Masa deyip geçmeyin...

M

Misafir

Forum Okuru
Masa deyip geçmeyin...
Masa deyip geçmeyin...
mob0251.jpg
Plastik, ahşap ya da cam. Masalar ev ve işyerlerinin baş köşesini süslüyor. Üstelik artık eskisinden daha şık ve kullanışlılar. İnsanoğlu hayatının büyük bir bölümünü masa başında geçiriyor. Yemek yerken, ders çalışırken, sevgilimizle chat'leşirken çoğu zaman bir masa bize eşlik ediyor. Hal böyleyken masa seçimi hayatın önem verilmesi gereken konularından biri haline geliyor.

İşte Kilittaşı'nın kurucularından endüstri ürünleri tasarımcısı Kunter Şekercioğlu ve Mimar Taner Şekercioğlu'nun, doğru masa seçimi ve kullanımı konusunda House Beautiful dergisine verdikleri ipuçları;

mob0251a.jpg
Masa seçiminde sabit doğrular yoktur. Masanın kullanım amacı, nereye konulacağı ve kaç kişinin oturacağı gibi değişkenlere göre çok farklı tercihler yapılabilir.
Masayı yerleştireceğiniz mekanın boyutları uygunsa, dikdörtgen masa yerine kare, daire, elips formluları öneririz. Böylece masa başı sohbeti koyulaşır ve masa yüzeyi daha verimli kullanılır.
Çoğu zaman sekizgen masa en iyi çözümdür. Hem kullanışlıdır hem de şık bir görüntü sergiler.
Bir masanın uzun süre kullanılabilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri de masa yüzeyinin kullanım amacına uygun malzemeden üretilmiş olmasıdır.
Masa yüzeyleri için esprili seçenekler bulabilmek mümkün. Hatta artık masa örtüleri 'out', floral süslemeli masa tablaları 'in'.
Eğer tercihiniz ahşaptan yana ise, masif tablalı masaların binlerce yıldır moda olduğunu unutmayın.
Yemek masasında son eğilimlerden biri de organik formda tasarlanmış ayaklar üzerinde cam tablalı masalar.
Masalarla ilgili en yaygın problemlerden biri de zaman içinde oluşan denge problemleridir. Eğer siz de şikayetçiyseniz, unutmayın ki üç ayaklı masalar asla sallanmaz.
Değişikliğe açık olun. Bir pinpon masasını çalışma masasına, çalışma masasını da yemek masasına dönüştürebilirsiniz. Çocuğunuzun odasında, sandalyede oturabildiği yaştan itibaren boyuna uygun bir masa bulundurun.
Çalışma masanızı mümkünse gün ışığını soldan alacak şekilde yerleştirin. Tabii solak değilseniz. Ayrıca, çalışma masanızın teknolojinin getirdiği kablo karmaşasına çözüm önermesini tercih edin.Gençlerin tercihi beyaz
Aziz Sarıyer'in tasarladığı ve 'Birth' adını verdiği bu masa, hem sekizgen hem de dikdörtgen olabiliyor. Şık ve modern görüntüsüyle dikkat çeken masanın parçaları tek tek de kullanılabiliyor.

Ayrıca bir bölümü yazı veya çalışma masası işlevi de görebiliyor. Tasarımcılar ve mobilyacılar bu tür masaların özellikle gençler tarafından tercih edildiğini söylüyor. Beyaz renk de modern bir çizgi yakalamak isteyenlerin başlıca tercihleri arasında yer alıyor.
 

Benzer İçerikler

Üst