MAR'SINDA DÜNYAYA BENZEERLİĞİ Hayret verici

  • Konbuyu başlatan SaBıR MeLeĞi
  • Başlangıç tarihi
SaBıR MeLeĞi

SaBıR MeLeĞi

Aktif Üye
Üye
MAR'SINDA DÜNYAYA BENZEERLİĞİ Hayret verici
Kanyonlar, vadiler tıpkı dünya MARS'IN DÜNYA'YLA BENZERLİĞİ HAYRET VERİCİ! Mars'ta çekilen fotoğraflar incelendikçe Kızıl gezegendeki bazı oluşumların dünyayla büyük benzerlik içinde olduğu ortaya çıkıyor. Gezegende bir zamanlar su olduğu fikri giderek güçleniyor.
Avrupa Uzay Araştırmaları merkezi, 2003 yılından beri gözlem altında tuttukları Mars'ın yüzeyine ilişkin araştırma ve incelemelerde bazı sonuçlara varmaya başladı.
Daily Mail'de yer alan haber ve resimlerde, Mars'taki bazı yüzey oluşumlarının dünya ile büyük benzerlik gösterdiği anlatılıyor. Beş yılı aşkın bir süredir elde edilen görüntülerde, bazı plato ve kanyonların oluşumunda suyun izlerinin olması ağırlık kazanıyor.
Mars'ın kuzeyindeki Echus Chasma adı verilen büyük vadi 62 mil uzunluğunda, 6 mil genişliğinde. Kanyondaki kayalıkların boyu 4 bin metreyi buluyor. NASA tarafından bu vadi, gezegenin en büyük su kaynağı olarak görülüyor. Vadinin, ABD'deki Büyük Kanyon'u andırması, buradaki yarıkların büyük bir şelale tarafından yapıldığı fikrini güçlendiriyor.

Muhtemelen bir göktaşının çarpması sonucu, bazı kraterlerde kayaların 5 kilometreye varan derinliğe yuvarlanarak oluşturduğu sivri tepecikler de inceleme altına alındı. Buralardan elde edilen veriler Mars'ta çok uzak geçmişte suyun varlığına tanıklık edecek mineralleri gün ışığına çıkardı.
Erimiş kayalar ise Mars'ta volkan patlamalarının yaşandığını gösteriyor.
NASA kısa süre önce, Phoenix uzay aracının bilimsel incelemelerinin, Mars'ın kutup bölgesinde buzun varlığını ortaya koyduğunu açıklamıştı. H2
 
MEÇHUL

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Cevap: MAR'SINDA DÜNYAYA BENZEERLİĞİ Hayret verici

tuıhafff olsun okadarda:Demeğine sağlıkk
 
mislinay

mislinay

Yeni Üye
Üye
Cevap: MAR'SINDA DÜNYAYA BENZEERLİĞİ Hayret verici

emeğine sağlık canım
 

Benzer İçerikler

Üst