1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  MBA (Master of Business Administration)

  Konu, 'Egitim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  mba açılımı almanyada mba almanya da açilimi nın açılımı MBA iş deneyimine sahip ve profesyonel üst düzey yönetici olmak isteyen kişiler için düzenlenen bir yüksek lisans eğitimidir.

  MBA'in açılımı ""Master of Business Administration"", yani İşletme Yüksek Lisansıdır. Her yıl MBA programına dünyanın dört bir yanından farklı millet, kültür ve yaştan on binlerce insan ilgi göstermektedir. MBA iş deneyimine sahip ve profesyonel üst düzey yönetici olmak isteyen kişiler için düzenlenen bir yüksek lisans eğitimidir. Katılanların devlet ya da özel sektörde çalışan, iş tecrübeleri çok farklı olan herkes için her tür koşula uygun her öğrencinin istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilen bir MBA programı bulmak mümkündür. MBA öğrencileri yöneticilik kariyerlerinde ilerleme kat etmiş beş ile on yıl arasında iş deneyimine sahip kişilerdir. Avrupa ve Amerika'da MBA eğitimi alanların ortalama yaşı tam zamanlı programlarda 27, yarı zamanlı ve uzaktan öğrenim programlarında 35'dir.

  MBA programlarına kimler katılabilir?
  MBA programlarına katılan öğrenciler üniversitelerin farklı disiplinlerinden gelen ve işletme ve yönetim alanında uzmanlaşmak isteyen öğrencilerdir. Lisans eğitimini hangi bölümde almış olursa olsun hemen hemen her öğrenci mastır eğitimini MBA konusunda yapmayı öncelikle düşünmektedir. Bunun en büyük sebebi özellikle büyük ölçüde firmaların, üst yönetim kademesindeki personelin iyi bir üniversiteden MBA diploması olan kişileri tercih etmeleridir. Bazı şirketler üstün başarı gösteren çalışanlarını MBA programlarına katılmalarını sağlamaktadırlar.

  MBA programlarına başvuru koşulları nelerdir?
  • Üniversite mezuniyeti (En az 4 yıllık üniversite)
  • Yeterli İngilizce düzeyi (Toefl 550-650 veya IELTS 5,5 – 6,5)
  • Yeterli not ortalaması (2.0 - 4.0)
  • Yeterli maddi kaynak
  • Gerekli sınavları geçmek (GMAT; 500 - 650)
  • İş tecrübesi (2 – 5 sene)
  • Referans Mektupları (2-3 akademik / 2-3 iş deneyimi)
  Yeterli İngilizce düzeyi: Bunu TOEFL veya IELTS ile kanıtlayabilirsiniz. Amerika ve Kanada Yüksek lisans için en az 550 TOEFL istemekte olup ilk 50–100 içerisinde olan okullar en az 600 TOEFL skoru istemektedirler. İngiltere ve Avustralya'daki okullar genellikle IELTS talep eder ve minimum skor 6,5 olmalıdır. Bu sınavlara Türkiye'de girilebileceği gibi hem notlarını yükseltmek hem de gidecekleri ülkenin biraz olsun aksanını öğrenmek için yüksek lisans öncesi o ülkede Pre-MBA adı verilen kurslara gidilebilir. Bu programlar öğrencileri hem TOEFL hem GMAT sınavlarına hazırlar hem de okulların başvurularında olumlu rol oynar. Zira ön hazırlık programları özellikle daha yüksek not ortalaması arayan ancak gidecek adayın not ortalamasının yetersiz kaldığı okullar için kabulünü kolaylaştıracaktır.

  Yeterli not ortalaması:
  Yurtdışındaki okulların istediği not ortalaması 4 üzerinden değerlendirerek en az 2.5'dur. 2-2.5 arası ortalamayla kabul eden okullar da bulunmaktadır. En yüksek derecedeki okullar en yüksek ortalamaları kabul etmektedirler. Hatta ilk 100'deki bazı üniversiteler sadece okul birincisi olmanızı şart koşabilir. İlk 100'deki okulların birçoğu sadece ortalamaya değil öğrencinin başarılarına, aktivitelerine, sosyal yaşantısına, spor, sanat, edebiyat v.s. gibi ders dışı faaliyetlerdeki başarılarını da göz önüne alacaktır.

  Yeterli maddi kaynak:
  Üniversiteler, öğrencilerin en azından okulun 1 yılının toplam ücretini (konaklama + yaşam giderleri + dersler + sigorta gibi) karşılayabileceklerini kanıtlamalarını isteyecektir. Bu da öğrenciyi finanse edecek olan kişinin alacağı bir banka belgesi ile sağlanabilir.

