Maydanoz yağının faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Maydanoz yağının faydaları nelerdir ?
Maydanoz tohumu esansiyel yağı, tıpkı isminden de anlaşılacağı gibi, buhar damıtma yöntemi ile maydanoz bitkisinin kurutulmuş tohumlarından elde edilir.Maydanoz tohumu esansiyel yağı daha az bilinen, ancak daha ilginç yağlardan biridir. Bitki, çok yönlü bir mutfak otu olarak bahçede yaygın olarak yetiştirilen Akdeniz bölgesine özgüdür. İsim, Yunanca kelimeden türetilmiştirMaydanoz yağının büyük sağlık yararları vardır, ancak dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Tahriş edici olabilir ve ilaç etkileşimlerine neden olabilir.Yutulursa ölümcül olabilir.Maydanoz esansiyel yağı anti-romatizmal, antimikrobiyal, antiseptik. antiseptik, dolaşım, müshil, mide, uyarıcı, etkiye sahiptir.maydanoz yağı.jpg
Maydanozun genel olarak , vücudu kanser, ateroskleroz, astım ve diyabet gibi tehlikeli hastalıklara yol açan zararlı serbest radikallerden koruyan etkili birbitkidir. Maydanoz tohumu esansiyel yağı zengin bir antioksidan besin kaynağı olup, yüksek oranda reaktif oksijen radikalleri ile birleşen ve hücrelere oksijen bazlı hasarı önlemeye yardımcı olan antioksidanlar olarak işlev görmüştür. Bir çok insan gaz probleminden müzdariptir. Gaz bulantı, şişkinlik, hazımsızlık, baş ağrısı, kusma, göğüs ağrıları, karın ağrısı, hipertansiyon ve kalp krizlerine neden olabilir. Bu yağ, gazların oluşumunu engeller ve onu vücuttan yok eder. Maydanoz esansiyel yağı, vücuttaki toksinlerin ve istenmeyen maddelerin yok edilmesine yardımcı olur. Artrit, romatizma, deri hastalıkları, çıbanlar ve diğerleri gibi istenmeyen maddelerin birikmesinden kaynaklanan hastalıkları önler.İltihap, ağrı, kesik ve sindirim rahatsızlıklarının azaltılmasına yardımcı olur.


Hazımsızlık, mide ağrısı ve şişkinlik gibi sindirim problemleri için bir tedavidir.


Sıtma, sarılık, sivilce, sivilce ve cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.


Saç dökülmesinin önlenmesi için maydanoz yağı ile masaj yapılır


Ağrıdan rahatlama sağlar.


Kaslar için tonik olarak kullanılır ve artritik ve romatizmal ağrıdan kurtulma sağlar.


Karın krampı, mide bulantısı, ağrı ve yorgunluk gibi menstruasyon ve bununla ilgili sorunları normalleştirmeye yardımcı olur.


Yüksek tansiyon, öksürük, kolik, hipertansiyon, yara, gastrointestinal bozukluklar, sarılık, prostat kanseri, siyatik, sistit, selülit, safra taşları, diş eti problemleri ve hemoroidlerin tedavisinde kullanılır.


Mesane ve böbrek problemlerinden kurtulmak için kullanılır.


Kanın saflaştırılması için kullanılır.


Lekeleri azaltarak ve cilt rengini iyileştirir


Ürik asiti de ortadan kaldırır.Maydanoz esansiyel yağı, maydanoz bitkisinin en üst kısmında yetişen aromatik tohumların buharla damıtılmasıyla elde edilir. Çoğu kadın, maydanoz yağının güzellik yararlarından habersizdir. Maydanoz temelde mutfak amaçlı kullanılan bir bitkidir. Fakat, maydanoz esansiyel yağının saç ve cilt için inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Akne, sivilce ve diğer cilt enfeksiyonlarının tedavisinde faydalıdır. Çok konsantre ve güçlü olduğundan, doğrudan cilt üzerinde uygulamadığınızdan emin olun. Doğrudan uygulanırsa istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Maydanozda çok değerli mineraller vardır.İnsan cildi mineralleri sever ve sağlığı için gereklidir. . Maydanoz tohumu yağı ağır menstruasyona eşlik eden birçok sorunun giderilmesinde oldukça etkilidir. Elektrolit kaybından kaynaklanan krampları azaltır.


