaki buzun tarihini inceleyecek Phoenix aracı, ayrıca Mars kutup çevresinin ilkel mikroplar için uygun bir yaşam alanı olup olmadığını görme olanağı sağlayacak.

  İki güneş paneli açıldığında 5 metre genişliğe ulaşan ve 1,52 metre uzunluğu bulunan Phoenix uzay aracının, 10 cm kadar derinlikte bulunduğu tahmin edilen buz tabakasına ulaşabilmesi için toprağı kazacak 2,34 metre uzunluğunda bir robot kolu bulunuyor. Uzay aracının gönderdiği fotoğraflar arasında bu robot kolun da görüntüleri bulunuyor.
  Bu kola eklenen bir kamera ile bir sonda, toprağı ve bulduğu buzu inceleyecek Phoenix'in, Mars atmosferinde asılı su ve tozu lazerle ölçecek meteorolojik ölçüm araçları da bu misyon sırasında 3 ay süreyle hava durumunu gözleyecek.
  NASA'nın düz ve kayalık olmayan bir araziye indirmeyi planladığı Phoenix, görevini sıfırın altında 73 ile sıfırın altında 33 santigrat derecede yapacak.
  Mars atmosferine giriş hızını azaltmak için önceki uzay araçları gibi bir termik kalkan kullanacak ve hızını sonrasında saatte 210 kilometreye düşürmek için bir süpersonik paraşüt açacak uzay aracı, daha sonra üç ayağı üzerine yumuşak iniş yapmak için retro-füzelerini ateşleyecek.
  Toplam 8 ay sürecek yolculuktan sonra Kızıl Gezegen'e ulaşması planlanan uzay aracı, NASA için Arizona Üniversitesinin Lockheed Martin şirketi, Jet Motorları Laboratuvarı ve Kanada Uzay Ajansıyla yaptığı işbirliğiyle üretildi.
  Şu ana ve geçmişe ait olası yaşam belirtilerinin yanı sıra Mars'a yapılacak bir insanlı uçuş için gerekli ortamı inceleyecek Phoenix'in fırlatılmasını da içeren bu programın maliyetinin 400 milyon doları aşacağı tahmin ediliyor.
  Uzay aracı, Alman bilim adamlarının, "NASA'nın 30 yıl önce Mars'a gönderdiği iki Viking uzay aracının Kızıl Gezegen'de mikro organizmaların varlığını keşfedebileceği, ancak bunları bilmeden öldürdüğü" yolundaki iddiaların incelenmesi açısından da bir şans olarak görülüyor.
  Gezegenin yörüngesinde araştırma yapan Mars Odyssey aracı, 2002 yılında kuzey kutbunda buzulların bulunduğu bir bölge tespit etmişti.
  Bilim adamları, Phoenix'in Kızıl Gezegen'in jeolojik tarihiyle ilgili önemli ip uçları elde etmesini bekliyor. Uzay aracının birinci hedefi buzun içinde mikropların yaşayıp yaşamadığını bulmak olacak.
  Phoenix, NASA'nın düşük bütçeli uzun dönem sürdürülebilir uzay araştırmaları planının bir parçası. NASA, insanlı uzay üsleri kurmadan önce, karşılanabilir bütçelerle desteklenen araştırmalar yaparak, astronotları öncül araştırma yükünden kurtarmak istiyor.
  Phoenix, daha önce 2001 yılında Mars Surveyor programının bir parçası olarak uzaya gidecekti, fakat bu program, Mars Polar Lander'ın 1999 yılında Mars yüzeyine çakılmasının ardından geçici olarak durdurulmuştu.
  Polar Lander, Mars'ın güney kutbuna ineceği sırada motoru zamansız durmuş ve araç dengesini yitirerek düşmüştü.
  Phoenix, o günden beri NASA'nın uçak yapım işlerini yürüten Lockheed Martin'in deposunda bekletiliyordu.
  Şu anki teknolojik koşullarla zor olan Mars'a uzay aracı gönderme işine kalkışan ABD, Rusya, Avrupa ve Japonya tarafından şimdiye dek fırlatılan 35 uzay aracının üçte ikisi başarısız oldu.

  kaynak:AA
   
Mars fatihi Kızıl Gezegen'e çok yakın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mars Asparagasi

  Mars Asparagasi

  MARS ASPARAGASI Dünya gökyüzünde iki tane Ay’ın olacağı 27 Ağustos’u bekliyor. Mars, gece 00.30’da dolunay kadar büyük görünecek. TABİİ İNANIRSANIZ: Hürriyet gazetesinden SAVAŞ ÖZBEY, bu asparagas'ın öyküsünü yazıyor: Mars’ın dünyaya bu kadar yakın geçeceği bir sonraki tarih 2287. Arkadaşlarınızla bunu paylaşın çünkü bugün hayatta olan kimse bu olayı tekrar göremeyecek. Tabii,...
 2. Kirpi Filmi çok yakında vizyonda

  Kirpi Filmi çok yakında vizyonda

  İki inatçı düşmanın önceleri küçük çekişmelerle başlayan birbirlerinden intikam alma çalışmaları, karşılıklı misillemelerle büyüyerek çevrelerindeki herkesin başını belaya sokacak ve ülke çapında bir kargaşaya dönüşecektir. 2,5 yıllık bir çalışma sonucunda hazırlanan proje, intikamı en komik halleriyle yorumluyor. Kirpi; Süper Baba, İkinci Bahar, Alacakaranlık, Yabancı Damat, Kiracı gibi...
 3. Çok Yakında Üsküdara Giderken Başlıyor

  Çok Yakında Üsküdara Giderken Başlıyor

  Mahallenin Muhtarları isimli diziden tanıdığımız Erkan Can bu dizide ölmüş bir babayı canlandırıyor. Henüz dizi ile ilgili geniş bilgi bulunmuyor. En kısa zamanda detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz. Kanal d ekranlarında yakında başlayacak olan üsküdara giderken adlı dizi fragmanalrı ve oyuncu kadrosu itibari ile ailecek izlenebilecek bir diziye benziyor.hepimizin mahallenin muhtarları...
 4. Çok YakınDA GELİYORUM

  Çok YakınDA GELİYORUM

  Evimi dizdim geldim ama bilgisayarım bozuldu ve serviste :S En fazla bi haftaya dönücem çokkkk özledim sizleri sizde beni özleyin evimin fotolarıda çok yakında vizyonda :D:DAllaha emanet olun...
 5. Twitter Çok Yakında Dizi Oluyor

  Twitter Çok Yakında Dizi Oluyor

  twitter hakkında, twitter haberleri, twitter nedir Sevgili melekler, sosyal medyanın en çok kullanılan ağlarından biri olan twitter dizi oluyor. Twitter’ın doğuş hikayesi bir televizyon dizisi olarak ekranlara gelmeye hazırlanıyor. Twitter’ın kurucularından Nick Bolton’ın Hatching Twitter adlı kitabının yayın haklarını Lionsgate yapım şirketi satın aldı. Twitter’ın kuruluş hikayesini...

Sayfayı Paylaş