  Gerekli sınavları geçmek:
  GMAT MBA programlarına başvuracak öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. GMAT çoktan seçmeli (Sözel ve Sayısal) ve kompozisyon (Analytical Writing Assessment) olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Sınavın amacı işletme ve yönetimle ilgili alanlara başvuracak öğrencilerin yeterli birikim ve yeteneğe sahip olup olmadığını ölçmektir. GMAT skoru MBA programlarına kabul kriterlerinin arasındadır. Örneğin yine ilk 100 sıradaki okullar genelde Min. 650 GMAT beklemektedir. Normal olan bir üniversiteye başvuruda min. 550 GMAT skoru yeterli olabilmektedir.

  İş tecrübesi:
  MBA- yani işletme yüksek lisansı yapmak isteyen öğrencilerden bazı okullar en az 2 yıllık iş tecrübesi talep eder. Ancak yine aynı okulların MSC (Master of Science in Business Administration) işletme yüksek lisansı yapmak isteyenlerden herhangi bir iş tecrübesi aramaz. Bu diploma yine işletme yüksek lisansı olup, MBA'e göre biraz daha teoriktir. Bazı okullarda 'Executive MBA' denilen en az 3-5 yıllık iş tecrübesi olan yönetici konumuna gelmiş kişiler için yüksek lisans programları da mevcuttur. İş tecrübesi arayan üniversiteler için, bu çok önemli rol oynamaktadır. Üniversiteler genellikle öğrencilerin okul sırasında çalıştığı part-time işleri göz önüne almayacak; hatta bazı üniversiteler aile şirketindeki iş tecrübelerini bile bu kategoride değerlendirmeyecektir. MBA programları öğrencilerden yapmak istedikleri yüksek lisans konusunda yakın bir iş alanından tecrübeleri olmasını beklemektedir.

  MBA programı size neler kazandıracak?
  Yüksek lisans eğitimi öğrencilerin hayat boyu yaptıkları en büyük yatırımlardan biridir. Şu bir gerçek ki MBA program masraflarının %70'i borç alınarak ödenen ücretlerdir; dolayısıyla masraflı bir programdır. Fakat iyi yönetici adayları fayda-zarar analizini yaparak MBA derecesinin onlara masraftan çok kazanç getireceğini çok iyi bilirler. En başta sahip olduğunuz iş tecrübeleri, MBA programında kazandığınız profesyonel bilgi ve yetenekler programdan mezun olduğunuzda sizlere yüksek maaş ve sosyal imkânlar sunacaktır. İş beklentileriniz artacak daha rekabetçi düzeyde yönetim ve iş anlayışıyla başarılarınızı arttıracak bireysel üretim ve verimliliğiniz katlanacaktır. MBA derecesi sizlere değişik endüstrilerde üst düzey kademelerde yeni kapılar açacaktır.
   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: MBA (Master of Business Administration)
  Neden Amerika’da MBA?

  ABD MBA'in ilk olarak ortaya çıktığı ve sürekli olarak geliştirildiği bir ülkedir. MBA programına yoğun ilgi olmasının temel nedenlerinden bir diğeri ise Amerikan İşletme kültürünün ve şirketlerinin dünya genelinde kabul görmesidir. Amerika’nın finans, üretim ve teknoloji konusunda ileri olması nedeniyle pek çok yabancı öğrenci Amerika’yı tercih etmektedir .

  Amerika'ya duyulan bu yakın ilginin şüphesiz geçerli sebepleri vardır. Finans, pazarlama, üretim ve teknoloji bakımından bir dünya devi olan Amerika Birleşik Devletleri, her MBA öğrencisinin görmek ve içinde bulunmak isteyeceği hareketli bir iş dünyasına sahiptir.

  Amerika gibi 700'den fazla MBA programının sunulduğu bir ülkede yapmanız gereken tek şey aramaktır. Kültürel çeşitlilik ve eğlence bakımından belki de dünyanın en kozmopolit şehirleri olan New York, Chicago, Washington, Boston ve San Francisco artistik ve entelektüel bakımdan Amerika'nın en gözde kentleridir.

  Amerika doğal güzellikler bakımından da oldukça zengin bir ülkedir. Bütün bunlara üniversitelerin ve halkın yabancı öğrencilere olan ilgisi de eklendiğinde Amerika'da sıkılmanıza pek de imkân kalmamaktadır. Birçok üniversite mezununun hayali olan işletme master'ı, bir diğer adıyla MBA (Master of Business Administration) programlarına sadece Amerika'da her yıl 80 bin kişi başvuruyor.

