Medeniyetler İstanbul'da buluşuyor

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Medeniyetler İstanbul'da buluşuyor


Türkiye’nin evsahipliğini yapacağı “BM Medeniyetler İttifakı’nın İkinci Forumu” bugün İstanbul’da başlıyor.Türkiye ve İspanya’nın ortak çabalarının sonucunda BM tarafından benimsenen “Medeniyetler İttifakı” girişimi çerçevesinde bugün İstanbul’da iki günlük “BM Medeniyetler İttifakı’nın İkinci Forumu” başlayacak.

Çırağan Sarayı'nda yapılacak açılışta "Medeniyetler İttifakı" öncüleri Türkiye ve İspanya Başbakanları Recep Tayyip Erdoğan ve Jose Luis Rodriguez Zapatero ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Portekiz eski Cumhurbaşkano Jorge Sampaio birer konuşma yapacak.

RASMUSSEN, İMAJINI DÜZELTEBİLECEK Mİ?

Aralarında Ermenistan, Rum Kesimi, Fransa ve İngiltere'nin de bulunduğu 30 ülke Dışişleri Bakanlarının katılımı teyid ettiği Forum’a en dikkat çekici katılımcılardan biri, Hz Muhammed karikatürlerine ilişkin tutumu İslam dünyasında tepki yaratan Danimarka Başkanı Anders Fogh Rasmussen olacak.

Türkiye’nin NATO Genel Sekreterliğine adaylığına itirazlarının, Obama’nın devreye girmesi ile giderildiği NATO Zirvesi’nin hemen ardından İstanbul’a gelecek olan Rasmussen’in forumda İslam dünyasındaki imajını iyileştirmeye amacıyla forumda vereceği mesajlar dikkatli izlenecek.

OBAMA DA BEKLENİYOR

Bu arada, ABD Başkanı Obama’nın, Ankara’daki temaslarını ardından bu akşam geçeceği İstanbul’da kısa bir süre için olsa da forumun bir etkinliğine katılması beklentisi bulunuyor.

ABD’nin “Medeniyetler İttifakı”na destek veren 100 kadar ülke ve uluslararası kuruluş arasında bulunmadığı için, Obama’nın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Dolmabahçe Sarayı’nda konukların onuruna vereceği akşam yemeği öncesi resepsiyona katılması bekleniyor.
 

Benzer İçerikler

Üst