Mars'a seyahat provası için gönüllüler aranıyor!

E

EspanOL

Forum Okuru
Mars'a seyahat provası için gönüllüler aranıyor!
211025MARS.jpg


Mars'a yapılacak "seyahat provası" için gönüllüler arayan Avrupa Uzay Kurumu (ESA), seyahatin yeryüzünde yapılacak bu provasında gönüllülerin 2 yıl çalışacağını açıkladı.

ESA'dan yapılan açıklamaya göre, günün birinde kızıl gezegene yapılacak seyahatin yeryüzünde yapılacak bu provasında gönüllüler 2 yıl çalışacak.

ESA ile Rusya Biyomedikal Problemler Enstitüsü�nün, kızıl gezegenin koşullarıyla insanların nasıl baş edebileceğini anlamak için, Mars�a yapılacak 520 günlük sanal seyahatte 6 kişilik mürettebat görevlendirmeye karar verdikleri bildirildi.

Açıklamada, seyahatin birebir taklit edileceği, mürettebatın uzay için özel hazırlanmış yemeklerden yiyeceği belirtilerek, "Mürettebat tecrit halinde bulunacak, Dünya�yı gözden kaybedecek, radyo bağlantısının bize ulaşması ve tekrar uzay kaşiflerine dönmesi 40 dakika alacak" denildi.

Projenin gelecek yıl, 105 günlük bir veya iki defa yapılacak kısa seyahat çalışmasıyla başlayacağı, bunu 2008 sonu veya 2009 başında yapılacak 520 günlük tam seyahatin takip edeceği bildirildi.

Çeşitli testler için toplam 12 gönüllünün alınacağı projede, gönüllüler arasında yapılacak seçim de aynen ESA�nın astronot seçim süreci gibi olacak.

Seyahat için başvuru formları http://www.spaceflight.esa.int/callforcandidates adresinden elde edilebilecek.
 
Üst