  Küresel rekabet ortamında kariyerine güç katıp iş alanlarında uzmanlaşmak isteyenlere, avantajlar sağlayan MBA için, birçok uzman, 'geleceğin liderlerini yetiştiren program' yorumunu yapar.

  Başvuru Koşulları Nelerdir?
  • ABD’de MBA programına başvuru koşulları farklılık göstermektedir. Ancak temel olarak aşağıdaki koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.
  • Çok iyi derecede İngilizce bilgisi (en az 550 TOEFL )
  • Yeterli GMAT skoru (Başvurulan programa bağlı olarak)
  • En az iki yıllık iş deneyimi
  </B>
   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: MBA (Master of Business Administration)
  Neden İngiltere'de MBA?

  İngiltere'de MBA programları ABD ve Kanada'nın hatta Türkiye'nin aksine genel olarak sadece 1 yıl sürer. Bu nedenle İngiltere’de master yapmak zaman sınırı olan katılımcılar için son derece avantajlıdır. Katılımcı 8 ay derslere katılır ve 3- 6 ay arası bir sürede tez hazırlar.

  İngiliz üniversitelerinin MBA programları ilk 2 ayda genel bir işletme eğitimi verirken daha sonraki dönemlerde belirli bir alanda uzmanlaşmaya gidilir. Uzmanlaşma alanları finans, pazarlama, stratejik yönetim, insan kaynakları, lojistik ya da e-ticaret olabilir. İngiltere’de MBA programlarının bir yıl sürmesi nedeniyle şirketler özellikle uzun bir dönem işgücü kaybetmemek için ve bir yıl devam eden MBA programının Amerika’daki 2 yıllık programlara göre ekonomik olması nedeniyle tercih etmektedirler.

  Genel olarak, zaten iş hayatının içinde yönetici olarak veya yakın konumda çalışan, iş tecrübesine sahip katılımcılara kurumsallaşmış firmalarda iş yönetimi konusunda gereken teorik altyapıyı kazandırma ve birikimlerini paylaşarak pratiğe dönük bir etkileşim içine sokma amacı da bulunan MBA programlarına katılmayı düşünenler için İngiliz üniversiteleri benzerleriyle kıyaslanması zor alternatifler sunar.

  Başvuru Koşulları Nelerdir?

  İngiltere’de MBA yapmak için temel koşullardan biri İngilizcenin yeterli olmasıdır. İngilizce yeterlilik belgesi olarak IELTS, TOEFL veya Cambridge Advanced veya Proficiency sınavlarından başarılı olmak gerekir. İngiliz Üniversite sisteminde grup çalışmaları, sunum yapabilmek ve rapor hazırlamak eğitimin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle akademik olarak başarılı bir öğrenci olmak İngiltere’de MBA için temel şarttır.
   
 4. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: MBA (Master of Business Administration)

  Neden Kanada'da MBA?

  Kanada kuşkusuz dünyanın en yüksek yaşam standardına sahip ülkesidir. Ayrıca doğal güzellikleri, huzurlu ve sakin ortamı ve barışsever insanlarıyla MBA eğitimi için ideal bir ortam sunmaktadır. Kanada’nın özellikle Toronto, Montreal, Vancouever ve Ottawa şehirlerinde MBA programı yapanlar Kanada’nın iş yaşamını ve şirketlerini yakından tanıma fırsatı bulabilirler.

  Kanada okulları MBA programlarına Amerikan okullarından sonra başlamasına rağmen çok kaliteli MBA programlarını ekonomik ücretlerle vermektedir. Kanada'da MBA programı yaklaşık 24 civarında üniversite tarafından verilir. Full-time genelde 2 yıl devam eden programların yanı sıra bir yıl devam eden MBA programları da mevcuttur. Program sonrası öğrenciler staj yapabilir.

  Her bir MBA programında genelde, finans, finansal muhasebe, pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, quantative analiz ve insan kaynakları dersleri alınır. Bu dersler zorunludur. Ancak bazı derslerde seçimlik olarak alınır. MBA programları genel işletme eğitimi olarak başladı ancak son zamanlarda uzmanlık alanlarına ağırlık verilmeye başlandı. Örneğin Finans, Pazarlama, İnsan kaynakları veya e-ticaret gibi.

  Kimler Katılabilir?

  İlk kez ABD'de geliştirilen bu programa herhangi bir disiplinden lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler, akademik durumlarına, İngilizce seviyelerine, GMAT notuna, iş deneyimine ve referanslarına göre kabul edilirler.

