Mazhar Alanson Hayatı Hakkında Bilgiler

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Mazhar Alanson Hayatı Hakkında Bilgiler
Bu konu; Mazhar Alanson Hayatı Hakkında Bilgiler vermektedir.
Sevgili melekler, kurdukları MFÖ grubuyla 7'den 70'e herkesin gönlünde taht kuran üçlü Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Özkan Uğur'dan Alanson'un hayatıyla ilgili bilgileri bu sayfamızdan sizlerle paylaşıyoruz...
mazhar-alanson-1-10e.jpg13.2.1950
Ortaokulu Ankara Koleji'nde bitirdi. Lise öğrenimini ise Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi'nde okudu. Fakat mezun olamadan son sınıfta bu liseden atıldı. Babası Ferruh Alanson, annesi Melek Alanson'dur. Ayla Alanson ailenin ilk kız çocuğudur. Daha sonra Aynur Alanson doğmuştur. En sonunda Ferruh Alanson'un 3. çocuğu Mazhar Alanson dünyaya gelmiştir. Mazhar Alanson tiyatrocu, oyuncu, müzisyen, ve beste yazarıdır. İlk adı çok fazla bilinmese de Mahmut'tur.

Çocukluğu
Babası Ferruh Alanson, Ankara Senfoni Orkestrası'nda baş trompetçiydi, annesi Melek Alanson ise ilkokul öğretmeniydi. Çocukluğunu Ankara'da Cebeci semtinde geçiren Mazhar Alanson, müzikle hep içiçe oldu. Teyzesi Neriman Esi Senfoni Orkestrasında ve birçok operada oynadı ve Türk Operası'nın önemli isimlerinden biri oldu. Eniştesi Muammer Esi ise Devlet Tiyatrosunda uzun dönem hizmet vermiş bir aktördür.

Gençlik Dönemi
Lise yıllarında gitar çalmaya başlayan Mazhar Alanson, aileden gelen bir yetenekle bir çok çalgı aletinede ilgi duydu. 1966 Yılında İstanbul Fenerbahçe Kalamış sahilinde Fuat Güner'in aldığı Beatles'ın yeni çıkan albümü sayesinde arkadaşlıkları başlamış oldu. Daha sonra Fuat Güner'le birlikte Kaygısızlar grubunu kurarak konserler vermeye başladılar. Bu dönemde o zamanlar meşhur olan Crosby, Stills & Nash (and Young) ve Rolling Stones parçalarını seslendirdiler. Kızıltoprak'ta Özkan Uğur'la tanışmalarıyla birlikte 1972 senesinde Mazhar Fuat Özkan üçlüsünü kurdular. Fakat ilk albümleri Türküz Türkü Çığırırız Özkan Uğur'un askere gitmesiyle ikili olarak piyasaya çıkıp oldukça ilgi topladı.

İpucu Beşlisi
1974'de Galip Boransu ve Ayhan Sicimoğlu'nun gruba katılmasıyla birlikte Heycanlı isminde ilk 45'likleri piyasaya çıktı. Heycanlı isimli parçaları o yıllarda çoğu kişi tarafından sevildi. Daha sonra çeşitli nedenlerden dolayı İpucu Beşlisi dağıldı. Üçlü daha sonra bir dönem Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Seyyal Taner, Barış Manço gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çalıştı. Daha sonra Mazhar Alanson, Ferhan Şensoy’un "Şahları da Vururlar” adlı müzikal oyununda rol aldı. Bu dönemde özlediği tiyatroculuk mesleğine kısa bir dönüş yapan Mazhar Alanson, kısa zaman sonra çok büyük bir albüme imza atmaya hazırlanıyordu. Bu albüm "Şahları da Vururlar" müzikalinin bir bestesiydi

Mazhar Fuat Özkan
1984'te büyük zorluklarla Ele Güne Karşı Yapayalnız albümünü çıkaran grup, bu albümle bir yıl boyunca zirvede kalmayı başardı. Plak şirketlerinin satmaz diye düşündükleri bu albüm hafızalara güçlü bir şekilde kazınmayı başarmıştır. Bu Albümde yer alan parçalar sırasıyla şöyledir:
Ele Güne Karşı
Deli Deli
Sen ve Ben
Yalnızlık Ömür Boyu
Neye Niyet Neye Kısmet
Ondan Şikayet Bundan Şikayet
Bu Sabah Yağmur Var İstanbul'da
Olmuyor Olamıyor
Sevdim Bir Kere
Bodrum
Güllerin İçinden
Bu parçaların hepsi birer klasik olmayı başarmıştır.
Ele Güne Karşı Yapayalnız albümünden sonra 1985'te Peki Peki Anladık, 1986'da Vak The Rock, 1987'de No Problem, 1989'da The Best Of MFÖ, 1990'da Geldiler, 1992'de Agannaga Rüşvet ve Dönmem Yolumdan"1995'te M.V.A.B, 2003'te MFÖ single ve Collection,2006'da da AGU albümleri piyasaya çıkmıştır.

Eurovision Şarkı Yarışması ve MFÖ
MFÖ olarak ülkemizi yurtdışında iki kere temsil etmişlerdir. Türkiye'yi Erovizyon şarkı yarışmasında ilk temsil ettiği 1985 senesinde sunucunun Mazhar Fuat Özkan ismini okuyamadığından gruba kısaca "MFÖ" olarak hitap etmesiyle 1985'ten sonra grup MFÖ adıyla da tanınmaya başlamıştır.
İsveç'in Gothenburg şehrinde Didai Didai Dai adlı parçayı seslendiren grup, bu yarışmada 14. olmuş, 1988'de İrlanda'nın Dublin şehrinde yapılan yarışma da ise 15. olmayı başarmıştır. Turgut Özal, o dönemde bunu şu sözlerle medyaya duyurmuştur: "Artık Erovizyon şarkı yarışmasının taraflı olduğunu öğrenmiş olduk".

Her Şey Çok Güzel Olacak
Yönetmenliğini Ömer Vargı'nın yaptığı filmde Mazhar Alanson, başrolü Cem Yılmaz ve Ceyda Düvenci’yle paylaşmış, filmin müziklerini de yapmıştır. Bu film, Türk Sinemasında seyirci rekoru kırmıştır. Film, Türk sinemasının en başarılı eserlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Günümüzde
Biricik Suden ile evlenmesinden sonra beste, müzik, konser, dizi ve film çalışmalarını devam ettiren Mazhar Alanson, en son MFÖ ile "AGU" albümünü çıkarmıştır.
 
Üst