Maydanoz suyunun faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Maydanoz suyunun faydaları nelerdir ?
Maydanoz , havuç, kereviz, dereotu, rezene, kimyon, kişniş, yabani havuç vb. familyasından gelir . Bu bir bitkidir, bir sebze değildir.Bu küçük yapraklı bitki, klorofil, A vitamini, B, C ve K, folat ve demir açısından zengindir. Kalsiyum, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, sodyum, vanadyum ve çinko gibi yüksek oranda faydalı mineral içeriğine sahiptir.Maydanoz kendi başına yeterince sağlıklı olsa da, sıvı formda tüketerek faydalı etkilerini daha da arttırabilirsiniz. Maydanoz suyu, zengin bir antioksidanlar, enzimler, mineraller ve diğer yararlı elementlerin kaynağıdır.maydanoz suyu.jpg

Birçok sağlık yararına girmeden önce, aşırı miktarda maydanoz alımının bazı hoş olmayan kısa süreli ve uzun süreli yan etkilere yol açabileceğini belirtmek gerekir.İlk olarak, gebe veya emziren kadınlar günlük maydanoz alımları konusunda dikkatli olmalıdırlar.Maydanoz vücudun sodyum üzerinde tutunmasına ve kan basıncı seviyelerinin artmasına neden olabilir. Diyabetikler ayrıca bu sebzeye dikkat etmelidir, çünkü bazı durumlarda kan şekeri seviyesini düşürebilir.Ayrıca , eğer ameliyat olmak üzereyseniz, en az iki hafta önce yememelisiniz.Maydanozun faydalarıZeaksantin, maküler dejenerasyonun önlenmesinde özellikle önemlidir (gözün retinanın yaşlılığa ve ultraviyole ışığa bağlı olarak dejenerasyonu).

Maydanozun bazı karsinojenleri nötralize ettiği ve ayrıca tümör büyümesini inhibe ettiği bilinmektedir.

Bir anti-enflamatuar ajan olduğu bilinmektedir ve romatoid artritte yardımcı olabilir.

Güçlü antibakteriyel ajan.

Maydanoz da idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde çok yararlıdır.

Maydanoz, bağırsak gazı, kabızlık ve hazımsızlık gibi gastrointestinal hastalıkların önlenmesinde etkili olduğu bilinmektedir.

Maydanoz da yüzlerce yıldır sarılık tedavisinde kullanılmaktadır.

Maydanoz öksürüğü hafifletir ve ayrıca astım ve ödem tedavisinde de yararlıdır (sıvı tutulması).

Maydanoz bazen menstruel akışı başlatmak için kullanılır.

Maydanozu doğrudan cilde uygulamak, böcek ısırıklarından kesiklere ve çürüklere kadar herşeyi iyleştirir.Maydanoz Suyu'nun Yan Etkileri
Maydanoz kullanmanın en büyük tehlikelerinden biri, adet akışını uyarması ve dolayısıyla hamilelik sırasında kullanılmamasıdır.Kan inceltici ilaçla birlikte tıbbi miktarlarda maydanoz alınması önerilmez.Aspirine duyarlı kişiler de maydanoza duyarlılık gösterirler.Maydanozda bulunan bazı kimyasallar böbrek hastalıklarını kötüleştirebilir.Maydanozun yüksek klorofil içeriği mükemmel bir kan temizleyici ve yapıcıdır. C vitamini ve demir içeriği, demir emilimini daha etkili hale getirir. Düzenli olarak maydanoz suyu içilmesi hemoglobin sayısını arttırmaya yardımcı olur.Arterlerin sertleşmesini önlemek için C vitamini için düzenli olarak maydonoz tüketin. Aynı zamanda yapışkan maddelerin çözülmesine ve kan damarlarının esnekliğinin korunmasına yardımcı olur. C vitamini, osteoartrit ve romatoid artrit gibi inflamatuar problemlere karşı korunmaya yardımcı olur. Ağız kokusu bir çok insnaın müzdarip olduğu bir durumdur. Maydanoz suyunun arındırıcı ve temizleyici etkisi, toksik ortamı temizlemek için iyi bir çözümdür.

Maydanozda bulunan iki şifa bileşiği, idrar yolundan enfeksiyona neden olan bakterileri yok eden idrar akışını artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, idrar yoluyla vücuttan toksinleri detoksifiye eder. Diüretik etki, böbrek taşlarının ve çeşitli idrar yolu sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Menstrüasyondan önceki günlerde maydanozda çiğneme idrarın artmasına ve şişmeye veya su tutulmasına neden olan aşırı sıvıların giderilmesine yardımcı olabilir.


Serbest radikaller (kansere neden olan bileşikler) derin yağda kızartılmış gıdalarda bol miktarda bulunur. Anti-oksidanlar serbest radikalleri nötralize ettikleri için maydonozu yutmak vücut hücrelerimize verilen serbest radikal hasarı azaltacaktır.Maydanoz suyunun ilk sağlık yararı, kalbinizin sağlığını artırmasıdır. Yüksek miktarlarda vitamin C, E, beta-karoten ve çeşitli antioksidanlar nedeniyle serbest radikaller nötralize olur ve kalp hastalıkları gelişme riskini önemli ölçüde azaltır.