  Başvuru Koşulları Nelerdir?
  • İyi bir lisans diploması
  • Not ortalaması
  • 2 adet akademik referans
  • İyi derecede İngilizce (en az 213 Toefl Sonucu)
  • GMAT sonucu (bazı okullar için gerekli değildir)
  • Kendinizi ve projelerinizi tanıtan "essay"
  • En az 2 yıllık iş deneyimi (bazı okullar için şart değildir)
  • MBA programına kabul koşullarından bir kaçına çok önem verilir. Not ortalaması, GMAT puanı, dil seviyesi, varsa full-time iş deneyimini gösteren belge gibi. Not ortalaması olarak genellikle 4 üzerinden en az 3,0 istenir ancak çalışma tecrübesinin uzunluğuna göre bunun önemi azalmaya başlar. Ya da düşük bir not ortalaması, yüksek bir GMAT skoru ile dengelenebilir. Birçok MBA programı 1–2 yıllık çalışma tecrübesini bir kabul koşulu olarak öne sürer. Hatta bazı MBA programları yalnızca yöneticilere "executive" lere hitap ettiği için, buna müracaat edenlerden en az 5 yıl yönetici pozisyonunda çalışmış olma koşulu aranır. Bunun yanında arz talep dengesine süratle cevap veren birçok okul yeni üniversite mezunlarına da programlar vermeye başlamıştır.
   
 5. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: MBA (Master of Business Administration) Neden Avustralya'da MBA?

  Avustralya üniversiteleri dünya genelinde kabul gören uluslararası bir içeriğe sahip MBA programları sunmaktadır. Ayrıca yabancı öğrencilere part-time çalışma hakkı vermekte ve üniversite ücretleri çok ekonomik tutulmaktadır. Avustralya’da MBA programına katılmak size doğu ve batı kültürlerinin buluştuğu kendine özgü bir ortamda öğrenme imkânı verir. MBA öğrencileri iş dünyasında başarının olmazsa olmazı global düşüncenin ışığında çalışmalarını yaparlar.

  Avustralya eğitim sistemi İngiltere’den alınmıştır ve bu nedenle oldukça köklü bir üniversite sistemi oluşturulmuştur. Avustralya üniversiteleri günümüzde uluslararası kabul gören yüksek standartlarda eğitim veren araştırma üniversiteleridir.

  Avustralya Üniversitelerinde MBA programı 16 –24 ay arası devam eder. Üniversitelerde çok sayıda yabancı öğrenci bulunmaktadır. Özellikle Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Afrika ülkelerinde yaklaşık 30 milletten öğrenci üniversitelerde MBA yapmaktadır.

  Hangi MBA programlarına katılabilirsiniz?

  Avustralya üniversiteleri dünyaca kabul gören yaklaşık 90 farklı konuda MBA imkânı sunar. Genel olarak aşağıdaki dersler zorunlu tutulmaktadır.
  • Muhasebe
  • İktisat
  • Finans
  • İnsan Kaynakları Yönetimi
  • Pazarlama
  • Operasyon
  • Örgütsel Davranış
  • Veri Analizi/İstatistik
  • Stratejik Yönetim
  • Başvuru Koşulları Nelerdir?
  • Başvuru koşuları farklılık göstermektedir. Genellikle kurumlar adaylardan aşağıdaki koşulları yerine getirmelerini isterler:
  • Lisans Derecesi
  • Yöneticilik Tecrübesi
  • Çok iyi derecede İngilizce yazma ve konuşma becerisi
  • IELTS veya TOEFL
  • Referanslar
  • Kariyer gelişiminizi ve kişisel hedeflerinizi açıklayan personal statement
  • GMAT sınavı(Bu sınavı bütün okullar için gerekli olmamakla birlikte, birçok okul adaylar diğer kabul koşullarını yerine getiremiyorsa bu sınavı alternatif olarak ister.)


   
 6. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: MBA (Master of Business Administration)

  Neden Almanya'da MBA?
  Almanya’da MBA (Master of Business Arts) yani işletme dalında yüksek lisans son zamanlarda popüler olmaya başladı. Almanya’da şu anda Berlin, Hamburg, Bremen, Nürnberg-Erlangen gibi önemli üniversitelerde MBA programı veriliyor.

  Bunlar içinde Berlin Humboldt üniversitesinin programı Avrupa ve dünya çapında ünlüdür.

  Almanya’da MBA programları açısından 2004 yılında çok önemli değişme yaşanmış ve birçok farklı kurum değişik konularda MBA programları sunmaya başlamıştır. Bu okulların pek çoğu Almanca eğitim vermektedir. Ancak hedef kitlesi uluslararası öğrenciler olan bazı kurumlar İngilizce eğitim vermektedir. 2004 yılında Almanca eğitim veren okulların oranı %50, İngilizce eğitim verenlerin ise %36 olarak açıklanmıştır.