Maydanozda cildin gençleşmesine ve iyileşmesine yardımcı olan çok miktarda C vitamini bulunur. C vitamini, cildin genç görünmesini sağlayan madde olan kolajen üretimini uyarır. Maydanoz yağı saç gelişimini teşvik eder. Kırışıklıklar erken yaşlanmanın ilk belirtileridir . Yaşlanma karşıtı kremler sonuç verirse de, kullanmayı bıraktığınız an, cildiniz kırışıklıkları tekrar göstermeye başlar. Öte yandan, maydanoz yağı yavaş yavaş kırışıklıkların .görünümünü azaltmaya yardımcı olur ve bunların oluşumunu da engeller. Elma sirkesi ile karıştırılmış maydanoz yağının bir damlası cildi yumuşatmaya yardımcı olur. Her türlü cilt rengini giderir ve cilt tonunuzu eşit tutar.

Gece körlüğüne, A vitamini eksikliğinden kaynaklanır ve maydanoz, bu vitamin bakımından zengin olup, bu durumun tedavisinde yardımcı olabilir. Maydanoz, hamilelik sırasında önemli bir mineral olan iyi bir demir kaynağıdır . Ancak ılımlılıkla tüketilmelidir.Maydanoz, sağlıklı bir cildi korumak için gerekli olan kalsiyum, potasyum, manganez, bakır ve çinko gibi mineraller içerir. Maydanoz, koyu lekelerin görünümünü ve cilt rengini azaltmada yararlıdır. Maydanoz , saçın doğal renginin korunmasına yardımcı olan yüksek miktarda bakır içerir . Topikal olarak uygulanabilir veya diyetinize büyük miktarlarda eklenebilir.Maydanoz, saç büyümesini teşvik etmede oldukça faydalıdır.


Maydanoz vücuda birçok açıdan fayda sağlar ve çok çeşitli semptomlar ve hastalıklar için doğal olarak etkili bir tedavi olarak kabul edilir. Maydanoz, enfeksiyon ve bakterilerle mücadele ederek deri ve diş sağlığına fayda sağlar. Maydanoz, kemik yoğunluğunu korumak, için gerekli olan temel bir besin olan yüksek K vitaminininden yüksektir.Maydanoz tohumu esansiyel yağı sıcak odunsu baharatlı otsu bir aromaya sahiptir. Maydanoz bitkisinin yüksek olduğu vitamin A ve C ile temizleme özelliklerine sahiptir.Maydanoz tohumu esansiyel yağı, gül, portakal, çay ağacı, ylang ylang, adaçayı adaçayı ile iyi uyum sağlar. C vitamini vücutta doğal olarak bulunmadığından, besin yoluyla yeterli miktarda tüketmemiz gerekir. Maydanozda bulunan C vitamini miktarı ve tohumları, ince çizgileri, kırışıklıkları ve yara izlerini azaltmak için cildi içeriden besler. Maydanoz, cildin düzgün bakım ve onarımı için A Vitamine dönüştürülen beta karoten içerir. Böylece maydanozu yedikten sonra cildin elastikiyeti artar, bu kırışıklıklara karşı savaşır ve yara iyileşme sürecini hızlandırır. Maydanoz, göz altındaki koyu halkaları gidermeye yardımcı olur. Yüksek miktarda C Vitamini, klorofil ve K Vitamini içerir.

Maydonoz tüketmek cilt, meme, prostat ve diğer kanserler riskini önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabilir. Bitki, vücudunuzu ve genel sisteminizi mümkün olduğunca sağlıklı kalmanıza yardımcı olmak için düzgün bir şekilde çalıştıran güçlü bir anti-inflamatuar ve detokslayıcı olarak çalışır. A vitamini, cildin serbest radikallerin neden olduğu hasardan korunmasında rol oynar. Bir antibakteriyel ve antifungal olan maydanoz gözenekleri dezenfekte etmeye ve cilt hastalıklarıyla mücadele etmeye yardımcı olabilir. Mide-bağırsak hastalıkları ve kabızlıklarını tedavi etmek için maydanoz tüketebilirsiniz.

Maydanoz, siyah nokta ve cilt renklerinin görünümünü azaltmak için faydalıdır. Maydanoz, sağlıklı bir cildi korumak için gerekli olan kalsiyum, potasyum, manganez, bakır ve çinko gibi mineraller içerir. Maydanoz, cildimizi serbest radikal hasarından koruyan ve ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini geciktiren yüksek miktarda antioksidan içerir. Maydanoz saç derisini dezenfekte etmek ve saç dökülmesini kontrol etmede etkildir. Maydanoz, saçın doğal rengini korumak için yüksek miktarda bakır içerir. Bir çok kadın aylık adet sancısından müzdariptir. Adet sancısı kişinin yaşam kalitesine müdahale edebilir. Maydanoz adet sancısına iyi gelmektedir. Ayrıca geciken adeti de söker. Maydanozun sağlık açısından bir çok faydası vardır ancak ılımlılıkla tüketilmelidir. Ve tüketmeden önce mutlaka bir uzmana danışmakta fayda vardır..
 
Üst