Maydanoz suyu zayıflatırmı?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Maydanoz suyu zayıflatırmı?
Maydanoz suyu özellikle düşük kalorili diyetlerde alınan besinlerin vücut tarafından daha iyi işlenmesini sağlar, sindirimi hızlandırır, vitamin ve mineral desteğiyle vücudu dinç tutar. Pek çok diyet listesinde yer alan maydanoz suyunun zayıflamaya etkisi konusunda henüz klinik bir araştırma yoktur. Kişi diyette olsun olmasın gaz oluşumunu engellemek veya oluşan gazın atılmasını sağlamak, hazımsızlık ve mide krampları gibi sindirime bağlı rahatsızlıkları azaltmak, bağırsak hareketini sağlayıp kabızlığı gidermek için geleneksel olarak maydanoz tavsiye edilmektedir.


mm.jpgMaydanoz suyu ya da taze maydanozun zayıflama üzerine bir diğer etkisi ise vitamin ve mineral yönünden zengin olan bitki tüketildiğinde tokluk hissini uzatır. C ve A vitaminini alabileceğiniz en düşük kalorili kaynaklardan biridir. Aynı zamanda demir, bakır ve manganez yönünden zengindir. Bu özellikleriyle aynı miktarda ıspanaktan iki kat daha fazla demir ve portakaldan üç kat daha fazla C vitamini içerir.


Maydanoz suyunu evde taze olarak hazırlayabilir, kurutulmuş maydanoz yapraklarından öğünler arası içmek üzere çay hazırlayabilir ya da taze maydanozu her zamanki gibi salatalarda veya yemeklerde kullanabilirsiniz. Aşağı yukarı her türlü kullanımın etkisi aynı olacaktır. Tabii maydanoz suyu daha konsantre olduğu için daha fazla vitamin ve mineral alabilirsiniz.

Uyarı: Çok fazla miktarda maydanoz suyu içmek rahim kasılmalarını arttırabilir. Bu nedenle gebelik döneminde yemeklerle birlikte alınan maydanoz dışında suyunun ya da ilaç formunda kapsüllerinin tüketilmesi tavsiye edilmez.Kökleri hariç, saplaarı ile birlikte 15-16 dal maydanoz + 2 yemek kaşığı limon suyu+ ½ bardak su+ 1 diş ince kıyılmış sarımsak hepsi bir araya karıştırılıp blenderdan geçirilir. Sabahları kahvaltıdan 15 dakika önce içilir. 3 gün sarımsaklı, 3 gün sarımsaksız, 3 gün sarımsaklı olmak üzere toplam 9 günlük kür uygulanır. 3 gün ara verilip tekrar 9 gün kür uygulanır. Durumuna göre 3 gün aradan sonra tekrar 9 gün uygulanır. Bu kür 4 ayda bir duruma göre tekrarlanabilir. Zayıflatıcı özelliği olan bu kür; çok sağlıklı, doğal antibiyotik, vücudu mikroplardan arındırıyor. Aynı zamanda anksiyete'ye karşı da faydalı. Korku alıcı etkisi var! Korku hastalığı olarak bilinen anksiyete önlenmezse, ardından gelen heyecan panik atak'a yol açıyor.
Bağırsak gazları ve regl sancıları için reçete: 3 gr. maydanoz tohumu, kahve değirmeninden geçirilir. 150 ml. kaynar su ile 15 dakika demlenir ve aç karnına günde 2 çay bardağı içilir. Şikayet zamanlarında kullanılabilir.

Maydanoz tüketiminde dikkat edilecek noktalar var. Saf apiol fazla dozda alınırsa mesane, barsak ve uterus da kasılmayı arttırır. Uzun süreli aşırı dozlarda mide barsak kanalında kanamalar ve karaciğer harabiyeti meydana gelebilir. Ölçüyü kaçırmadan kullanılmalı. Her öğün azar azar yemeli, böbrek iltihabı olanlar maydanozu çok az ya da hiç kullanmamalıdır. Aşırı miktarda yenirse kan dolaşımını ağılaştırabilir. Maydanoz suyu 60 gr'dan fazla ve tek başına içilmemeli. Havuç-elma suyuyla içilebilir. Bayatlamış, sararmış maydanozlar kullanılmamalıdır. Bir seferde çok fazla yeşil maydanoz yememelidir, dilde geçici tutukluk yapabilir. Hamileler maydanozu kesinlikle kullanmamalıdır. Düşük gebeliğe sebep olabilir! Taze maydanoz yaprağı tavşanlar tarafından sevilerek yenmesine karşılık tavuklar, papağan ve diğer kuşlar için tehlikeli bir bitkidir.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
602
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
PaSikA
Cevaplar
1
Görüntüleme
22K
M
Üst