  Almanya'da MBA yapmak için en temel koşul çok iyi yabancı dil bilgisi, bir lisans derecesi ve iyi bir ortalamaya sahip olmaktır. Kabul koşulları her okula göre farklılık göstermektedir. Örneğin İngilizce eğitim veren bazı okullar TOEFL sınavı istemeyebilir.

  Almanca eğitim veren okullara kabul için DSH ya da Test DAF denilen ve Almanca bilginizi ölçen bir sınava girmeniz gerekmektedir. Almanya’da MBA programları Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelerdeki programlarla karşılaştırıldığında daha ucuzdur. MBA programlarının %15’i akreditasyona sahiptir. (2004’te yapılan bir araştırmaya göre)

  alıntı
   
 7. tülinet85

  tülinet85 Forum Okuru

  Türkiye'de MBA?

  Ben Türkiyede MBA yapmayı düşünüyorum. Hangi MBA?: Türk Üniversiteleri MBA Başarı Sıralaması adresinden MBA sıralamalarına baktım. İlk dörtte Bilkent, Sabancı, Koç ve Boğaziçi var. Ankara'da olduğum için Bilkent MBA'i düşünüyorum. Meleklerden Bilkent'te MBA yapan var mı acaba?
   
MBA (Master of Business Administration) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İş Zekası (Business Intelligence)

  İş Zekası (Business Intelligence)

  Günümüzde işletmeler için kullanılabilir bilgi çok önemli bir değerdir. 21. yüzyıl ekonomisinin rekabetçi ortamında, firmaların sürdürülebilir rekabet avantajı sağlayabilmeleri için bilginin gücünü daha etkin bir şekilde kullanabilmeleri gerekir. Kurumların bilgiyi kullanma çabalarında ulaşılan son aşama, iş zekâsı uygulamalarıdır. İş zekâsına küçük-büyük tüm işletmelerin ihtiyacı vardır ve iş...
 2. Gülşen - Of Of

  Gülşen - Of Of

  İçlendiğim günler oldu Bozulduğum şeyler oldu Hiçbirini yansıtmadım Konuşmaksa bi hayal oldu Üzülmem mi, bozulmam mı Kırılmam mı,darılmam mı of Kadersiz miyim neyim Oyuncağın mıyım neyim Of of kömür gibi yanıyorum of of Ayıp mıdır seviyorum of of Hislerimle oynuyorsun Gırgır geçip duruyorsun Neden böyle yapıyorsun of Of of kömür gibi yanıyorum Of of ben derdimi biliyorum Of of düşlerime...
 3. Kariyeriniz için MBA (master of business administration)

  Kariyeriniz için MBA (master of business administration)

  Kariyer ve Yüksek Kazanç İçin MBA MBA (master of business administration); Türkçe karşılığı “iş idaresi yüksek lisası” olan ve katılımcılarının büyük bir bölümünün aktif olarak çalışma hayatında yer aldığı bir uzmanlık dalıdır. MBA’nın amacı üretim ve hizmet ekonomisindeki değişim ve gelişmeleri etkili bir biçimde değerlendirmek ve yönetebilmek için gerekli bilgi ve birikimlerin gelişmesini...
 4. YGS Master Kitapçığı

  YGS Master Kitapçığı

  YGS Master Kitapçığı, YGS Master Soru Kitapçık, YGS Master Soru Kitapçığı indir ÖSYM, kapalı dönemde hazırlanarak sınava giren yaklaşık 1 milyon 700 bin adaya verilecek soru kitapçıklarının oluşturulmasına esas teşkil eden master soru kitapçığını internet sitesinden kamuoyunun erişimine açtı. ÖSYM'den yapılan açıklamada, "Basında 'YGS'de Gizli Şifre' başlığı ile 2 Nisan gününden bu...
 5. Master Chef'in Birincisi Muzaffer Oldu..!

  Master Chef'in Birincisi Muzaffer Oldu..!

  master chef in birincisi masterchef birincisi master chef 1si masterchef 1si Master Chef Final 2011 kim kazandı? (Detay)Show Tv ekranlarında aylardır süren Master Chef heyecanı sona erdi. Master Chef, şampiyonunu dün geceki Final bölümüyle buldu. Finale birlikte kalan Muzaffer ve Ferhat ikilisinden gülen taraf, Muzaffer oldu. Öykü Serter’in sunduğu Master Chef, finalini dün akşam...

Sayfayı Paylaş