Maydanoz suyu, zengin vitamin, mineral, antioksidan, enzim, klorofil ve uçucu yağlar içeren zengin bir bitkidir. En iyi bilinen maydanoz suyu faydalarından bazıları, böbrek temizliği ve karaciğer detoksifikasyonudur. Önemli olarak, birçok sağlık yararlarına rağmen, maydanoz suyu, hamile kadınlar veya kan inceltici ilaç kullanan kişiler tarafından büyük miktarlarda kullanılmamalıdır.Ayrıca, böbrek hastalığından muzdarip insanlar için maydanozun suyunun kullanılmasıyla ilgili çelişkili tavsiyeler de vardır. Bazı tıbbi kaynaklar oksalat olarak bilinen maddeler içerdiğinden, çok fazla maydanoz kullanmaya karşı dikkatli davranırlar, bazen böbrek problemleri olan kişiler tarafından önlenmelidirler. Öte yandan, maydanozun böbrekler için yararlı bir bitki olarak uzun bir geçmişi vardır ve hem taze bitki hem de kurutulmuş maydanoz çayı genellikle böbrek enfeksiyonları için tavsiye edilir veya böbrek taşlarının çözünmesine yardımcı olur.


Dahası, maydanoz suyu güvenilir bir kaynaktır, bir folat, homosistein moleküllerinin yayılmasını ve etkilerini engelleyen bir kimyasal elementtir, eğer kontrol edilmezse, kan damarlarına önemli zararlar verebilir.Sonuç olarak, maydanoz suyunu düzenli olarak tüketen insanlar, ani kalp krizi ya da felç geçirmekten daha az etkilenirler.Böbrekler vücudun kendini atıklardan ve toksinlerden temizlemesine, kanı filtrelemesine ve asit-baz dengesini korumasına yardım eder.Böbrekler hayatta kalmamız için hayati önem taşıyan temel organlardır ve herhangi bir sorun onları düzgün bir şekilde işlemeye zorladıklarında, bunları zamanında ele almak gerekir. Maydanoz suyu, vücut ve iç organlarını temizlemenin yanı sıra çeşitli böbrek enfeksiyonlarını tedavi etmenin harika bir yoludur.


Maydanoz suyunun iyi bir temizleme maddesi olmasının nedeni, vücuda C vitamini, B, bakır, sodyum, potasyum ve riboflavin gibi temel besin maddeleri sağlamasıdır. C vitamini tarafından desteklenen antioksidan özellikleri, cildi sivilce oluşumuna yol açan tahrişlere karşı korur. Aynı vitamin aynı zamanda cildin kendini iyileştirme hızını artırır. Vitaminler ile birlikte çinko gibi mineraller cilt hücresinin yenilenmesine ve bakımına katkıda bulunur.Maydanoz suyu saçınıza doğal ve sağlıklı bir parlaklık kazandırırken saç derisine de kan dolaşımını artırır.Dahası, maydanoz suyu saç kaybına yol açabilecek beslenme eksikliklerini telafi edebilir .

Pıhtılaşma vitamini olarak da bilinen K vitamini vücudunuzun kan pıhtılarını oluşturmasına yardımcı olur ve maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzelerde yüksek konsantrasyonlarda bulunur. K vitamini de kalsiyum kullanımı için gereklidir, bu yüzden güçlü kemikler ve dişlerin korunması için gereklidir. Maydanoz tüketerek kemik ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.B vitamini grubunun bir üyesi olan folat doku ve hücre fonksiyonlarına yardımcı olur. Vücudunuzun protein üretmesine ve kırmızı kan hücrelerini ve DNA'yı oluşturmasına yardımcı olur ve ayrıca kanınızda düşük demir seviyeleri olduğunda anemi riskini azaltır. Folat da doğum kusurları riskini azaltmak için önemlidir. Maydanoz iyi miktarda folat içerir.
Maydanozdaki folat, kardiyovasküler sağlık için mükemmel bir besindir. Spesifik olarak, potansiyel olarak tehlikeli homosisteini zararsız moleküllere dönüştürerek kan damarlarının korunmasına yardımcı olur ve kalp krizi riskini azaltır. Yüksek C vitamini içeriği (portakaldan daha yüksek) ve maydanozdaki çoklu bağışıklık sistemini güçlendirici bileşikler onu olağanüstü bir bağışıklık güçlendiricisi yapar. Sağlıklı bir kalp, akciğer ve böbrek fonksiyonunu korumak için doğal bir antioksidan olan A vitamini gereklidir. Ayrıca, sağlıklı görme yeteneğinin korunmasında ve retina renginin sağlanmasında hayati bir rol oynar. Maydanozdaki yüksek karotenoidler göz sağlığını korumaktadır. Maydanoz suyu kendi başına içilebilir veya diğer taze meyve sularına eklenebilir.
 
Üst