MB Faizi 1.25 Düşürdü

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
MB Faizi 1.25 Düşürdü
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), kısa vadeli faiz oranlarında beklentilerin oldukça üzerinde sürpriz indirim yaptı. Buna göre, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 16.25’ten yüzde 15’e, borç verme faizi de yüzde 18.75’ten yüzde 17.50’ye düşürüldü.

MERKEZ Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bu yılın son toplantısında faizde sürpriz bir indirime getti. ABD Merkez Bankası’nın (FED) ’sıfır’a giden tarihi faiz indiriminin hemen ardından yapılan toplantıda PPK, borçlanma faizini, yüzde 1.25 oranında indirimle, yüzde 16.25’ten yüzde 15’e düşürdü. Borç verme faizi de yüzde 18.75’ten yüzde 17.50’ye düşürüldü. Piyasada, Para Politikası Kurulu’nun gecelik borçlanma faiz oranında yüzde en az 0.50, borç verme faiz oranında da yüzde 0.50 indirime gitmesi bekleniyordu. Bu yüzden PPK’nın dün açıkladığı faizde yüzde 1.25’lik indirim oranı, piyasalara için de sürpriz oldu.

Yeni faiz oranları

PPK toplantısına Başkan Durmuş Yılmaz, Erdem Başçı, Burhan Göklemez, M. İbrahim Turhan, Abdullah Yavaş, Mehmet Yörükoğlu katıldı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Kurulun, Banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının indirilmesine karar verdiği belirtildi. Buna göre gecelik faiz oranlarında, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 16.25’ten yüzde 15’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 18.75’ten yüzde 17.50’ye indirildi. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 12.25’ten yüzde 11’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 21.75’ten yüzde 20.50’ye indirildi.

Enflasyon düşecek

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile kurul üyeleri Erdem Başçı, Burhan Göklemez, İbrahim Turhan, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükloğlu’nun katılımı ile alınan karara ilişkin kurul açıklamasında şöyle denildi: "Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın derinleştiğine işaret etmektedir. Uluslararası kredi piyasalarındaki ve küresel ekonomideki sorunların iç ve dış talebi uzunca bir müddet sınırlamaya devam edeceği ve bu çerçevede enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların süreceği düşünülmektedir. Ayrıca, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu etkilemektedir. Bu çerçevede, önümüzdeki dönemde enflasyonda belirgin bir düşüş olacağını öngören Kurul, kısa vadeli faizlerin 125 baz puan indirilmesine karar vermiştir."

Faiz indirimi enflasyona bağlı sürecek sinyali

KÜRESEL finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomideki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizliklerin halen yüksek olduğuna dikkat çekilen Para Politikası Kurulu’nun açıklamasında şu görüşlere de yer verildi: "Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama temel amacı ile çelişmemek kaydıyla, uluslararası piyasalardaki sorunların ekonomimiz üzerindeki etkilerini sınırlamak için üzerine düşen tedbirleri almaya devam edecek. Bundan sonraki faiz indiriminin miktarı ve zamanlaması enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmelere bağlı olacak."

Kim ne dedi

JP Morgan ekonomisti Yarkın Cebeci:"Merkez Bankası üst üste 2 ay sürpriz yaptı. Büyük olasılıkla faiz indirimleri devam edecek, yanlız bu büyüklükte olmayacak. Zannediyorum ki herkes şimdi önümüzdeki aylardaki beklentilerini revize edecek."

HSBC Stratejisti Fatih Keresteci: " Mali piyasalar 50-75 baz puanlık bir faiz indirimi beklerken 125 baz puanlık indirim sürpriz olarak karşılandı. Kararın ardında hem enflasyon görünümüne ilişkin iyimser öngörülerinin olduğunu hem de örtülü olarak faizleri indirmekle ekonomik istikrarı sağlamayı amaçladığını düşünüyoruz."

hurriyet.com
 
Üst